Dobrý a krásný den,

Přesně před 232 lety zemřel ve Vídni v pouhých 35 letech Wolfgang Amadeus Mozart, věčná sláva jeho památce!

Také je to 43 let ode dne, kdy Mark David Chapman na newyorské ulici před domem The Dakota čtyřikrát stiskl spoušť revolveru. Zanedlouho poté byl John Lennon prohlášen za mrtvého.

A také je to přesně 249 let ode dne, kdy Marie Terezie zavedla všeobecnou vzdělávací povinnost. A ve jménu vzdělání proto posílám výběr toho nejdůležitějšího, aktuálního a zajímavého.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Guvernér ČNB, Aleš Michl, při projevu v parlamentu zopakoval, že snižování českých úrokových sazeb bude pomalé a opatrné. Postoj ČNB podle něj zůstane jestřábí, ať už banka sazby v roce 2023 sníží, nebo ne.

Průměrná sazba hypoték na počátku prosince stoupla na 6,02 procenta z listopadových 6,01 procenta, vzrostla tak po šesti měsících poklesu. Od začátku roku se průměrná sazba hypoték snížila o 0,32 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Praha to zase vyhrála! Kupujete si byt v Praze. Je to jistě brilantní nápad, jen se u toho nedívejte na celoevropský kontext. Kolik kompletních ročních výdělků na byt v Praze potřebujete v porovnání s ostatními zeměmi? Nejvíc, samozřejmě. Very solid! https://1url.cz/Ou4n4

Architekti o nádraží. Šťastný Hlavák je téma, ke kterému se na sociálních sítích vyjádřili snad už všichni „specialisté“ na fotbal, zdravotnictví, ekonomiku, architekturu, školství i válečné konflikty kdekoli na světě. Pan Martin Bajtler ale přinesl rozhovor s těmi, kdo za návrhem proměny pražského Hlavního nádraží stojí, vedením dánského studia Henning Larsen Architects. „Nebojte se, nezmrznete,“ říkají.

Fait v Kuřimi. Skupina Jet Investment brněnského podnikatele Igora Faita má nový přírůstek – do svého fondu koupila většinový podíl v kuřimské firmě Likov. Její výrobky se využívají při zateplení budov. 

Mašina na Jadranu. Česká investiční skupina Accolade, která se zaměřuje na výstavbu průmyslových a logistických parků, v Chorvatsku postaví areál o rozloze zhruba padesát tisíc metrů čtverečních. A rozhodně nejde o poslední výpad karlínských boys v tomto regionu!

Tykač in. Miliardář Pavel Tykač a jeho Sev.en se vydává do jihovýchodní Asie, má podepsánu závaznou dohodu o převzetí 51procentního podílu vietnamské uhelné elektrárny Mong Duong 2 od americké společnosti The AES Corporation. Obří deal ještě musí schválit vietnamské úřady.

Vítek out. Po Chorvatsku už i Švýcarsko. CPI jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka prodává další část portfolia – luxusní lyžařské středisko ve švýcarské Crans-Montaně.

Komárek win. Sázková společnost Allwyn miliardáře Karla Komárka má za sebou úspěšné čtvrtletí. Své tržby za něj zvýšila o neuvěřitelných 98 procent. Za úspěch, který v přepočtu nese číslici 48,9 miliardy korun, vděčí svým nedávným akvizicím. 

Plné sklady. Drahé energie, nedostupné hypotéky. Tři příčiny, kvůli kterým zůstanou přes zimu v zemi v provozu jen dvě cihelny z necelých dvaceti. Výrobci budou v úterý jednat o tom, jak z krize ven. Téměř všechny provozy na výrobu cihel totiž v Česku stojí a zůstane to tak příštích několik měsíců.

Mít garáž. Jejich ceny rychle rostou, hlavně tedy v Praze. Ještě před dvěma lety bylo možné v hlavním městě sehnat průměrnou garáž za 400 tisíc korun. Teď se částky šplhají přes sedm set tisíc a výjimečné nejsou ani ty přesahující milion korun. Jestli o nějaké garáži víte, investujte a pronajměte ji. Peníze se vám pak vrátí prý rychleji než u bytu. 

Ještě jednou Chorvatsko. Nejnovější položkou na seznamu prodávaných nemovitostí se teď stává Vítkovo hotelové portfolio na chorvatském ostrově Hvar. Kupujícím hotelové skupiny Sunčani Hvar Hotels, kterou pátý nejbohatší Čech ovládl v roce 2016, je společnost Eagle Hills, realitní investor a developer se sídlem v Abú Dhabí.

AMALAR. Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová má jasno, jak nadále spravovat stamiliardový majetek. Vdova po Petru Kellnerovi společně se svými dcerami dává dohromady uskupení plné zvučných byznysových jmen, která mají pomoci majetek spravovat. A je to vskutku pozoruhodná parta.

