Dobrý a krásný den,

Je tomu právě čtyřicet let ode dne, kdy vyšlo historicky první album královny popu Madonny. Světlo světa tak tehdy spatřily nesmrtelné hity jako Holiday nebo Lucky Star. A také je to 20 let kdy odešel z tohoto světa Johnny Cash, věčná sláva jeho památce To je vše, co dnes potřebujete vědět z kultury, a teď si pojďme dát čerstvé novinky nejen z byznysu, které hýbou světem.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Prázdniny skončily a Váš realitní makléř Jan Kotyz se vrací s pravidelnými aktualitami (věřím, že Vám chyběly ), abyste byli stále v obraze a o krok napřed, protože to se prostě vyplatí. Ale ani přes léto jsem nelelkoval a stále sleduji nové trendy, vývoj cen a další důležitosti ze světa realitního byznysu. Ti, co sledují můj FB tak vědí a ti co mě na FB nesledují tak si nechávají utéct spoustu novinek, zajímavostí a postřehů, takže začněte sledovat https://www.facebook.com/jankotyz  a buďte stále v obraze a o krok napřed.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

V dnešních aktualitách se například dozvíte, že čeští miliardáři jedou a dobývají Evropu, že možná dojde na pěstní souboj miliardářů v kleci, že budeme mít novou banku za kterou stojí finanční skupina Partners, že čínská automobilka BYD svou velikostí přeskočila BMW a Mercedes i když je na světě teprve 20 let, že na filmové novinky si počkáme, protože Hollywood stávkuje - mám to z první ruky. Dozvíte se co jíst, co vidět a po čem toužit. Takže s chutí do toho!

A hned zde: https://1url.cz/wuHtl se také dozvíte, že centrální banky pořád nakupují zlato ve velkém. Proč to asi dělají?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Zlatá desítka. Když jim budete poblíž, máte dobrou šanci rozmnožit své peníze. O kom je řeč? O desítce mimořádných tuzemských finančníků, které Forbes zařadil do prvního výběru Midasové Česka.

Jen málokterá budova byla v posledních letech tak sledovaná jako ta, kterou staví Penta Real Estate z investiční skupiny Marka Dospivy. Do Masaryčky, kde se nejvyšší měsíční nájemné dostalo na víc než třicet eur za metr čtvereční, se začínají stěhovat první nájemníci. Hotovo ale ještě zdaleka není. Chybí ten nejviditelnější prvek, který navrhla zesnulá Zaha Hadid. 

Pražák koupil Babišova média a chemičku. Spekulacím je konec. Součástí transakce je i pardubická chemička Synthesia. Od předminulého pátku se komentátoři i analytici snaží uhádnout, jaký bude další osud vydavatelství MAFRA. Mediální dům prodal miliardář Andrej Babiš dalšímu miliardáři Karlu Pražákovi, pro něhož je to dosud největší akvizice. Kdo je muž, který s vydavatelstvím získal i pardubickou chemičku Synthesia? To ví kolega Martin Bajtler a rád se o to podělí. 

Přestávky vynášejí. Taky vás štvou televizní reklamy, kdy nejdřív zběsile přepínáte mezi jednotlivými kanály, abyste to nakonec vypnuli úplně? Televizi Nova, která patří do skupiny PPF, rozhodně ne. Naopak. Její tržby vzrostly o patnáct procent, na víc než sedm miliard korun. A jak správně odhadujete, největší část udělaly příjmy z reklamy.

PPF už patří jen rodině. Minoritní vlastníci skupiny PPF Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart prodali své podíly, které shodně činily 0,535 procenta. Skupina tak nově patří výhradně Renátě Kellnerové s dětmi

Borkovec/Lukeš a spol. Finanční skupina Partners získala bankovní licenci České národní banky. Nová banka ponese název Partners Banka. Její činnost skupina plánuje spustit v prvním čtvrtletí 2024, v pilotním provozu pro vedení, zaměstnance, poradce a jejich rodiny banka zahájí činnost koncem letošního roku. GLHF!

Nástěnka úspěchů. Firmou, která si zaslouží pochvalu, je jednoznačně J&T Banka. Za první pololetí jí meziročně čistý zisk vyskočil o víc než dvě miliardy na 3,1 miliardy korun. Důvodů, proč se bance zaměřené na privátní bankovnictví, na rozdíl od velkých soupeřů, letos tak pěkně vede, je několik.

Praha si ještě počká. American Airlines totiž oznámily obnovení dalších linek do Evropy na příští rok, česká metropole mezi nimi ale není. Nebýt covidu a jeho důsledků, mohla přitom americká aerolinka být nejsilnějším transatlantickým dopravcem v Praze, monopol si tak na této trase drží Delta. 

