Dobrý s krásný den,

Vítám vás u nových aktualit čerstvým Espressem. Mám pro vás všehochuť novinek a inspirace jako vždy, tak věřím, že vás dnešní shot nakopne a opět budete v obraze a o krok napřed.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dnes je to 132 let od chvíle, kdy zemřel muž, jehož opravdová globální sláva přišla dávno po jeho smrti. Louis Vuitton ale prorazil už během svého života. Původem byl sice z chudé rodiny ze vsi Anchay u švýcarských hranic, ale když v šestnácti už jako sirotek přišel do Paříže, začal psát životní kapitolu, ve které se proměnil ve slavného dodavatele zavazadel pro Napoleona III. nebo cara Mikuláše II.

A zde je výběr toho nejdůležitějšího, co potřebujete z aktuálního dění i byznysu vědět. Dnes se například dozvíte že, PSN je při chuti a CPI prodává, že Smartwings už je zase ryze Česká, že Německo přeskočilo Japonsko, a také si přečtete  již legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta a mnoho dalšího. Tak pojďme na to !

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

2024, rok rekordů. Rok 2023 byl pro finanční trhy dobrý, rok 2024 se nese ve znamení rekordů. Historická maxima překonaly klíčové americké indexy S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones. Rekordy přepisuje také širší evropský index Stoxx Europe 600, japonský Nikkei 225 a indický Nifty 50. Nejsou to však jen akcie, kterým se daří, nových výšin dosáhly také Bitcoin a zlato.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

PSN ftw! Developerská společnost PSN loni koupila patnáct činžovních domů se 425 byty přibližně za 1,1 miliardy korun. Většina z nich se nachází v pražských čtvrtích Vinohrady, Nusle, Břevnov, Smíchov, Podolí, Krč a Žižkov, nakoupila ale i objekty v Brně a Pardubicích.

Počítačem nepodojíš. Ale vyděláš dost peněz, nabízí se dodat. Hlavně technologické a IT startupy v Česku zaměstnávají čím dál tím víc lidí. Konkrétně jde o zhruba čtyři procenta, nebo chcete-li 150 tisíc lidí, což je dvakrát víc než sektor zemědělství. Jejich průměrná mzda se pohybuje kolem 65 tisíc korun.

Akcie über alles. Bez nich to prostě nepůjde. Ne a ne. Když už jsme se rozjeli ve zkratkách, můžete si připomenout, co znamená DIP, tedy dlouhodobý investiční produkt. Neboli ona věc, kterou už podporuje i český stát, neboť seznal, že s budoucími důchody je to, no, takové… Zkrátka raději říct financím DIP nežli vyhlásit jejich RIP. Proč jsou akcie základem, vysvětluje v rozhovoru generální ředitel Patria Finance Richard Podpiera.

Smartwings už je zase ryze Česká. Že dovolenková aerolinka Smartwings přestala čínské spoluvlastníky bavit, se vědělo už delší dobu. Otázkou tak bylo kdy, kdo a za kolik čínský skoro padesátiprocentní podíl koupí. A tady je odpověď.

Nový unicorn. Krátkou řadu privátně vlastněných firem, jejichž hodnota je vyšší než miliarda dolarů, dosud v Česku tvořily jen dvě společnosti – Rohlík a Productboard. Počínaje 4. březnem má Česko oficiálně jednorožce třetího a jmenuje se Mews.

Češi holdují ETF. Z investičních produktů jsou Češi nejvíce spokojení s ETF, nejméně naopak se stavebním spořením, ukázal to průzkum Asociace pro kapitálové trhy (AKAT). Možná tak brzy přijde doba, kdy stavebku odzvoní. Stavebko není dlouhodobě příliš výhodný a flexibilní produkt. A s čím lidé nejsou spokojeni, to nebudou využívat.

CPI prodává. Firma jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka pokračuje v prodeji majetku. Aktuálně se jedná o tři evropské nemovitosti za dvě miliardy korun – ve Velké Británii, Polsku a Chorvatsku. Důvodem prodejů CPI Property Group je snaha snížit zadlužení po nákladné akvizici rakouských realitních firem Immofinanz a S Immo.

A kolik dlužíte vy? Nejspíš taky dost, protože zadlužení obyvatel Česka loni meziročně vzrostlo o 5,1 procenta na 3,31 bilionu korun. Splácíme celkem obstojně, jen ti mladí nám to čím dál víc kazí… Mladší třicátníci totiž nechali objem nesplacených půjček narůst o pětinu až na čtyři miliardy korun. Kde zadlužení roste nejrychleji? A jak je na tom celý svět?

Kijonková to rozsekla. Lednový prodej zhruba poloviny skupiny Packeta (Zásilkovna) z ní udělal miliardářku. V klidu teď může přemýšlet, co s vydělanými penězi udělá. Vzhledem k tomu, že z vedení Packety definitivně odchází, s ničím jiným si hlavu nijak zásadně lámat nemusí. A my víme, kdo ji nahradí.

Molekulární byznys. Česká firma Santiago Chemicals vyrábí na míru molekuly, které často ještě nespatřily světlo světa. Díky tomu se jí podařilo protlačit jako dodavatel i do Silicon Valley – i když občas je to divočina a někdy musí situaci zachraňovat taxíky.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA

Německo před Japonskem. Německo předstihlo Japonsko a stalo se třetí největší světovou ekonomikou. Čtrnáct let poté, co Japonsko ztratilo pozici druhé největší ekonomiky světa ve prospěch Číny, se v celosvětovém žebříčku propadlo na čtvrté místo. Na Japonsku se tak podepsala ztracená dekáda tamější ekonomiky v 90. letech, kdy ji trápila tvrdošíjně nízká inflace, omezený růst produktivity a stárnutí populace.

