Krásné ráno!

Je tady druhé úterý letošního roku a s ní i další příležitost chytit nový rok za pačesy. Budiž vám k tomu nápomocny nově nabyté vědomosti a rozhled v aktuálním dění. Pěkné čtení!

Dnes se například dozvíte, že hypotéky a tedy trh s bydlením se zase rozjede, že trh s luxusním zbožím trhnul rekord, Zásilkovna má nového majitele, že vedle O2 arény vzniká nová čtvrť, že Bitcoin čekají světlé zítřky a samozřejmě mnoho dalšího. Tak pojďme na to!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

To je k neuvěření! Celkový veřejný dluh federální vlády Spojených států poprvé překonal 34 bilionů USD (764,6 bilionu Kč). Oznámilo to americké ministerstvo financí. Členové kongresu se nyní podle Reuters a ČTK připravují na další sérii bojů o financování federální vlády.

Eurozóna: Index spotřebitelských cen v prosinci podle předběžného odhadu vzrostl meziročně o 2,9 % v souladu s odhadem trhu proti předchozím 2,4 %.

Míra inflace v Německu v prosinci podle metodiky Evropské unie zrychlila na 3,8 % z listopadového tempa 2,3 %. Za celý loňský rok pak meziroční tempo růstu spotřebitelských cen činilo 6 %. V předběžné zprávě to oznámil Spolkový statistický úřad.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) se rozchází v názoru na další snižování úrokových sazeb. Zatímco viceguvernér ČNB, Jan Frait, je pro pomalejší postup, než by doporučovala prognóza centrální banky, člen rady, Tomáš Holub, by byl pro razantnější pokles, pokud by se makroekonomická prognóza naplňovala. Plyne to ze záznamu z prosincového jednání bankovní rady, který v minulém týdnu ČNB zveřejnila.

Loni poskytly banky v Česku hypotéky podle odhadu za 138 miliard korun, o 25 miliard méně než roce 2022. Objem úvěrů ze stavebního spoření klesl o 20 miliard na 34 miliard korun. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Nahoru, dolů. A dolů… a dolů. Tak to ve zkratce vypadalo v posledních letech s hypotékami. Podle bankéřů ale český trh s úvěry na bydlení svoje dno už prožil a teď konečně přijde oživení. Jak se budou vyvíjet sazby, inflace a co dalšího předpovídají?

Deal roku od Ježíška. Měsíce trvající soutěž o odkup Zásilkovny zná své vítěze. Novými majiteli společnosti Packeta jsou Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce a fond CVC Capital. Manželé Kijonkovi si tak pod stromeček nadělili tučné odstupné za roky pěstování svého byznysu.

A další Top dealy 2023. Prodej Packety, podle všeho za víc než osm miliard, sice oživil svět byznysu v závěru roku, rozhodně ale nešlo o jedinou zásadní transakci, která se u nás letos odehrála. Jak se v roce 2023 v Česku nakupovalo a prodávalo?  Podívejte se na to a buďte v obraze.

Miliardy nesmrtelnost nekoupí. Uplynulý rok toho světu byznysu hodně dal, ale také vzal. Tady je ohlédnutí za výraznými osobnostmi miliardářských žebříčků u nás i v zahraničí, které nás v roce 2023 opustily.

Rok v realitách. Propad hypoték o 60 procent, start nové brněnské čtvrti pro sedm tisíc lidí za více než deset miliard, lávka, o níž v Praze mluvili všichni, nebo spanilá jízda Dospivovy Penty. A ještě mnohem víc. Český rok 2023 v realitách pěkně měsíc po měsíci. 

Češi milují české značky. Aspoň to tak vypadá z žebříčku 100 nejlepších zákaznických zkušeností, který sestavuje KPMG. Prvenství si už podruhé v řadě drží Air Bank, za ní je výrobce sýrů La Formaggeria Gran Moravia a bronz má Zásilkovna. Kdo se ještě dostal do top desítky a kdo je skokan roku? 

Nahradí roboti doktory? Ne, ale přijdou vhod při komplikovaných operacích. Penta teď koupila nového robotického kamaráda do Nemocnice Vršovice. Technologický přírůstek vyšel na dvacet pět milionů a bude pomáhat s výměnou kloubů. 

