Dobrý a krásný den,

Měsíc utekl jako voda a to je čas na další dávku aktualit a zajímavostí ze světa realit, byznysu a ekonomiky, tak si to užijte a buďte v obraze.

,,,,,,,,,,,,,,,

Přesně před jednatřiceti lety bylo Československo oficiálně připojeno k internetu. Jako první bylo online České vysoké učení technické v Praze. Tolik dnešní historické okénko a pojďme na to. Dnes se dozvíte co napsal v tradičním dopise akcionářům Warren Buffett, že v USA zažívají největší bankrot banky od roku 2008, že v Amerických firmách se propouští o 106, že zlato jako investiční nástroj je opět ve hře, že nemovitosti určitě klesají a také se dozvíte, jak si vedou české start-upy.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

USA:

Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Český ekonom Vladimír Pikora situaci komentuje následovně: Pád SVB je druhým největším bankrotem banky v americké historii a největší od roku 2008, kdy zkrachoval investiční bankovní kolos Lehman Brothers. V pozadí stojí opět rychlý růst úrokových sazeb centrální banky. Podobné problémy mohou mít i další banky. Asi poklesne ochota půjčovat peníze. Teď je otázkou, co na to řeknou střadatelé. Budou mít strach a utečou od bank? Pokud ano, je to průšvih. Zkušenost z roku 2008 říká, že by to ovlivnilo celý svět. Minule po pádu bank snížily centrální banky úrokové sazby. To se teď budou bát kvůli rekordní inflaci, tak poskytnou bankám úvěry. To ale taky povede k většímu množství peněz v oběhu. Výsledkem bude tedy taky inflace. Těžká situace. Nemá to dobré řešení krom toho, že se americká veřejnost uklidní.

Propouštění v amerických firmách dosáhlo v lednu a únoru nejvyšší úrovně od srovnatelného období roku 2009. Přes třetinu z více než 180.000 propuštěných připadá na technologický sektor, ukázala dnešní zpráva společnosti Challenger, Gray & Christmas. Jen v únoru americké firmy propustily 77.770 lidí, což je ve srovnání s loňským únorem více než pětinásobek.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

INVESTICE:

Fiat měny selhávají, zlato je opět ve hře. Vzhledem k dlouhodobě vyšší inflaci se stále méně vyplácí držet peníze v hotovosti a na spořících účtech. Investování kvůli tomu již dávno není výsadou hrstky vyvolených, ale takřka povinností pro každého, kdo nechce nechat inflaci umazávat jeho úspory.  Naučte se investovat. Nemovitosti jsou výsadou Čechů a bezpochyby se jedná o bezpečnou investici, která nám v čase ukazuje, že dosahuje velmi zajímavého zhodnocení. A co třeba zlato? Možná je také aktuální více než dříve. Světové měny prý totiž selhávají. Pokud Vás zajímá kolik času fiat měnám zůstává, tak zde máte video, kde se dozvíte více: https://1url.cz/MrXbr

V loňském roce se do Česka dovezlo 9,4 tuny zlata, což je o 352 kilogramů více než v roce 2021 a nejvíce za posledních 11 let. Hodnota dovezeného zlata dosáhla 12,2 miliardy korun, nejvíce od roku 1999, odkdy jsou k dispozici ucelená data. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu. Pokud máte zájem o zlato, mohu vám dát tip. Zavolejte, nebo napište. Nic to nestojí.

Czech dream team. Obrovský úspěch pro Českou republiku zajistila pětice studentů z pražského gymnázia Nový PORG, která se ze čtrnácti set uchazečských týmů dostala do semifinále investiční soutěže pořádané nejlepší byznysovou univerzitou světa. A předběhli dokonce i Warrena Buffetta.

Jak bohatnout v krizi? I přes pochmurné vyhlídky na další vývoj ekonomiky zachovávají čeští dolaroví milionáři a milionářky klidnou hlavu. A v krizi dokonce dál bohatnou. Kam investují?¨

Dopis od Buffetta. Investor Warren Buffett v sobotu zveřejnil tradiční výroční dopis akcionářům společnosti Berkshire Hathaway. Ujistil je o své neutuchající důvěře v americkou ekonomiku a obhajoval zpětné odkupy akcií firmami, které chce Bidenova administrativa výrazně zdanit. Berkshire Hathaway loni odkoupila vlastní akcie za 7,9 miliardy dolarů. 

Investiční gramotnost nám roste. Poslední výsledky indexu investiční gramotnosti ukazují, že se Češi ve znalostech v oblasti investic stále zlepšují. Investiční gramotnost se meziročně zvýšila o 5,5 %. Navzdory lepším výsledkům si ale v investování stále nevěříme. Nejvíce se zlepšují mladí Češi, kteří poskočili z posledního místa na první a znalosti žen se zlepšily podruhé za sebou. Stále ale platí, že zkušení se podceňují a nezkušení přeceňují.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

NEMOVITOSTI:

