Krásné ráno!

Přesně před 240 lety se spojilo Staré Město s Novým Městem, Malou Stranou a Hradčany. Vzniklo tak Královské hlavní město Praha, po Vídni druhá největší metropole habsburské monarchie.

Tolik dnešní historické okénko a zde už je byznys, aktuální dění, zajímavosti a dejte si k tomu čerstvé Espresso, protože to k tomu prostě patří.

Dnes se například dozvíte, že KB překvapila akcionáře, hypotéky klesají, akcie AI jsou v kurzu, Alza už není zisková jak bývala, že Slevomat naopak slaví rekordní zisky, že v Číně nastal „okamžik Lehman“, Jeff Bezos bude zase nejbohatší, S&P 500 láme rekordy, Rakouská dědička rozdává miliony a samozřejmě mnoho dalšího. Tak pojďme na to!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Surprise! Čistý zisk šel sice dolů, přesto Komerční banka překvapila akcionáře, když včera oznámila, že jim vyplatí přes 15 miliard korun – celý loňský zisk. A to je mnohem víc, než očekával trh.

Realitní mrak. V Česku se loni prodalo nejméně bytů a domů za osm let, o celou třetinu méně než v pandemickém roce 2021. Jen jediný kraj šel proti klesajícímu trendu (a nebyla to Praha).

12 897. Tolik nových firem přibylo loni v Česku. Je to asi o tisícovku méně než předloni. Smutnější je číslo 16 063. Tolik firem minulý rok skončilo a kromě pandemického roku 2020 jde o historicky nejvyšší počet zaniklých firem. Nejvíce společností se zrodilo i odešlo na věčnost nepřekvapivě v hlavním městě.

Klesá to. Dobrá nálada milovníků vlastnického bydlení může růst, protože úrokové sazby hypoték klesají. Jejich průměr se dostal dokonce na nejnižší hodnotu od června 2022. Kam zamíří dál?

Rychlá jízda Rohlíku. Formule to sice není, ale rychlé to je hodně. Tak popisuje svůj první rok v nové pozici šéf Rohlíku Martin Beháň. „Na automatizaci jsme dali půl miliardy,“ říká v rozhovoru. Jak se daří Rohlíku a co chystá?

Zelená pro Arkády. Český nemovitostní fond Trigea ze skupiny Partners může koupit pražské nákupní centrum Arkády Pankrác. Obchod v hodnotě přibližně 6,5 miliardy korun posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Centrum dosud vlastnila izraelská společnost G City. 

Sázka na AI. Každý třetí retailový investor v Česku drží akcie firem zabývajících se umělou inteligencí, tvrdí průzkum investiční platformy eToro. Ze studie, které se zúčastnilo deset tisíc drobných investorů ve třinácti zemích, vyplývá, že expozice Čechů vůči AI firmám je v rámci zkoumaných zemí nejvyšší.

Propad. Alze poprvé v historii klesl obrat. V roce 2022 činil 42,3 miliardy korun, rok předtím byl o tři a půl miliardy vyšší. Čistý zisk největšího českého e-shopu se propadl mnohem výrazněji, z rekordních 2,5 miliardy v roce 2021 na 654 milionů v roce 2022. Vyplývá to z nově zveřejněné výroční zprávy firmy.

Letiště má probudit Pražskou burzu! Burzovní palác uvadá, řada velkých firem ho v posledních letech opustila a kromě akcií polostátního ČEZ není příliš co nabídnout. Posilou pro pražskou burzu by mohl být podle jejího šéfa vstup letiště Václava Havla na akciový trh. Koneckonců, spoustu evropských letišť už to dávno udělalo.

Gas, gas, gas Bio. Česko patří mezi deset největších producentů bioplynu v Evropě. Ve více než 600 tuzemských stanicích bylo předloni vyrobeno téměř osm terawatthodin (TWh) bioplynu. Meziročně se tak produkce zvýšila asi o desetinu a počet stanic za posledních deset let stoupl na dvojnásobek.

Český Singapur. Trojice Čechů uspěla se svým startupem Meiro až na druhé straně světa. Firma, která představuje rozvinutější formu běžněji používaných principů CRM a jejíž produkt umožňuje efektivnější práci s daty, získala od singapurských a amerických investorů tři miliony dolarů. 

Rekordní zisk a šup na rodičák. Cestovní a zážitkový portál Slevomat bouchá zlevněné šampaňské. Ani ne tak proto, že jeho šéf Ladislav Veselý míří na rodičovskou dovolenou, ale hlavně kvůli faktu, že rekordní jsou tržby i zisk. Jak moc? Koukněte. 

