Krásný a dobrý den,

Tohle bude horký týden. Tedy aspoň podle toho, co tvrdí Alena Zárybnická. Takže začněte vzpomínat, kde máte ovladač od klimatizace, ale ještě před tím si mozek rozhýbejte aktuálním děním a posledními aktualitami a zajímavostmi od Kotyze před prázdninami. Přeji Vám krásné a pohodové léto!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Věděli jste, že přesně před 140 lety se úplně poprvé vydal na cestu slavný Orient expres? Šlo o trasu z Paříže končící v rumunském městě Giurgiu. Jen o pět let později už vlak proslavený i díky románu Agathy Christie brázdil trasu dlouhou přes tři tisíce kilometrů až do Konstantinopole. Toliko dnešní okénko do historie a jdeme na to:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Bankovní rada ČNB deaktivovala s účinností od 1. července 2023 nastavení horní hranice úvěrového ukazatele DSTI (poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr) u hypoték. Jde o složku, která měla nejčastěji hlavní vliv na neposkytnutí hypotéky žadateli. Lze tedy říci, že hypotéky jsou nyní dostupnější, neboť neřeší, kolik peněz žadateli měsíčně zbyde.

Do pronájmu bude v budoucnu chtít o 10 až 15 % více Čechů. Je totiž cenově dostupnější alternativou oproti vlastnickému bydlení. Shodli se na tom zástupci českých investorů, developerů a odborníků na problematiku nájemného bydlení na konferenci v Praze. Podle dat Eurostatu žije v ČR v nájmu 21,7 % lidí, průměr Evropské unie je 30,1 %.

Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly během května hypoteční úvěry za 12,3 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o 17 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování nepatrně stoupla z dubnových 5,89 na 5,9 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Turistická sezona ve znamení silné koruny. Vysoká inflace se nevyhýbá ani cestovnímu trhu a cenám dovolených. Do karet cestovatelů letos výrazně hraje silná koruna. Kdo se tedy chystá do zahraničí, neměl by s výměnou hotovosti otálet. Vrchol už má podle odborníků česká měna za sebou.

Prázdniny na naftě končí. Nejspíš od srpna se spotřební daň z nafty vrátí na původní hodnotu 9,95 koruny za litr. Ono to sice z pohledu řidiče nejspíš nebude mít nějaký dlouhodobý efekt, protože o ceně nafty rozhodují pánové v jiných zemích, ale česká státní kasa tuhle úpravu pozná. Měsíčně v ní totiž zacinká zhruba o 800 milionů korun navíc.

Výplata. Kolik si loni vydělalo představenstvo ČEZ? Jen jeho šéf a zároveň generální ředitel společnosti si přišel na 35 milionů korun, osm členů představenstva celkem loni dostalo 135 milionů. To je stejně jako v roce 2021, polostátní ČEZ tedy do jejich odměny nepromítl meziročně osmkrát vyšší zisk ve výši 81 miliard korun. Kromě zprávy o výplatách společnost včera zveřejnila i miliardový tendr na dodávku dvou generátorů pro jadernou elektrárnu Temelín, které by se měly měnit v letech 2028 až 2030.

Zadlužení Češi. Dluhy českých domácností u bank v dubnu stouply. Opět. Soustavně rostou již od února 2016 s výjimkou loňského dubna, kdy ale statistiku ovlivnilo odejmutí licence Sberbank. Nyní se dluhy rovnají nehezkým 2,19 bilionu.
 

Spokojenost v PPF. Nová pobočka v Itálii, nákup dvou podniků v Rakousku a Belgii, o devět stovek zaměstnanců víc. A hlavně – nárůst tržeb za rok 2022 o šestadvacet procent na 763,7 milionu dolarů a zisku EBITDA o dvaadvacet procent na skoro 1,2 miliardy korun. Škodě Group se nejen v posledním roce daří, takže matka s trvalou adresou na Evropské se musí tetelit blahem.

Miliardová metropole. Ano, řeč je o pražských Letňanech. Místa, která by dnes člověk nazval spíš metro a pole, ve skutečnosti skrývají prostor pro miliardové investice. Podívejte se, jak se v budoucnu území promění.

Notino zrychluje. Tyhle výsledky jsou opravdu voňavé: firma, kterou v roce 2004 zakládal Michal Zámec, v uplynulém fiskálním roce vůbec poprvé utržila přes miliardu eur, tedy v přepočtu téměř 24 miliard korun. Největší evropský online obchod s parfémy a kosmetikou tak nadále nabírá na síle.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

ECB zvyšuje. Pamatujete si, co jste dělali v roce 2001? Pokud jste se intenzivně zajímali o výši úrokových sazeb Evropské centrální banky, už víte. Takhle vysoko od té doby nebyly, včera ECB oznámila zvýšení základní úrokové sazby na čtyři procenta; depozitní sazba, tedy ta, za kterou si mohou banky u ECB bezpečně uložit přebytečné peníze, nově činí 3,5 procenta.

Končíme. Švýcarská banka Credit Suisse přichází o zaměstnance. Podle agentury Reuters, která se odkazuje na anonymní zdroje z prostředí švýcarského giganta, každý týden končí stovky bankéřů. Důvod? Hovoří o nejistotě v souvislosti s tím, že banku převezme konkurent UBS.

