Dobrý a krásný den,

Přesně před 27 lety měl premiéru Kolja. Film režiséra Jana Svěráka posbíral řadu ocenění včetně Oscara za nejlepší neanglicky mluvený snímek a dodnes patří k nejnavštěvovanějším českým filmům v historii. Toliko výlet do historie a teď už současnost a pořádná dávka informací, aktualit a zajímavostí.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

V dnešních aktualitách se mimo jiné dozvíte, že Českým miliardářům se daří i za oceánem, že jedni experti tvrdí, že nemovitostem se nedaří a druzí experti oslavují oživení trhu s nemovitostmi. Seznámíte se s největšími Českými rodinnými firmami. A jestli si myslíte, že bankovní krize (minimálně v USA) je zažehnána, tak není. Pusťte se do toho!

V okamžiku kdy nejsou dostupné „levné“ peníze (levné hypotéky), spolu s nárusty splátek hypoték (konec fixací) klidně o 200% viz aktualita z 30.5.22 je jasné, že realitní boom minimálně na chvíli končí.

Hned v prvním článku (valuo.cz) jsou tvrdá čísla a data z katastru nemovitostí a článek hovoří o tom, že se nemovitosti neprodávají, respektive prodeje jsou minimální. A hned ve druhém článku od developerů (forbes.cz) se píše o oživení na trhu s byty. Tak si vyberte co chcete slyšet.

Nemovitosti stojí: Dvojnásobné ceny než před čtyřmi lety a nejnižší prodeje za posledních sedm let. Taková je současná bilance na nemovitostním trhu v České republice, který několik posledních měsíců stojí na místě. https://1url.cz/TrxqJ

Oživení na trhu s byty. Podle aktuálních dat z prvního čtvrtletí letošního roku přichází mírné oživení trhu s novými byty v Praze. Ve čtvrtletním srovnání se podle analýzy developerských společnosti Trigema, Skanska a Central Group v prvních třech měsících roku prodalo v Praze téměř o pětinu bytů více.

Žádný strach, rozjíždí se to. Ano, letošní rok se dle všeho dál ponese ve znamení hospodářské stagnace říznuté poklesem. Jistě, hodnoty inflace budou dál pokračovat ve své vysokohorské túře. Většina českých podnikatelů nicméně zachovává optimismus a pouze desetina z nich očekává zhoršení výsledků svých firem. Hlavně klid.

Pivní atrakce za půl miliardy. Místo, které turista prakticky nemůže minout. A produkt, který při cestě do Česka prakticky nelze neochutnat. I proto má nová interaktivní atrakce Pilsner Urquell: The Original Beer Experience cíl nalákat do spodní části Václavského náměstí až 400 tisíc lidí ročně.

Největší rodinné firmy. Už podesáté vychází žebříček největších rodinných firem v českém byznysu. Co přinesl? Staronové jméno na první příčce, pětadvacet nováčků a celkem dvě stovky společností, které vlastní a řídí rodinné klany.

Dobrá sezona. Investiční skupina Creditas miliardáře Pavla Hubáčka má za sebou rekordní rok. Loni vydělala přes 5,1 miliardy korun a třicátý nejbohatší Čech za to vděčí hned několika větvím svého byznysu.

Udrží se vaše povolání? Trh práce projde v příštích pěti letech značnými proměnami. Na svědomí je bude mít přijetí nových technologií včetně umělé inteligence. Lidskou práci ale ovlivní také klimatické změny a pomalejší ekonomický růst. Podívejte se, jestli uspěje vaše povolání.

Obchod roku? V Česku se zřejmě schyluje k jedné z největších byznysových transakcí tohoto roku. Skupina Packeta, která vlastní logistickou společnost Zásilkovna, je na prodej.

Léčba duše. Fondy Nation 1, Purple Ventures a investiční skupina RSJ se spojily, aby zafinancovaly českou platformu Hedepy specializující se na online psychoterapii. Ta padesát milionů korun využije na expanzi po Evropě.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Za oceán stále více míří český miliardář a finančník Pavel Tykač. V USA a v Austrálii chce pokračovat v sérii obchodů zaměřených na produkci elektřiny, těžbu uhlí a práva na těžbu, které mají vysokou výnosnost. Jeho společnost Sev.en Global Investments už vloni jednu elektrárnu i s doly převzala v Novém Jižním Walesu, stejně tak i firmu na těžbu prémiového hnojiva v Západní Austrálii. Podle Tykače má smysl obchodovat v zemích, ve kterých funguje právní stát a je tam dobrá politická předvídatelnost pro podnikání. 

Black gold missing. Zákaz dodávek ruské ropy stojí polskou rafinérskou společnost PKN Orlen miliony dolarů denně. Firma uvádí, že má problém shánět alternativní dodávky pro svou českou rafinerii v Litvínově. Na vině je cenový rozdíl asi třicet dolarů za barel mezi levnější ruskou ropou a alternativními dodávkami.