Letiště v číslech. Letiště Praha roste z hlediska počtu cestujících po covidu rychleji, než se čekalo. Zatímco původně odhadovalo, že za letošek odbaví 12,7 milionu lidí, postupně s ohledem na silné léto odhady navýšilo o 900 tisíc. Podívejte se, kam a s jakými dopravci se létá z Prahy nejvíce.  

Drahé hypotéky mění trh s nemovitostmi. Zatímco se velká část poptávky přesunula od bytů ke koupi k nájmům, už se začínají přizpůsobovat i developeři. O prodeji rezidenčního projektu za dvě miliardy proto rozhodla i společnost Sekyra Group a tři sta nových bytů tak nakonec poslouží jako nájemní bydlení

Škodě to jede. Míněno finančně. Jedna z největších českých firem v prvním pololetí zvýšila provozní zisk o více než třetinu na 911 milionů eur. V Mladé Boleslavi očividně šlápli na plyn.

Miliardář Strnad a jeho Defence zažívají booom! Czechoslovak Group investuje do navýšení výrobních kapacit svých podniků více než dvě miliardy korun. Nové provozy vzniknou v České republice i na Slovensku ve firmách Tatra Defence Vehicle, Excalibur Army a slovenské MSM Group, jež jsou součástí divize CSG Defence.

Poprvé. Český podnikatel a dolarový miliardář Daniel Křetínský se chystá vstoupit na pole, které pro něj až dosud zůstávalo netknuté. Jeho firma EP Equity Investment vyjednává o koupi divize Tech Foundations francouzského technologického podniku Atos. Pokud se obchod podaří, zbaví se Atos obřích závazků a Křetínský poprvé vstoupí do světa IT služeb.  

A aby těch obchodů nebylo málo… Tak další se podařil firmě PPF Telecom Group. Společnost Emirates Telecommunication Group Company působící pod značkou e& od ní koupí podíl padesát procent plus jednu akcii v jejích aktivech v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. To všechno za 2,15 miliardy eur, tedy zhruba 52 miliard korun. Podle výkonného ředitele PPF Jiřího Šmejce jde z finančního hlediska o jednu z největších transakcí, jakou kdy společnost uskutečnila.

Miliardový T-Mobile. Na Roztylech, v sídle operátora T-Mobile, je veselé léto. Finanční výsledky za loňský rok totiž ukázaly, jak se daří. Takže? Zisk meziročně plus třináct procent. Vyjádřeno penězi 7,04 miliardy korun. Gratulaci posíláme i do mateřského Deutsche Telekom, jemuž T-Mobile zisk posílá v podobě dividendy.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Čínské automobilky historie nezajímá . Zatímco BMW má za sebou sto sedm a Mercedes-Benz devadesát osm let existence, čínský BYD je na světě jen dvě dekády. A přesto je přeskočil a stal se desátou největší automobilkou světa. Prostě proto, že trefil ten správný čas. 

Vzhůru ode dna. Tržby amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve druhém čtvrtletí zvedly o osmnáct procent na téměř dvacet miliard dolarů. Firma, jejíž odbyt i reputaci významně ovlivnila dvojnásobná nehoda letounu Boeing 737 MAX, navíc oznámila, že se kvůli opětovně rostoucí poptávce chystá výrobu tohoto stroje navýšit
 

Čínská „nákaza“. Čínské ekonomice dochází dech a pocítily to už i další asijské země, které mají na druhou největší ekonomiku světa úzké vazby, třeba Japonsko nebo Jižní Korea. Jak totiž praví staré pořekadlo, když Čína kýchne, Asie nastydne.

Pětinový nárůst zisku. Ten si na svůj účet pro změnu připsala americká společnost Microsoft za čtvrté fiskální čtvrtletí. Konkrétně pak šlo o částku přes dvacet miliard dolarů a výrazně tomu napomohlo cloudové podnikání a investice do umělé inteligence
 

Mladí a šikovní. A taky vynalézaví a zvědaví. Nebýt toho, o miliardách by se jim dnes mohlo jen zdát. Začátky nejbohatších lidí světa byly většinou neobyčejné. Třeba Elon Musk prodal svou první počítačovou hru jihoafrickému časopisu ve dvanácti letech, Warren Buffett zase v jedenácti vydělával stovky dolarů měsíčně rozvážením novin v Oklahomě a Jeff Bezos chodil na ranní směny do McDonald’s. 

Stávka v Hollywoodu! Zabili jste mně férovou mzdu, tak tady máte přes držku! Válka bude, víc vám neřeknu! Zhruba takto by se rozhořčil Švejk, pokud by pracoval v Hollywoodu – a spolu s dalšími kolegy z filmové branže by vyrazil do stávky, která aktuálně ochromila továrnu na sny a opravdu to není sranda - mám to z první ruky a tady je článek k tématu. Co všechno kvůli tomu neuvidíte?