FIRE! Nevybízím ani ke střelbě, ani k zakládání ohňů, do nichž naházíte inflací znehodnocené bankovky. Tohle je dost možná něco ještě radikálnějšího – a přitom zásadně spojeného s investováním. Ona čtyři písmena totiž znamenají Financial Independence, Retire Early. Finanční nezávislost a brzký důchod, ideálně ve čtyřiceti. Tím netvrdíme, že to musí být vaše meta, každopádně jsou principy FIRE pozoruhodné i pro ty, kteří plánují slastné nicnedělání až na později. Jedna základní poučka, z níž i přes Atlantik cítíme Tomáše Baťu: Nejhorší ze všeho je neumět zkrotit výdaje.

Povinné čtení. Před pár dny vyšlo povinné čtení pro investory všeho druhu, dopis akcionářům Berkshire Hathaway od Warrena Buffetta. Stojí v něm, že firma loni dosáhla rekordního zisku a drží spoustu hotovosti. A že jí bude velice chybět Buffettova pravá ruka Charlie Munger, který v listopadu zemřel. 

Na vrcholu! Majitelé kryptoměny, slavte. Bitcoin vystoupal na nový rekord. První březnový týden překonal hranici 69 tisíc dolarů, tedy více než 1,5 milionu korun. Poděkovat za to může bitcoinovým fondům obchodovatelným na burze, ale i blížícímu se půlení měny. 

Další rekord pro Nvidii. Nvidia si po posledních výsledcích připsala největší denní přírůstek tržní kapitalizace v historii akciových trhů (247 miliard USD). Tím překonala nedávný rekord z 2. února, který zaznamenala Meta s 197 miliardami USD. Všechny největší denní přírůstky se udály v posledních 4 letech a všechny mají na svědomí Big Tech společnosti Nvidia, Meta, Microsoft, Apple a Amazon. Z Nvidie se po úspěšných výsledcích rázem stala 4. nejhodnotnější firma. Předběhla Amazon i Alphabet a šlape na paty i třetí Saudi Aramco.

Buď jako Warren. Lepší být zdravý a bohatý nežli chudý a nemocný. To je na bod v soutěži o nejbanálnější konstatování dne. Úplně nejlepší je pak oslavit 93. narozeniny jakožto dolarový miliardář a jeden z nejslavnějších investorů světa. Warrena Buffetta zná každý, u dnešní odpolední informační kávy je ale správný čas prosvištět si jeho zásady. Tím, že máte být chamtiví, když se ostatní bojí, a bát se, když jsou ostatní chamtiví, to jen začíná.

Ferrari za miliardu? I to si může Simona Kijonková koupit. Jen musí v aukci RM Sotheby’s do pátku přihodit v pravou chvíli. Kdyby uspěla, bude jí v garáži stát dechberoucí Ferrari 250 Testa Rossa z roku 1958, které je závodní, krásné a rok od roku hodnotnější. No, neber to, Simono.

Elektrosporťák. Čínská společnost BYD chystá velkolepý vstup do segmentu luxusních elektromobilů. V neděli představila dechberoucí novinku, sporťák s cenovkou v přepočtu 5,5 milionu korun, kterým chce konkurovat vozům značky Ferrari či Lamborghini.

Život evropských panovníků. Jaký skutečně je, tedy aspoň pokud jde o jejich příjmy, dal dohromady pan Filip Vokoun. Díky Filipovi víte, jak je na tom Karel III., na čem vydělává monacký kníže a v čem spočívá netradiční miliardový tok peněz směrem k hlavě Vatikánu.

Tučný byznys. Lék na hubnutí má vyšší hodnotu než elektroauta Tesla. Minimálně tomu odpovídá tržní hodnota dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk, která válcuje nejen nechtěná kila, ale se svými léky na hubnutí i byznys. Teď její tržní hodnota překonala i americkou Teslu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Co jíst. French toast u Karla. O víkendu sem určitě potřebujete rezervaci. Přes týden se tu ukryjte před trendy davem, který okupuje mnoho pražských kaváren. Bistro Karel se sice také nachází v naší hlavní metropoli, ale je ukrytý před nájezdy poživačné bohémské buržoazie. Vaří tu v souladu s poslední módou, ale také divoce. Společným jmenovatelem mnoha položek na menu je fermentace. Některé návštěvníky místo okouzlilo natolik, že tu chtějí mít svatbu.

Co vidětSlušelo by se říct, že Kosmonauta z Čech. Ale ještě než vás pohltí mánie spojená s hollywoodskou adaptací románu Jaroslava Kalfaře, dejte šanci Jednomu životu. Pocta hrdinství Nicholase Wintona dojala i samotný český štáb, který se na snímku s Anthony Hopkinsem v hlavní roli, podílel.

Co zažít. Realitní událost roku. Špičky v oboru přivítá Praha sice až 12. a 13. dubna, ale na veletrh International Real Estate Expo se přihlaste už nyní. Pochopíte, jak správně nakupovat zahraniční nemovitosti, seznámíte se s předními odborníky tuzemské i mezinárodní scény.

Po čem toužit. Po luxusu v obchoďáku. Dior otevřel na pražském Chodově svůj butik s kosmetikou. Podle generální manažerky Dior pro střední Evropu Martiny Karlovy de Camaret je právě tato pobočka oázou, kde český zákazník najde to nejlepší. Tato strategie, kdy se luxusní obchody zvučných světových jmen umisťují do nákupních center, se praktikuje ve velké míře například v Číně. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

a to je pro vše. Pokud jste dočetli až sem, tak jsem velmi potěšen a těším se zase za měsíc.

  • 14.3.2024
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?