Přesně před 24 lety založili dva studenti Stanfordovy univerzity, Larry Page a Sergey Brin, internetový vyhledávač Google. Kotyz Vám přináší pravidelnou dávku zajímavosti a aktualit ze světa ekonomiky, byznysu a nemovitostí již 2 roky, tak nevím co je větší zpráva :-)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dobrý a krásný den,

léto uteklo jak voda a já Vás po dvouměsíční pauze srdečně zdravím u dalšího informačního nářezu, který budete zase pravidelně dostávat každý měsíc – pokud tedy chcete.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

V úvodu si dovolím podělit se s Vámi o můj pohled na vývoj cen nemovitostí, protože nemovitosti nás spojují a také je to jistě téma, které Vás aspoň trošku zajímá, protože se o tom všude mluví a teprve mluvit bude.

Samozřejmě to sleduji, protože je to moje práce a také se chci poučit, abych byl schopen Vám kvalifikovaně poradit a sdělit Vám, co se v nejbližší době může stát s cenami nemovitostí.

Různé statistiky, tabulky, cenové mapy uvádějí, že cena nemovitostí klesá, ale není to nic zásadního, ve 3Q 22 asi 2%, a že hypotéky jsou o 70 – 80% čerpány/poskytovány méně a trh zpomaluje. Tím pádem i prodeje klesly o cca 60 – 68%, takže statistika podle mne nemá dostatek dat a analytici nemají dostatek kuráže na to, aby prostě řekli jak to je.

Již v první aktualitě ze dne 25.6.2020 uvádím citaci z oficiálního webu ČNB: „Nemovitosti v Praze jsou o 15 – 25% nadhodnocené, vzhledem k nepříznivému vývoji v reálné ekonomice však vzniká potenciál pro jejich pokles v příštích čtvrtletích a mohou klesnout“.

Všechno čtu a dělám si hlavu z toho co budu říkat a radit mým klientům - Vám. Takže můj pohled na situaci a hlavně zkušenost z praxe je jasná. Trh s nemovitostmi se zastavil, střední třída nenakupuje, respektive nákupy odkládá, nemovitosti v rozmezí 5 – 9 mio se prostě neprodávají. Prodávají se nemovitosti do 5 ti mio a potom nemovitosti drahé s nádechem luxusu.

Přes léto došlo (ještě dojde) k vystřízlivění, kdy si spousta prodávajících uvědomila, že se jejich nemovitost neprodala a pokládají si otázku, zda počkat/vydržet, protože se situace změní. Ano, situace se mění. V okolí jejich nemovitostí nové přibývají. Realitní rovnice se tedy obrací – nabídka převyšuje poptávku a sami si doplňte rovná se.

Dochází tedy na moje slova, že: CENU NEMOVITOSTI URČUJE OCHOTA BANKY PŮJČOVAT PENÍZE viz aktualita z 1.3.2021.

V okamžiku kdy nejsou dostupné „levné“ peníze (levné hypotéky), spolu s nárusty splátek hypoték (konec fixací) klidně o 200% viz aktualita z 30.5.22 je jasné, že realitní boom minimálně na chvíli končí.

Moje rada tedy zní: kdo chce prodat ať si pospíší, každý měsíc čekání navíc Vás bude stát 100.000,-kč a dejte si záležet na výběru makléře a potom poslouchejte jeho rady.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Velice krátce k nájmům,

nájmy se utrhli ze řetězu a lidé budou mít problémy nájmy platit. Samotné nájmy možná ne, ale spolu s energiemi ano. Sami si tedy položte otázku, zda chcete výši nájmu šponovat na maximum a nájemníky střídat, nebo chcete mít dlouhodobého a spokojeného nájemníka trochu uberete? Ukončit nájem s neplatičem je složité a hlavně zdlouhavé a proto se může ukončení značně prodražit. Znění nového OZ vlastníkům nenahrává a spíše upřednostňuje nájemníka. Jen připomínám, že 1x nezaplacený nájem není důvodem k výpovědi. Ani 2x nezaplacený nájem není důvodem k výpovědi. Až potom, co Vám nezaplatí třetí nájem můžete dát nájemníkovi výpověď, ale to už běží 4 měsíc …………

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Akcie ČEZ táhnou dolů pražskou burzu. Index PX zaznamenal již třetí ztrátový týden v řadě a aktuálně je nejslabší od loňského července. Burzu táhnou dolů zejména oslabující akcie ČEZ. Výsledek hrozby sektorové daně?

