Dobrý a krásný den,

Babí léto budiž pochváleno! Léto jako by se s námi nechtělo rozloučit, ale všechno jednou končí a i to letošní Babí léto skončilo. Zahřát se můžete procházkou, kulinářským požitkem a samozřejmě také pravidelnou dávkou informačního nářezu od vašeho realitního makléře Kotyze. Pojďme na to!

V dnešních aktualitách se například dozvíte, kdo je nejbohatší z českých miliardářů, jaké jsou nejdražší nemovitostí na trhu, že legendární kulaťák se promění, že Čínský realitní byznys je na tom pořád bídně, Bitcoin už není co býval a samozřejmě mnoho dalšího, tak hezké čtení a hezký den!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dnes vás chci pozvat na Největší investiční konferenci v České republice: Toto je již 11. ročník největší investiční konference v České republice s předními experty v oboru a vřele vám to doporučuji. Řeší se zde aktuální i nadčasová ekonomická témata, srozumitelné informace v podání ekonomických špiček, opravdu to není nuda a konferenci můžete sledovat i on-line.  https://www.vysehradskeforum.cz/

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Žebříček nejbohatších českých miliardářů. Tak tady ho máte v celé své kráse. A zase je v něm víc peněz než loni. Dohromady 2,67 bilionu korun. Aby ne, když i ten úplně poslední z TOP 100 má majetek v hodnotě 3,6 miliardy. 

Žebříček Nejdražších. A je to tady! Jako každý rok vám přináším žebříček nejdražších nemovitostí v Česku. Pro tento rok se žebříček celkem obměnil, respektive některé nejdražší z nejdražších se prodaly a spousta nových je k máni. Vyberte si: Nejdražší nemovitosti 2023 — Forbes

Ne všem se daří. Třeba ČNB letos počítá s tím, že skončí ve ztrátě 60 až 80 miliard korun. Vzhledem k tomu, že loni byla ztráta centrální banky 411,9 miliard, je to ale vlastně dobrá zpráva. Co s tím členové rady ČNB v čele s Alešem Michlem hodlají dělat?

Legendární kulaťák se promění. Trvalo to sto let, teď je konečně jasné, jak bude vypadat poslední dílek do skládačky Vítězného náměstí v pražských Dejvicích. Spojili se kvůli tomu hned tři miliardáři, kteří na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších míst vyhlásili mezinárodní architektonickou soutěž. Jak dopadla, to zjistíte právě zde. 

Au revoir. Daniel Křetínský se zbavil akcií francouzského deníku Le Monde. Prodal je za víc než miliardu telekomunikačnímu magnátovi Xavieru Nielovi, který je prý věnuje fondu na ochranu tisku.

Špindl under construction. Slovenský miliardář Igor Rattaj nazahálí a v největším krkonošském středisku se připravuje na zimní sezonu. Skiareál Špindlerův Mlýn začal s dlouho plánovaným propojením Svatého Petra a Medvědína, které vyjde na 300 milionů korun.

J&T Real Estate odkoupila od Konsorcia Rohan, ve kterém má poloviční podíl Sekyra Group, dva hektary stavební plochy na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. Do budoucna plánuje odkoupit další dva hektary a vystavět čtvrť Nový Rohan z příjemných 15 miliard korun.

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV za prvních devět měsíců roku meziročně zdvojnásobil zisk a tržby rostly více než trojnásobně. Čistý zisk dosáhl rekordních 126 milionů korun a tržby stouply na 372 milionů korun. Solid!
91 milionů na radaru. Takovým ziskem se chlubí pardubický výrobce radarové techniky. Tržby dokázal zvýšit o polovinu, a to především díky zahraničním dodávkám, třeba pro vojenské letiště v Prešově či v Polsku.

Jak nakopnout ekonomiku. Nad tím se v komentáři zamýšlí prezidentův ekonomický poradce David Marek. Největší problém? Výroba s nízkou přidanou hodnotou, slabá konkurenceschopnost a pomalá adaptace na technologické inovace. 

Opravdu bacha na podvody. To vám takhle zavolá šéf nebo kolega, že něco potřebuje vyřešit rychlou online schůzkou. Pak kliknete na odkaz a odpovíte na to, co po vás dotyčný chce. Pohoda. Jenže mezitím už vám hackeři bílí firemní účty. Zkouší to i u nás, což nedávno zažil i zakladatel fitness e-shopu GymBeam Dalibor Cicman.

Czech Trade v Mexiku. Čtvrtý v pořadí, první v Latinské Americe. Státní agentura Czech Trade otevřela ve světě další exportní inkubátor. Českým firmám nabízí nově zázemí a podporu v hlavním městě Mexika, zemi se 130 miliony obyvatel, která otevírá také možnost expanze do Karibiku nebo USA. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Inflace v USA ukázala, že další zvýšení sazeb je stále ve hře: Americká inflace přešlapuje. Meziroční inflace ve Spojených státech dosáhla v září na 3,7 %, stejně jako v předchozím měsíci. Analytici očekávali drobný pokles na 3,6 %. V USA zatím nad vyšší inflací vyhráno nemají a roste tak pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) by mohla znovu zvýšit úrokové sazby. Snižování je, zdá se, vyloučeno. Kdo se zvýšením sazeb nepočítá, jsou analytici. Konkrétně více než dvě třetiny z nich čekají ponechání sazeb na současné úrovni a třetina analytiků předpokládá jejich navýšení o 0,25 p. b.