Byty na metru zlevňují. Přikládám analýzu od společnosti Valuo, která obsahuje interaktivní mapu a po kliknutí na jednotlivé stanice metra uvidíte i vývoj cen bytů na jednotlivých stanicích metra. Opravdu hezky zpracované.        https://1url.cz/OrOz5       V analýze se uvádí, že nejvíce zlevňovaly byty na trase A, v průměru o 12 %, na pomyslném druhém místě stojí trasa C, kde průměrné zlevnění činí 11 %. Byty v okolí žlutého metra zlevnily v průměru o 9 %. To znamená slevu v průměru 10%!! Proč to zdůrazňuji? Protože je zajímavé sledovat analýzy vývoje cen nemovitostí v Česku od různých “zpracovatelů“ (Valuo.cz, RealityMix.cz). Jak různě pracují s daty. Jeden uvádí pokles cen v Praze o skoro 5% a druhý jen necelá 2%, ale třeba v Hradci Králové je to už jiná písnička. Jedna analýza uvádí pokles 15,6% a druhá 4,77%. Takže si můžete vybrat tu analýzu, kterou chcete vidět. Jste kupující, nebo prodávající? A pak tu máme ještě jednu statistiku: Z průzkumu České bankovní asociace ve spolupráci s Dataligence, databází informací o nemovitostech v Česku, zveřejněného 27.2. na tiskové konferenci vyplynulo, že prodeje starších bytů klesly o 51 %, rodinných domů o 49 % a nových bytů o 57 %. Jde o nejmenší počty prodejů za deset let. Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy domácností.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

JAK SI VEDOU ČESKÉ  START-UPY/PROJEKTY/FIRMY

Rekordní rok pro české start-upy. Navzdory zhoršující se ekonomické situaci v druhé půlce roku získaly loni mladé firmy v Česku od investorů nejvíce peněz v historii. Nejčastěji si investoři cení české start-upy na 123 milionů korun. Symbolem rozporuplného roku může být Productboard. Ten se sice v únoru stal jednorožcem, v listopadu ale musel propouštět

Megaúvěr pro Rohlík. Po loňské masivní injekci 220 milionů eur od investorů si český online supermarket došel koncem roku pro dalších 45 milionů eur od bank. V přepočtu více než miliardu korun využije k tomu, aby letos překlopil svůj byznys do černých čísel – a v budoucnu se bez podobných úvěrů obešel. 

Země balíků. Tichá pošta břehy mele a tak dlouho se chodí s balíkem za poštu, až se rekord utrhne. Skupina Packeta Simony Kijonkové, pod níž spadá i proslulá Zásilkovna, meziročně zvýšila obrat o 23 procent a vyzásilkovala se na šestimiliardový obrat. Růst se tedy sice zpomalil, ale s rekordními takřka devadesáti miliony přepravenými zásilkami za rok dělá Zásilkovna z Česka zemi hrdých balíků.

Rekord pro Alzu. Čistý zisk dvě a půl miliardy, obrat téměř šestačtyřicet miliard. Taková je bilance předloňského roku v Alze. Ten byl pro největší český internetový obchod podle předsedy představenstva Aleše Zavorala rekordní. Nejprodávanějším zbožím byly v covidovém roce knihy a stavebnice Lego, ale také respirátory.  

Kdo koupí Mafru? Šestý nejbohatší Čech a majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač jedná o koupi vydavatelství Mafra. Zájemce ale není jediný. Své želízko v ohni by mohli mít také Daniel Křetínský a Michal Strnad, který by vydavatelství mohl koupit spolu s Tykačem. Cena se podle odhadů může pohybovat okolo 150 milionů eur.

Když ji miluješ… I přes zdražování surovin má za sebou nápojářské impérium rodiny Samarasových silný rok. Čerstvě oznámené výsledky za rok 2022 akcionáře a akcionářky určitě potěší. Loni skupina Kofola utržila 7,88 miliardy korun, a překonala tak o více než osmnáct procent rok předchozí.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI

Jednu čipovanou desítku, prosím. Bill Gates koupil za 20 miliard Kč podíl v pivovaru Heineken. Nizozemský pivovar Heineken je druhý největší na světě a jeho stejnojmenný světlý ležák se prodává po celém světě. Do jeho portfolia patří například i pivovary Krušovice, Březňák, Starobrno nebo Zlatopramen. Americký miliardář tak nyní vlastní v Heineken Holding podíl 3,8 %. Své investiční plány s pivovarem ale zatím neprozradil.

Luxus v oblacích. Britská organizace Skytrax každoročně sestavuje žebříček nejlepších aerolinek světa. Jak vypadá největší luxus, který lze na palubách komerčních leteckých společností zažít?

AI v obleku. Umí sepisovat právní podání, kontrolovat smlouvy a domluví se desítkami jazyků včetně češtiny. Seznamte se: Harvey, virtuální právník, který pomocí generativní umělé inteligence dokáže asistovat při advokátní práci.

Zlevněné Tesly táhnou. Češi slyší na Muskovy slevy a během letošního ledna nakoupili 48 nových aut, což oproti loňskému lednu značí nárůst 500 %. Nejžádanější jsou u nás modely 3 a Y v základních výbavách. V Česku tyto modely zlevnily zhruba o 20 % a jejich ceny se dostaly zpět na úroveň roku 2020, kdy postupné zdražování odstartovalo. Nejlevnější Teslou je nyní Model 3 Standard Range za 1 099 990 Kč. Oproti dosavadní ceně zákazník ušetří nemalých 260 tisíc korun.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A to je pro dnešek vše. Věřím, že jste se pobavili, poučili a hlavně, že jste v obraze a o krok napřed.

Váš realitní makléř Jan Kotyz
 

  • 24.2.2023
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?