Famózní ráno!

Před 197 lety odešel z toho světa Ludwig van Beethoven, budiž mu věčná sláva a také je to 62 let kdy vyšlo debutové album Boba Dylana. Zprvu nezískalo vůbec pozornost, ale my dnes víme, že to byl začátek něčeho obrovského.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dnešní aktuality jsou přímo miliardové, protože pánové z amerického Forbesu spočítali majetek téměř tří tisíc světových dolarových miliardářů. Mezi nimi je i jedenáct českých. Tak pojďme na to a pozor, aby se vám z těch miliard nezatočila hlava.

Mějte se dobře a něco pro to dělejte. Váš realitní makléř Jan Kotyz.

Miliardy, kam se podíváš. I když v čele žebříčku nejbohatších lidí světa se žádné zemětřesení nekoná – stále mu vládne Bernard Arnault – přesto v něm nuda není. Za pozornost určitě stojí třeba zakladatel Meta Platforms Mark Zuckerberg, který si v něm letos pořádně zaskákal. Zajímá vás, který miliardář je nejmladší, jaké jsou v žebříčku ženy a které ze slavných jmen má královské jmění? Stačí kliknout.

Česká jedenáctka. Z celkového počtu 2781 dolarových miliardářů si tento titul připsalo i jedenáct Čechů. Do stovky nejbohatších se sice se svým jměním neprobojovali, chybělo ale jen málo. Hlavně u Renáty Kellnerové, která součtem svého majetku dosáhla na 104. místo. Chcete vědět, kdo další jí dýchá na záda a kdo vyšplhal vzhůru? Tak čtěte. Tady.

O pár miliard jsou bohatší i Simona Kijonková se svým mužem Jaromírem. Vynesl jim je deal, na jehož druhé straně stojí gigafond CVC a Emma Capital Jiřího Šmejce. Co všechno dnes už bývalá majitelka Zásilkovny a titulní tvář dubnového Forbesu chystá, to prozradila v exkluzivním rozhovoru, který si rozhodně nenechte ujít.

Americký sen. S jedním z dolarových miliardářů, kterému letos v žebříčku patří sedmé místo, se setkal i Michal Vydržel. S Billem Gatesem dokonce povečeřel. Přitom kdo by to do něj řekl, když v Americe tenhle děčínský rodák začínal jako bezdomovec? O to silnější jeho příběh je. Tak si ho dejte. Celý.

Nejbohatší ženy. Podporují vzdělávání, nezapomínají na umění, zajímají se o ekologii… A hlavně vydělávají peníze. Hodně peněz. V první stovce nejbohatších lidí planety obsadily ženy patnáct příček, o dvě více než loni. Jak vypadá desítka nejbohatších žen světa?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Kam s penězi? To jest s penězi. Žádné rady tedy nečekejte, ale můžete si přečíst, kam investuje a kam investovat bude Jozef Janov z Hartenbergu. A to nejen jako šéf onoho fondu, ale také jako fyzická osoba. Pozoruhodné!

Kam s úředníky? Praha chce za 3,65 miliardy korun získat sídlo Komerční banky na rohu Václavského náměstí v centru města. Nastěhovat by se tam měli úředníci z prostor, kde jim za pár let skončí nájemní smlouva.

J&T&Šmejc. Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments získal podíl 8,1 procenta v Emma Alpha Holdingu, hlavní investiční platformě skupiny Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce. Stálo ho to 2,5 miliardy korun.

Václavské náměstí postupně prochází rekonstrukcí. Ta zlepšuje nejen veřejný prostor, ale zároveň i podmínky pro byznys, který se na náměstí odehrává. Lepší prostředí přitahuje významné značky a zvyšuje hodnotu komerčních nemovitostí. A něco podobného by měla přinést i další fáze revitalizace.

Na náměstí. Patnáct tisíc metrů čtverečních nově zrekonstruované retailové plochy. K tomu ještě dalších pětadvacet tisíc v předělané Kotvě a náměstí Republiky se stane přirozeným prodloužením ulice Na Příkopě. I proto je z pohledu developerů tak významné.

První vlaštovka. Sezona zisků a ztrát je tady a s ní i dobré zprávy z ČEZ. Energetický gigant hlásí druhý nejvyšší zisk v historii, což ale potěší hlavně stát – minoritní akcionáři při pohledu na dividendy zapláčou. Proč Michal Šnobr říká, že takhle to vypadá na pěkný fuck-up?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA

Stinná stránka AI. Po celém světě stoupá počet podvodů, které nějakým způsobem využívají umělou inteligenci. Například na Filipínách vzrostl počet pokusů o podvod s využitím AI meziročně o 4 500 %, v Česku poté „pouze“ o 660 %. Tzv. deepfakes jsou čím dál přesvědčivější a bude to ještě horší. AI tak kromě velkého pokroku s sebou přináší i řadu problémů. 

Levný elektromobil? Německý Volkswagen naznačil, že do roku 2027 uvede na trh základní levný model elektromobilu, který vyjde v přepočtu na půl milionu korun. Definitivní rozhodnutí má padnout letos.

Nahoru, dolu a co dál? Démon AN se vytasil s tím, že by rád koupil firmu, v jejímž čele kdysi stál a dohlížel na valuační pád ze 47 miliard dolarů na dno. Teď za to prý nabízí okolo půl miliardy. Story WeWork zkrátka nemá konec! Velmi povedenou budovu, která patří WeWork mají Pražáci na očích na Národní, ale sdílené kanceláře prostě netáhnou.

Trumpova sociální síť. Akcie Trumpovy firmy debutovaly silným růstem. Tržní kapitalizace Trump Media & Technology Group, tedy TMTG, jejíž součástí je i sociální síť Truth Social, se tak zvýšila na 9,84 miliardy dolarů. 

Byt who? Pařížský byt Karla Lagerfelda má od úterý nového majitele. Jak vypadá futuristické luxusní sídlo za deset milionů eur, tedy v přepočtu 253 milionů korun?

Bude Čína létat ve Slovenských autech? Vypadá to tak, protože jsou to právě Číňané, kdo koupil práva na výrobu a používání slovenského létajícího auta AirCar. Že jste o něm ještě neslyšeli? Vážně to jezdí. A vážně to i létá.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Co zažít. Planetu Praha. Víte třeba, že v Praze žije čtyřikrát víc potkanů než lidí? Nová výstava v CAMPU je inspirována stejnojmenným filmem režiséra Jana Hoška, ke kterému vyšla i kniha. Na expozici uvidíte panoramatickou projekci, která funguje jako pomyslné okno do pěti pražských biotopů. Překvapí vás tu řada informací. Třeba proč je pro ježky prospěšné žvýkat nedopalky od cigaret a ty si pak roztírat po celém 

Co jíst. Řízek v chlebu po japonsku. Co se stane, když se setká prémiová japonská a česká kuchyně? Podle šéfkuchaře Martina Makovičky a Jakuba Horáka, mistra světa v japonském vaření, jsou si tyto dvě gastronomické kultury vlastně podobné. V japonských pokrmech je například základem všeho vývar, což platí pro řadu našich pokrmů taky.

Po čem toužit. Po vile snů. Je zde vana, která se vznáší v prostoru jako houpací síť. A topení ukryté ve speciálních skulpturách. Stojí nad údolím Berounky, pochází od architektů z ateliéru de.fakto a stojí 200 miliónů korun. Funguje jako show house, dům, který se předvádí proto, aby návštěvníci pochopili, co všechno dokáží architekti Martin Sladký a Filip Hejzlar vytvořit.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Tak zase za měsíc. Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 8.4.2024
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?