Rekordní flastr. Větší pokutu skupina Aures Holdings, která provozuje především síť autobazarů AAA Auto, ještě nedostala. Pokutu od polských úřadů vysokou přes 72 milionů zlotých, v přepočtu zhruba 408 milionů korun, slízla za nejasnosti kolem konečných cen nabízených aut. Kde je pravda, bude muset nejspíš řešit soud.

Investice do zdraví. Miliardář Pavel Hubáček posiluje ve zdravotnictví. Firma Ekorent z jeho investiční skupiny Creditas koupila od J&T Leasingové společnosti její část Medical, která financuje česká soukromá zdravotnická zařízení

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

V Číně nastal okamžik Lehman: krachuje tamní, světově nejzadluženější developer. Bankrot může způsobit finanční krizi Číny a trvalejší úpadek její ekonomiky, druhé největší na světě. Více informací přináší ekonom Lukáš Kovanda zde.

Indie hybnou silou. Světová ekonomika by měla podle MMF letos vzrůst o 3,1 %, což je o 0,2 p. b. více než předchozí odhad. V roce 2025 by měl růst HDP dosáhnout 3,2 %. Hlavním motorem světové ekonomiky pak má být Indie, která by měla vzrůst o 6,5 %. Eurozóna by měla meziročně citelně zrychlit z 0,9 % v roce 2024 na 1,7 % v roce 2025. Čína má dále zpomalovat a dosáhne nejnižšího růstu za poslední desetiletí, zatímco růst HDP USA má rovněž přibrzdit.

Cash out. Jeff Bezos prodal akcie Amazonu za více než dvě miliardy dolarů a další prodeje budou následovat. Akciím jeho firmy se letos daří, už posílily o více než 16 procent. Bezos se díky tomu může brzy opět stát nejbohatším člověkem na světě.

S&P 500 zalité sluncem. Tak jest, přátelé. Kde byly ještě ne zas tak dávno pohromy a děsivé vyhlídky, je dnes sluncem zalitá atmosféra. Řeč není pochopitelně o ničem jiném než o S&P 500, který uzavřel ATH druhou session v řadě.

Konec éry. Německo čeká ztráta statusu průmyslové velmoci, píše agentura Bloomberg. Úpadek ilustruje například tamní 125letá rodinná firma Miele. Slavný výrobce spotřebičů tento týden oznámil propouštění a stěhování do Polska.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI:

BMW elektro. Německá automobilka BMW investuje 650 milionů eur do přestavby své hlavní továrny v Mnichově. Od roku 2027 tam bude vyrábět pouze elektromobily. 

Odepsat. Autopůjčovna Hertz prodává 20 tisíc elektromobilů, třetinu svého EV vozového parku, protože se auta na baterky ukázala jako moc drahá záležitost. Opravy se nevyplatí, o elektromobily není mezi zákazníky zájem, a tak Hertz – dlouho hlasitý zastánce zelené mobility – raději investuje do spalovacích motorů. A po cestě odepíše 245 milionů dolarů.

Rozdám miliony, není to hoak. Rakouská dědička Marlene Engelhorn má 25 milionů eur a pozoruhodný plán. Deseti tisícům lidí pošle pozvánku, aby jí pomohli tenhle balík peněz spravedlivě rozdělit. Z davu oslovených Rakušanů komise vybere padesátku, která bude nejlépe reprezentovat populaci země – a ti pak, nezávisle na názorech Marlene, miliony eur rozdají.¨

Vila za 7 miliard. Luxusní barák s podlahovou plochou přes tisíc čtverečních metrů plus dva domky pro hosty zhruba poloviční velikosti. Vše na soukromém floridském poloostrově. To je Gordon Pointe, nejdražší americká nemovitost v historii. Na prodej je za astronomických 295 milionů dolarů, v přepočtu téměř sedm miliard korun.

Gates s AI. Naopak Bill Gates se dlouhodobě netají tím, že je příznivcem umělé inteligence. Poté, co Mezinárodní měnový fond vyvolal paniku svým prohlášením, že vzestup AI ovlivní 40 procent pracovních míst na celém světě, se proto pokusil tyto obavy rozehnat. Co si myslí o umělé inteligenci?

Argentina - Terapie šokem. Vzletné řeči politiků, to není žádná novinka a svět je na ně zvyklý. Javier Milei ale možná jen tak do prázdna nic neříká. Po svém převzetí moci argentinský prezident neustále ukazuje, že vše myslel vážně. Od prosince tak stihl snížit oficiální hodnotu argentinského pesa na polovinu, zrušil stovky vládních předpisů a propustil pět tisíc státních zaměstnanců. Žádný troškař, jak je vidět!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

být v obraze a vždy o krok napřed se prostě vyplatí.

       Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 12.2.2024
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?