Messi, Maradona a inflace. Tyto tři věci symbolizují Argentinu více než cokoliv jiného. Zářijová inflace v Argentině vzrostla na 138 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1991. Argentinská centrální banka v reakci na to zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 15 p. b. na 133 %, což však ekonomickou situaci Argentinců ještě zhorší. Už nyní žije 40 % argentinské populace pod hranicí chudoby.

Čínský realitní byznys je na tom pořád bídně. Potíže čínského realitního giganta Evergrande nekončí, obchodování s jeho akciemi bylo znovu pozastaveno. Pokud si chcete připomenout kontext nejen případu Evergrande, ale celkového ekonomického klopýtání říše středu, poslouží třeba jeden z našich nedávných rozhovorů.

Murdoch odchází. Po sedmdesáti letech budování mediálního impéria míří Rupert Murdoch do důchodu. Dvaadevadesátiletý magnát a jeden ze sta nejbohatších lidí světa definitivně předává otěže společností Fox Corp a News Corp svému synovi Lachlanovi.

Tykač se toho nebojí a nakupuje v USA a Austrálii. Investiční skupina Sev.en Global Investments českého miliardáře Pavla Tykače kupuje podíl jednapadesát procent v producentovi metalurgického uhlí Coronado Global Resources, který působí ve Spojených státech a Austrálii. Coronado Global Resources patří podle svého webu mezi největší světové producenty metalurgického uhlí.

0:1 pro Wall Street. Taková je zatím bilance pomyslného zápasu mezi stávkujícími americkými zaměstnanci a Wall Street. I když za lepší podmínky pro práci bojují v posledních měsících stovky tisíc pracovníků od zábavního po automobilový průmysl, na akciích firem v dotčených oborech to zatím není vůbec znát. 

Zapomeňte na offshore trading, vzkázala čínská vláda klientům tamních brokerů. Agentura Reuters se dostala k oficiálnímu dokumentu, kterým vláda brokerům zakazuje nabízet novým čínským klientům možnost investovat na zahraničních trzích. Kapitál mezitím ze země odtéká takovým proudem, že úřady musely zakročit proti oslabování jüanu.

Druhé Silicon Valley. Věděli jste, že v Izraeli je hned po Silicon Valley druhá největší koncentrace technologických firem na světě? Pětinu izraelské ekonomiky tvoří právě software, výroba čipů a další hi-tech produkty. Technologické giganty možná kvůli válce čekají potíže a začínají se na ně připravovat. Nvidia byla například nucena kompletně zrušit plánovanou konferenci o umělé inteligenci, která měla příští týden začít v Tel Avivu.

Dotace fosilům. Podle výpočtů Mezinárodního měnového fondu získali producenti fosilních paliv na přímých i nepřímých dotacích v roce 2022 7 bilionů USD. To je o 18 % více než v roce předchozím. Za výrazným nárůstem má stát válka na Ukrajině a s ní spojený nárůst cen energií. Zdá se, že zelená energie není jediná, kdo se těší z finanční podpory.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

VŠEHOCHUŤ:

Ani Bitcoin už není to, co býval: Poslední roky s příchodem pandemie, vysoké inflace a válečných konfliktů mění vše, co známe a ani Bitcoin není výjimkou. Nejznámější kryptoměnu známe jako typ investice, která je velmi kolísavá, ale v roce 2023 už ani to neplatilo. Jeho denní změny jsou nejnižší za poslední roky a dokonce ani jednou nepřekročily 10 %.

Hodinky od Hamiltona. Symbol švýcarského hodinářství, společnost IWC Schaffhausen, odhalila nové luxusní hodinky, na jejichž designu se podílel sedminásobný šampion F1 Lewis Hamilton známý svým vytříbeným stylem. Vznikne pouze čtyřiačtyřicet kusů, jejichž retailová cena je v přepočtu téměř čtyři miliony korun.

1,8 milionu Kč. Tolik v přepočtu nově stojí povolení vlastnit vůz v Singapuru. Čtete správně, ne auto, ale pouze štempl k tomu, abyste jej v nejdražším městě světa mohli mít. Na deset let. Singapur nyní tento poplatek zvedl na čtyřnásobek, aby zamezil dopravním zácpám.

Létající Slovák. AirCar slovenského designéra Štefana Kleina je opět středem pozornosti. Nejsledovanější youtuber současnosti MrBeast totiž natočil video o výjimečných autech a zařadil mezi ně právě i létající auto od našich východních sousedů. 

Best of the best. Řízení nejlepších hotelů a restaurací světa, organizování výjimečných eventů, luxusní hospitality během olympiád nebo seriálu formule 1, manažerská práce pro luxusní značky i největší poradenské společnosti. Tyhle všechny možnosti otevírá absolventům švýcarská univerzita Les Roches. Čech Jakub Rejchrt je jedním ze studentů a má co říct…

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A pro dnešek je to vše. Pokud jste dočetli až sem, tak jsem velmi potěšen. A vy můžete být v klidu, protože váš makléř Jan Kotyz je v obraze a o krok napřed stejně jako vy. Mějte se krásně a nezapomeňte, že jsem tady pro Vás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 17.10.2023
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?