Nádherný den!

Halloween skončil a to pro obchodní řetězce znamená jediné – Vánoce, Vánoce přicházejí.
Přesně před padesáti lety měl premiéru snímek Tři oříšky pro Popelku, bez kterého si dnes Vánoce téměř nelze představit. Film je extrémně populární i v Německu, kde má název speciální zkratku 3HfA (Drei Haselnüsse für Aschenbrödel). Tolik dnešní kulturně-historické okénko, zde už je byznys a aktuální dění doma i ve světě.

Dnes se například dozvíte, že: ECB varuje Evropské banky před poklesem cen nemovitostí, že agentura Moody's změnila rating USA na negativní, že US banky jsou “neinvestovatelné“. AVAST do dokázal a také se dozvíte co se událo na českém realitním a stavebním trhu a že Hilton míří do Varů.

být v obraze a vždy o krok napřed se prostě vyplatí.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,      

Sazby zůstávají, trhy rostou

Fed ani ECB podle očekávání sazby nezvýšily a trhům se to zalíbilo. Hlavní americký index S&P 500 první listopadový týden přidal 5,8 %, Nasdaq Composite dokonce 6,3 %. Dařilo se ale i ostatním indexům. Euro Stoxx 50 vzrostl o 4,4 %, Nikkei 225 o 3,1 % a čínský Hang Seng je výše o 1,53 %.

Americká agentura Moody's Investors Service v pátek změnila výhled ratingu Spojených států ze stabilního na negativní. Podle agentury Reuters to zdůvodnila především vysokými fiskálními deficity USA a vnitropolitickými neshodami. Krok agentury kritizovala administrativa prezidenta Joea Bidena.

Česká národní banka ponechává v listopadu sazby beze změny, 2Trepo zůstává na úrovni 7,00 %. Guvernér ČNB, Aleš Michl, prohlásil: „Inflace se stále nachází na nepřijatelných úrovních a bankovní rada bude postupovat směrem stabilizace ke 2 %. Bankovní rada strategii snižování sazeb diskutuje, zpočátku bude mírné a pozvolné.“

Česko: Spotřebitelská inflace CPI v říjnu 8,5 % meziročně.

Česká ekonomika ve 3Q dle odhadu mezikvartálně klesla o 0,3 %, meziročně o 0,6 %.

Schodek státního rozpočtu ke konci října vzrostl na 210,7 miliard korun ze zářijových 180,7 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Po čtyřech měsících snižování deficitu se tak schodek v říjnu prohloubil o 30 miliard korun. Výsledek hospodaření za deset měsíců byl čtvrtý nejhorší v historii Česka.

Dluhy českých domácností u bank v září meziměsíčně stouply o 5,4 miliardy korun na 2,23 biliony korun. Zadlužení firem vzrostlo o 9,4 miliardy na 1,34 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 101 miliardu korun a u firem o 52 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které na webu zveřejnila Česká národní banka.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Avast do dokázal. Na české byznysové scéně se o něm mluvilo jako o dealu století. Spojení české společnosti Avast a americké NortonLifeLock má šťastné pokračování: fúzí vzniklá antivirová firma Gen Digital letos ve druhém fiskálním čtvrtletí zvýšila svůj čistý zisk o 115 procent.  

Velký kluci a realitní byznys. Co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Janeček prodává, Penta nakupuje, Pražák investuje. Projděte si říjnový přehled dění na tuzemském realitním trhu. Tady to máte. Pěkně na jednom místě.
 

Recese? Česká ekonomika se dosud nevzpamatovala z covidu, jako jediná v EU. Ve třetím letošním čtvrtletí HDP meziročně klesl o 0,6 procenta, mezikvartálně o 0,3 procenta. Ve svém předběžném odhadu to uvedl Český statistický úřad a teď už o tom píší i Němci.

Gigazklamání místo gigafactory. Taky jste to čekali? Popravdě, já ano, protože ty průtahy byly taaaak nekonečné, že to snad ani jinak skončit nemohlo. Přešlapoval stát, přešlapoval koncern Volkswagen a výsledek je ten, že budeme dál baterie do elektroaut montovaných v Česku kupovat v Německu, Polsku, Maďarsku… Vlak s nápisem “PROSPERITA” nám tak ujel o pořádný kus dál. Zase.