Boj o přežití. Že prý jsou sdílené kanceláře trendem budoucnosti? Nejnovější prohlášení společnosti WeWork naznačuje spíš opak. Poskytovatel sdílených kanceláří oznámil, že odstoupili tři členové představenstva, firma dokonce vzbudila pochybnosti o své další existenci a akcie ztrácejí.

Turecké hospodářství. Jsou úrokové sazby – a úrokové sazby. Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 25 procent, rovnou o 7,5 procentního bodu.

Zatočí s korupcí. Věděli jste, že světová ekonomika podle údajů Světové banky ztratí kvůli korupci každý rok přes 2,6 bilionu dolarů? Až pět procent celosvětového HDP? Jak s ní zatočit, na to přišli v advokátní kanceláři DLA Piper. A využili k tomu umělou inteligenci. Korupci tak dokáže údajně vyšetřovat až desetkrát rychleji a hospodárněji než člověk.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

VŠEHOCHUŤ:

Fight (snad) bude. Ano, Elon Musk se skutečně s Markem Zuckerbergem popere v kleci. Miliardářský souboj by se mohl odehrát v Itálii, u některé z římských památek. Muskovi to údajně přislíbil italský ministr kultury.

 

Satoranského střídá Schick. Tipněte si, kolik vydělává fotbalista Patrik Schick, který na čele našeho každoročního žebříčku pětadvaceti nejlépe vydělávajících sportovců Česka nahradil basketbalistu Tomáše Satoranského. Nebo víte co? Rovnou se na to číslo podívejte.  

Ikona v Porsche neumírá. Elektrifikací prochází celý automobilový trh a trend neminul ani výrobce luxusních vozů Porsche. Německá automobilka chce sice do sedmi let dosáhnout osmdesátiprocentního podílu elektromobilů na celkových prodejích, ikonický model 911 chce ale vyrábět se spalovacím motorem tak dlouho, jak to jen půjde.

Lamborghini taky ftw! Italský výrobce sportovních vozů Lamborghini, který spadá do koncernu Volkswagen, v prvním pololetí zvýšil provozní zisk o 7,2 procenta na rekordních 456 milionů eur. Šéf automobilky Stephan Winkelmann považuje cíl letos prodat deset tisíc vozů za splnitelný, a to navzdory nejistotám na trhu, které znesnadňují odhady.

Neuvěřitelné! A ještě jednou. Neuvěřitelné. Jiné slovo vás u příběhu tohohle sympatického Dána napadnout ani nemůže. Torbjorn Pedersen byl deset let na cestách a viděl celý svět. Každou jeho zemi, aniž by si k tomu koupil jedinou letenku. A jeho zkušenost? Svět je daleko lepší místo, než si myslíme. Osvěžující tohle slyšet.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A TEĎ NĚCO NA ODDYCH:

Co jíst. Ušlechtilé plísně a stařené máslo. Nabídne je restaurace sítě Ambiente, která právě vznikla v horním patře karlínské Esky. Dole zůstává pekárna, kde si jako doposud koupíte chleba a objednáte Brambory v popelu. Proč se ale v novém podniku pod jménem Štangl dočkáte i pečených holubů, co vám zde budou létat do úst, se dozvíte zde.

NEBO tajné menu Marie B. V nové „hospodě" Oldřicha Sahajdáka nevíte, co ochutnáte. To se dozvíte až poté, co sníte pokrmy, co vám tým šéfkuchaře Jiřího Šoury připravil. V podniku, kam chce na večeři celá Praha, si budete připadat trošku jako na komorním večírku.

Po čem toužit. Po malém smartphonu od Asusu. Rychle se nabíjí, využívá funkci umělé inteligence a dokáže pořídit technicky bezchybný snímek i zachytit věrný prostorový zvuk.

Co objevit. Po delších prázdninách. Jestli můžete, utečte melancholii z končícího léta. Letos to uteklo zase ještě rychleji. Nehledejte ztracený čas, ale podnikněte výpravu do jedenácti evropských měst, co ještě nejsou zaplaveny turisty. Braga, Lucern nebo Bath na vás čekají s otevřenou náručí.

Co vidět. Nejhlubší nádech. Potřebujete si dát pohov od Barbie i Oppenheimerovské mánie? Útočiště nabízí dokument o síle potápění, který teď uvádí Netflix. Ústřední protagonistkou pak italská potápěčka Alessia Zechini a její nutkání překonávat svoje vlastní limity za každou cenu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jj, bylo to dlouhé, ale dva měsíce nebylo nic! Mějte se krásně a nezapomeňte, že jsem tady pro Vás.

  • 17.9.2023
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?