Mysleli jste, že bankovní krize je zažehnána?. To, co dělá JPMorgan, respektive její CEO Jamie Dimon, není nic menšího než shaping celého bankovního odvětví a budování skoro až neotřesitelné pozice. Tak jest, First Republic Bank putuje do JPM a největší výhrou budiž bohatá klientela.

Zajímají vás podrobnosti? V dnešním exkluzivním videu Mike Maloney odhaluje úžasné podrobnosti o nedávném selhání Silicon Valley Bank (SVB), které jsou neuvěřitelně nezodpovědné. Tato nově se objevující fakta pomáhají vysvětlit, jak SVB prošlo tím, že vystavila prostředky svých vkladatelů absurdně vysokým úrovním rizika. Koneckonců, kdo by je zastavil? Když jsou banky odpovědné za regulaci samy sebe, je to jistý způsob, jak skončit katastrofou…

Maloney navíc diskutuje o řadě bank, které by mohly být téměř stejně zranitelné jako Silicon Valley Bank – s podobně vysokou úrovní nezajištěných vkladů – a některá z těchto jmen vás možná překvapí.         https://1url.cz/Urxqq

Centrální banky nakupují zlato: Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank vzrostla v prvním čtvrtletí rekordně. Hodně nakupovaly centrální banky v Singapuru, Číně, Turecku, ale také v České republice. Ve své zprávě to uvedla Světová rada pro zlato (WGC). Centrální banky dohromady nakoupily 228 tun zlata, což je o 34% více než předchozí rekord za první čtvrtletí, který je z roku 2013. Více zde.

Kryptobhútán. Za sedmero řekami a sedmero (vele)horami leží jedno himalájské království a v něm dravé řeky krmí vodní elektrárny megawatty levné energie. A díky ní Bhútánci několik posledních let úplně potichu a nenápadně budují nové národní bohatství: zásoby bitcoinu.

Brexit stále téma. Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O’Leary si po čase zase rýpl do brexitu. Označil ho za neuvěřitelně chaotický a poukázal na dopady, které mělo vystoupení Velké Británie z Evropské unie na britský trh práce. Nic nového. O’Leary například již v roce 2019 označil brexit za nejhloupější nápad za sto let. Souhlasíte s ním?

Facebook (Meta): Propouštíme! Co Meta řekla, to také dodržela. Společnost v listopadu propustila 11.000 zaměstnanců a v březnu avizovala další vlnu propouštění a nyní se podle webu Business Insider na LinkedInu začaly objevovat příspěvky zaměstnanců, kteří zjistili, že jsou právě oni mezi vyhozenými. LinkedIn jim tak rovnou může posloužit k hledání nové práce.

Financial Times: iÚprk. Už tak pochroumaný tradiční bankovní sektor dostal společnými snahami Applu a Goldman Sachs další ránu. Lidé stáhli ze tří amerických bank téměř 60 miliard dolarů ve snaze přilepit se jinde – třeba v Jablku – k lepšímu úročení.
 

Slovo kmotra. Průkopník umělé inteligence Geoffrey Hinton, který v rámci Googlu dlouhá léta vyvíjel základy AI, oznámil, že firmu opouští. Muž, kterému se dokonce přezdívá „kmotr umělé inteligence“, chce svým odchodem upozornit na nebezpečí, které technologie, kterou pomáhal vyvíjet, přináší. 

Hezkým věcem se prostě daří. Německý výrobce luxusních automobilů Porsche v letošním prvním čtvrtletí zvýšil odbyt meziročně o osmnáct procent na rekordních 80 767 vozů. „Tento dobrý začátek nám dodává optimismus ohledně zbytku roku,“ uvedl člen představenstva společnosti Porsche, Francouz Detlev von Platen, tak hezky německy nadšeně.

Tři nové škodovky do zásuvky. Škoda Auto v Mladé Boleslavi vybraným novinářům ukázala, jaká bude její nejbližší budoucnost. Když přeskočíme letošní uvedení nové Škody Superb a Škody Karoq, platí, že bude elektrická, bohatá na novinky, nákladná a nečekaně svižná.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

PS: být v obraze a vždy o krok napřed se prostě vyplatí. Děkuji, že jste dočetli až sem. A neváhejte se na mě obrátit s jakýmkoliv dotazem. Rád poradím, odpovím. Jsem tady pro Vás. A také nezapomeňte, že pohlídám Vaše nemovitosti v katastru nemovitostí a budete tak vědět o všech změnách - očekávaných, ale i těch neočekávaných.

       Váš realitní makléř Jan Kotyz

 

  • 15.5.2023
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?