Hilton míří do Varů.​​ Lázně pojmenované po krasavici Alžbětě Bavorské učarovaly snad každému, kdo navštívil Karlovy Vary. Doteď byly v rukou města, ale to už na milionový provoz nemá peníze. Pokud by si je Hilton vzal do parády, dočkaly by se rekonstrukce, kterou si zaslouží.

Obchod který se povedl. Jak se do Národní galerie v roce 1923 dostala díla umělců, jako jsou Braque, Picasso, Renoir nebo van Gogh? Nakoupila je československá vláda za neuvěřitelný balík peněz. Ale nemyslete si, že to bylo jen z lásky k umění – šlo o promyšlený diplomatický tah. A když jsme u té kultury, ještě připojím last minute tip na výstavu v Mánesu, která by vám neměla utéct.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Počítejte s poklesem. A co má klesnout? Ceny nemovitostí, ECB před tím varuje banky eurozóny. Současné prostředí vyšších úrokových sazeb by mohlo vyvolat další tlak na pokles cen nemovitostí. Důvodem jsou pochopitelně vysoké sazby, které prodražují úvěrové financování. Jejich snížení se v eurozóně očekává až v září příštího roku. 

Mickey je zpět. Ikonická společnost Walt Disney ve 3. čtvrtletí zlepšila všechny klíčové ukazatele. Překvapením byl nárůst uživatelů streamovacích služeb, zejména vlajkové lodi Disney+, která za 3 měsíce přidala 7 milionů uživatelů. Investory potěšilo zejména to, že společnost pokračuje v utahování opasků, což by mohlo zvýšit ziskovost. Akcie firmy, které se letos propadly na 8leté minimum, reagovaly růstem o 7 %.

Jsou „neinvestovatelné“. Steve Eisman z Neuberger Berman vešel ve známost zejména díky filmu The Big Short a od té doby bývá hostem mediálních investičních diskusí. Nyní na CNBC hovořil o tom, že banky jsou podle něj již nějakou dobu „neinvestovatelné“. K tomu má tři hlavní důvody, které přikládáme zde.

Kakao nad zlato: Budete-li během nákupu horké čokolády na vánočních trzích kroutit hlavou nad její cenou, nebude asi na vině pouze vysoká marže provozovatelů stánků. Kakao je kvůli obavám z nedostatečné produkce nejdražší za 44 let. . Jeho zdražení ale víc zabolí velkoprůmyslové výrobce.

Vyfoť to a najdi to. Švédský technologický startup Klarna chce vyzrát na americké technologické giganty vlastním nástrojem pro rozpoznávání obrázků s umělou inteligencí. Ten pomáhá lidem najít produkty, které chtějí koupit. Nová funkce umožní uživatelům namířit telefon na kus oblečení nebo elektroniku a najít podobné položky přímo v aplikaci. Nástroj je trénován na základě dat ze služby PriceRunner, kterou Klarna za téměř 1 miliardu USD koupila.

28,9 miliardy dolarů prosím, vzkázal Microsoftu americký daňový úřad. Plus penále. Má jít o nedoplatek z let 2004 až 2013, ale technologický gigant tuto částku rozporuje. Jeden z největších korporátních daňových sporů v historii každopádně eskaluje.

Šest miliard dolarů stála kalifornskou ekonomiku největší hollywoodská stávka od roku 1960. Ta se nyní chýlí ke konci, protestující herci se dohodli s velkými studii a natáčení celé řady filmů a seriálů může po mnoha měsících pokračovat.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pokud jste dočetli až sem, tak jste skvělí, být v obraze a vždy o krok napřed se prostě vyplatí.

       Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 13.11.2023
Nejnovější články

rok 2024 se nese ve znamení rekordů

legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta

PSN je při chuti a nakupuje

CPI prodává nemovitosti v zahraničí

Smartwings už je zase ryze Česká

Německo přeskočilo Japonsko

14.3.2024

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?