Konec ruského plynu. Zatím jen zbožné přání, zdá se. I když by do Česka proudit neměl, přesto plyn z východu do země opět teče. A ne málo. Momentálně je to necelých padesát procent ruského plynu, číslo se ale každým dnem mění. Jak je to možné? Mohou za to prý obchodníci. 

Dr. Max a Viva l'Italia. Společnost Dr. Max Group převzala v Itálii sto třicet poboček sítě Neoapotek. Stává se tak druhým nejsilnějším hráčem na tamním trhu a posiluje svou pozici lékárenské dvojky Evropy. Jde o jeden z dalších důležitých kroků pro společnost Dr. Max Group, kterou miliardář Marek Dospiva společně s Fortunou dlouhodobě nazývá „šampiony Penty“.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA

Porostou akcie příští rok? Býci vzali listopad na akciových trzích útokem a výsledkem byl 9. nejlepší měsíc od roku 1990. Index S&P 500 vzrostl za jediný měsíc o celých 8,9 %. Historie navíc naznačuje, že býčí nálada by mohla převládat i v následujících měsících. Když totiž index v minulosti vzrostl o 8,9 % za jediný měsíc, vystoupal v následujícím roce v průměru o 14,5 %. Jak ale víme, historické výnosy nejsou zárukou budoucích.

Méně ruského plynu. Teplé počasí a slábnoucí ekonomika způsobily, že dovozy plynu do EU ve třetím čtvrtletí klesly na nejmenší objem od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Evropská unie ve třetím čtvrtletí dovezla 75,3 miliardy kubíků plynu, což bylo o 9 % méně než v předchozích třech měsících. Rusko má ale i po prudkém poklesu v polovině loňského roku zhruba 15% podíl na celkových dodávkách.

Pryč s hotovostí. Je čas investovat. Největší světový poskytovatel ETF, společnost iShares patřící BlackRocku, předpokládá, že investoři, kteří budou v příštím roce sedět na hotovosti, zbytečně přijdou o výnosy. Historická data totiž ukazují, že nejlépe se zhodnotí peníze zainvestované v období před zahájením snižování sazeb. A právě toto období podle BlackRocku zažíváme nyní.

Bitcoin letí. Nejznámější kryptoměna se momentálně obchoduje/obchodovala za 44 tisíc USD a je nejdražší od dubna 2022. Bitcoin roste nejen díky očekávání, že sazby půjdou dolů, což hraje do karet rizikovějším aktivům, ale také kvůli spekulacím ohledně schválení spotového ETF a blížícímu se halvingu. Ten snižuje tempo, kterým Bitcoiny přibývají a v minulosti předznamenával růst kryptoměnového trhu.

Vesmír je plný peněz. A Muskova SpaceX přišla na to, jak je stáhnout k sobě. Zatím poslední investiční kolo ji totiž ocenilo na víc než 175 miliard dolarů, což jsou necelé čtyři biliony korun. Taky v tom cítíte to nekonečno?  

Pořád to maká. Zákazníci ve Spojených státech utratili při slevové akci Black Friday na internetu rekordních 9,8 miliardy dolarů, to je v přepočtu zhruba 218 miliard korun. Meziročně je to o 7,5 procenta více, uvedla společnost Adobe Analytics.

Unicredit is out. Tak pravil FSB, což je, vpravdě, vtipná shoda akronymů, tentokrát však jde o Financial Stability Board. Jinými slovy – tento ve Švýcarsku sídlící orgán vyřadil Unicredit ze seznamu tzv. systémově důležitých bank. Prostě podle něj nemá italský kolos v několika košících tolik, kolik by na setrvání ve výběru mít měl.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI

Padaly rekordy. „Whisky to je moje gusto…“ Jak jinak začít zprávu o tom, že vzácná láhev skoro sto let staré skotské whisky Macallan má nového majitele. Vydražil ji v sobotní londýnské aukci za téměř 2,2 milionu liber, což je zhruba 61,5 milionu korun, a to je dosavadní rekord. Její etiketu navrhl italský malíř Valerio Adami a podle specialisty, který ji ochutnal, je velmi bohatá, s nádechem sušeného ovoce a koření. Kromě whisky se o víkendu dražily na internetové aukci i bankovky. A tou nejdražší položkou se stala vídeňská bankocedule v hodnotě pět set guldenů z roku 1806. Nový majitel ji získal za 1,38 milionu korun. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Věřím, že i v prosincových aktualitách jste si našli svoje. Pokud ano, tak je to skvělé, protože být o krok napřed a v obraze se prostě vyplatí.

Váš makléř Jan Kotyz

  • 11.12.2023
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?