Nová čtvrť. V těsném sousedství pražské O2 areny bude rušno. Společnosti Penta Real Estate developera Marka Dospivy a Kaprain Karla Pražáka se spojily, aby zde postavily novou čtvrť za miliardy korun

Přepište dějiny! Na trhu START pražské burzy šlo o největší IPO v historii, teď jako vůbec první přechází Gevorkyan z tohoto trhu na PRIME. Zkrátka a dobře – lídr v oboru práškové metalurgie, jehož součástky končí například v autech Porsche a Bentley, mění dějiny! 

Exit? Now! Americká IT společnost ServiceNow kupuje stoprocentní podíl v českém startupu UltimateSuite. V něm držel minoritní podíl také tuzemský fond Tensor Ventures, který si tak připisuje svůj vůbec první exit.

Kyselina. Kterou většina lidí řekne špatně. Tak prosím pěkně – hyaluronová. Česká biotechnologická společnost Contipro postaví ve svém areálu ve východních Čechách novou linku na výrobu kyseliny hyaluronové. Investice přesáhne půl miliardy korun.

ČEZ vs. Gazprom. Důvod sporu: krácení dodávek plynu. Požadovaná suma: miliarda korun. Český energetický kolos zahájil ostrou fázi arbitráže proti ruské plynárenské společnosti, rozhodovat se bude v Ženevě.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Tudy ne. Dánský námořní přepravce Maersk a německý Hapag-Lloyd nenechají plout své lodě s nákladními kontejnery přes Rudé moře. Společnosti tak reagují na sérii útoků na lodě, které právě tudy – jednou z nejvytíženějších světových dopravních tras – proplouvají. Kolaps dodávek zboží čekejme za tři, dva, jedna… 

Roste to. Bitcoin se zmátořil a jeho hodnota sprintuje směrem vzhůru. Aktuálně je někde na víc než čtyřiceti tisících dolarů, ale predikce lidí z branže jsou výrazně optimističtější. Jak moc? Mrkněte sami.

Hmm, co to stavíš, Zucku? Polovina havajského ostrova Kauai sice podepsala smlouvy o mlčenlivosti, ale kdo hodně vrtá, zjistí, že za megalomanským projektem na šesti kilometrech čtverečních je Mark Zuckerberg. Na Havaji si staví miliardové sídlo i s obřím podzemním bunkrem a je to fascinující story.

Napoleonův zlatý měšec. Podle kronik tehdy panoval slunný prosincový den, když nad New Orleans poprvé zavlála zástava s pruhy a hvězdami. Před 220 lety Napoleon kývl na obchod, který udělal z USA supervelmoc. Francouzskou Louisianu prodal Američanům hodně levně na to, že obchod změnil dějiny. 

Zlato a centrální banky: V tomto poutavém videu Mike Maloney a Ronnie Stoeferle zkoumají nedávný nárůst nákupu zlata centrálními bankami a poukazují na širší globální trend: https://1url.cz/9uhC3

Bye, Tesla! Ano, i Tesla se musí rozloučit se svým postem. Jako největšího výrobce elektromobilů ji v posledním čtvrtletí 2023 předběhla čínská automobilka BYD, do níž mimochodem už v roce 2008 investoval Warren Buffett. 

Druhý dech. Trh s luxusním zbožím se oklepal z postcovidové křeče a trhnul rekord globálních tržeb – přeskočil 7,8 bilionu korun. Jednotliví premianti asi nepřekvapí: vede LVMH (vlastnící brandy jako Louis Vuitton, Dior, Tiffany & Co., Fendi nebo Bulgari), v patách má Kering (Gucci, Balenciaga, Yves Saint Laurent) a Richemont (Cartier, Montblanc). Skokany roku jsou ale Indové!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Děkuji, že jste dočetli až sem a ještě jednou Vás zdravím v novém roce. Jak je výše popsáno, tak trh s nemovitostmi čeká oživení a já jsem připraven jako vždy, takže pokud se chystáte nakupovat, prodávat, pronajímat neváhejte se na mne obrátit.

Váš makléř Jan Kotyz

  • 8.1.2024
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?