Jméno firmy XPlace zrovna nezní tak, že by za ním člověk čekal Arcibiskupství pražské. Ale je to tak. Církev ji má k tomu, aby v Praze mohla pronajímat byty, které jí patří. Do konce léta jich bude osmdesát, do deseti let víc než tisícovka. S pomocí Boží…

Češi na finanční hraně. Téměř pětina Čechů by se svými úsporami vydržela maximálně měsíc. A čtyřicet procent nijak nechrání své peníze před rekordní inflací, zjistil průzkum Ipsosu pro Českou bankovní asociaci.

A zase jeden Český megaúspěch: Avast přerostl Česko. Na začátku srpna bylo schváleno spojení české technologické společnosti Avast s americkou NortonLifeLock a akcie Avastu vystřelily o 40 %. Firma tak odchází z burzy, obchodování s jejími akciemi bylo na pražské burze zastaveno 9. září. Nově vzniklý gigant bude mít centrály v Praze a americké Tampě.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Potrvá to roky. Vlivný německý ekonom Marcel Fratzscher Němce připravuje na fakt, že dopad války na Ukrajině se bude na jejich ekonomice negativně projevovat přinejmenším do roku 2025. Teprve za tři roky totiž Německo očekává, že se zbaví závislosti na kdysi levném ruském plynu.

Inflace trápí i Velkou Británii. Ani britské království se nevyhnulo inflačnímu klusu a centrální banka bude muset – stejně jako americký FED nebo evropská ECB – přistoupit ke zvyšování základní úrokové sazby na 1,75 procenta. Jedná se o nejvyšší zvýšení za posledních dvacet sedm let. Čeští centrální bankéři nad takovou „prkotinou“ pravděpodobně mávnou rukou, k českým sedmi procentům je to koneckonců ještě dlouhá štreka. Pro světovou ekonomiku je to však jasný signál potvrzující nadcházející recesi.

Platí hypotéku, byt nemají. Developerské společnosti v Číně se potýkají s problémy dokončovat rozjeté projekty. Čím dál častěji se stává, že si lidé vezmou hypotéku a ani po roce nemají kde bydlet. Hypotéku přitom splácet začít musejí. To ústí v hromadné bojkoty bank a konflikty občanů s bezpečnostními složkami.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI:

V červených. Obědové menu za 700 dolarů, a i tak je slavná kodaňská restaurace, která je označována za světovou špičku, v minusu. Prý ale bude zase líp.

Bunda za 67 milionů. Taky vám vaše žena občas říká, abyste si už konečně koupil novou bundu, protože ta vaše oblíbená už není, co bývala. Teď jste propásl jedinečnou šanci, protože v Sotheby’s dražili bundu, kterou měl Buzz Aldrin při cestě na Měsíc. Pravda, cena je vyšší, ale třeba časem dojde i na ponožky. Nebo alespoň jednu.

Drahá práce. Kde vyjde práce v zahraničí nejdráž? Už poněkolikáté je na první příčce Hongkong, další čtyři místa v první desítce si drží švýcarská města a po nich následuje Tel Aviv. Jestli vás ale víc zajímá, kde to vyjde nejlevněji, stačí se podívat do turecké Ankary.

Jako z dětského snu. Kdo z vás jako malý četl dobrodružné knihy Julese Verna podněcující zejména klučičí fantazii? Splnit si své staré dětské touhy můžete díky pilotovi Tomáši Habáňovi, který jako jediný v Česku pořádá vyhlídkové lety vzducholodí. Z ptačí perspektivy můžete vidět Karlštejn, Velkou Ameriku nebo Pálavu.

Centrální banky na nákupech cihliček. Centrální banky ve světě v první polovině tohoto roku nakoupily 270 tun zlata do svých rezerv ve snaze diverzifikovat riziko v současné době nejistoty. Největší zásoby zlata drží americký FED (8 133 tun). Naopak Česká národní banka má ve svých rezervách pouhých 11 tun a patří dlouhodobě k bankách s nejnižším podílem zlata. To by se ale mohlo v budoucnu změnit. Guvernér Michl již delší dobu hovoří o tom, že by ČNB mohla nakoupit do svých rezerv až 100 tun zlata.  

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pokud jste dočetli až sem, tak jsem samozřejmě velmi potěšen. Je jasné, že nás čeká velká jízda, jen uvidíme jestli to bude jízda nahoru nebo dolu. V každém případě Vám doporučuji se na toto období dobře připravit.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

 

 

 

  • 11.9.2022
Nejnovější články

rok 2024 se nese ve znamení rekordů

legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta

PSN je při chuti a nakupuje

CPI prodává nemovitosti v zahraničí

Smartwings už je zase ryze Česká

Německo přeskočilo Japonsko

14.3.2024

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?