Německo nenakupuje. Pokud je pro českou ekonomiku pořád zásadní pohled k západním sousedům, toto věstí pramálo dobrého: německou ekonomiku brzdí pokles spotřeby domácností. Výzkumný institut RWI proto snížil odhad vývoje – v březnu ještě počítal s růstem o 0,2 procenta, nyní čeká, že letos hrubý domácí produkt o 0,3 procenta klesne.

Free fall. Turecká lira pokračuje v poklesu, v pondělí ráno se dostala na další rekordní minimum vůči dolaru. Trh tím reaguje na volební vítězství dosavadního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Erdogan nedělním vítězstvím ve volbách vstupuje do třetího desetiletí svého vládnutí. GJ!

Rekordní pokuta. Americká společnost Meta Platforms dostala v Evropské unii pokutu 1,2 miliardy eur, více než 28 miliard korun, za odesílání informací o uživatelích do Spojených států prostřednictvím své sociální sítě Facebook, a to v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů.

God Save the People. Závratné ceny potravin nebo vyúčtování za energie, při kterých se leckomu protočí panenky. Taková je teď realita běžného života řady Britů. Vysoká inflace uvrhla zemi do krize a analytici si nyní lámou hlavu nad tím, zda už zdražování dosáhlo svého vrcholu a bude zase líp.

První regulace AI v Evropě? Rozpoznávání obličeje, hodnocení emocí nebo předvídání kriminálního chování. To je jen zlomek kritizovaných technologií umělé inteligence, které chce Evropská unie regulovat.

Elonova otočka. Kolik dal za ta léta spoluzakladatel společnosti Tesla a její nynější CEO Elon Musk na propagaci? Nic. Ani cent. Nyní však oznámil, že historicky poprvé uvolní finance na propagaci elektromobilu. Co ho k tomu vede?

Obří zlatá akvizice. Největší těžař zlata na světě, americká společnost Newmont, se chystá převzít australského konkurenta Newcrest Mining. Výše akvizice má dosáhnout v přepočtu 426 miliard korun.

Rok zlomu. Investice do solární energie letos poprvé překonají ty do těžby ropy a výdaje na čistou energii celkově vzrostou o čtvrtinu. Tvrdí to aspoň nejnovější zpráva Mezinárodní agentury pro energii, podle které letos investoři nasypou do elektřiny ze slunce dohromady rekordních více než 1,7 bilionu dolarů.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

LETEM SVĚTEM:

Pražské penthousy za sto milionů. Na severním cípu Rohanského ostrova, kde developerská skupina Sekyra Group buduje novou čtvrť Rohan City, nyní vyrůstá dvojice věžáků Diamanty Karlín od Evy Jiřičné. Hrubá stavba je už hotová, včetně posledních dvou pater domů, které patří prémiovým penthousům pro nejnáročnější klienty. Prohlédněte si jejich vizualizace.

Věda, nebo startup? Toto je žena, jejíž příběh stojí za to číst. Kateřina Falk patří ke špičce světové fyziky, a přestože si může vybírat mezi nabídkami na vědecká místa z prestižních světových institucí, vážně zvažuje, že z vědy odejde do světa startupů. Proč? Tady je výtečný rozhovor.

Toyen za desítky milionů. Obraz malířky Toyen Puis, plus tard (Potom, později) z roku 1950 se během nedělní aukce prodal za 37,44 milionu korun včetně aukční přirážky. Jde o nejdražší dílo malířky z jejího poválečného období. Nejdráže prodaným obrazem Toyen na českých aukcích je od roku 2021 obraz Cirkus z 20. let 20. století, za nějž nový majitel zaplatil 79,56 milionu korun.

Ve víně je pravda – a občas i peníze. Jan Žďárský kolem vinné révy postavil úspěšný byznys, takže jeho skupina &cork loni dosáhla na obrat skoro 220 milionů. Jak se dá v Česku zbohatnout na byznysu spojeném s vínem?

Věda v rukou žen. Jsou zajímavé, inspirativní a aktivní a spojuje je jedno slovo. Věda. Seznamte se s výběrem třiadvaceti žen z oborů od matematiky přes fyziku, chemii, biologii, medicínu až po sociologii či jazykovědu. Jedna zkoumá neplodnost, druhá vyvíjí léky na rakovinu, další zjišťuje, jakou roli mají emoce v politice a společnosti. Rozhodně si tyhle vědkyně nenechte ujít.

Svět Rolls-Royce. Možná si o téhle značce myslíte, že už pro ni na planetě není místo. Možná vám přijde nemravně drahá, snobská a environmentálně nepřijatelná. Tohle všechno se dá pochopit. Dokonce se s tím dá do jisté míry i souhlasit. Jenže pak přijde okamžik, kdy se vezete v autě, které se jmenuje Rolls-Royce Phantom.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A to je vše. Pokud jste dočetli až sem, tak je potěšení na mé straně jako vždy. Přeji Vám krásné, pohodové léto a pokud mě budete potřebovat i během léta, tak se neváhejte ozvat.

Váš makléř Jan Kotyz

  • 20.6.2023
Nejnovější články

rok 2024 se nese ve znamení rekordů

legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta

PSN je při chuti a nakupuje

CPI prodává nemovitosti v zahraničí

Smartwings už je zase ryze Česká

Německo přeskočilo Japonsko

14.3.2024

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?