Dobrý a krásný den,

Vánoce se nezadržitelně blíží a jestli jste si někdy chtěli koupit drahý dárek, tak přesně tyto vánoce se na to hodí. Proč mít zbytečně moc peněz na účtech, když Vám je pomalu (a stále rychleji) požírá inflace. Běžte a plácněte se přes kapsu a udělejte radost sobě, nebo někomu blízkému. Ve světle toho všeho se máme v ČR fajn a i když si pořád na něco (jako správní Češi) stěžujeme, tak v ČR je život skvělý.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Inflace v Česku pravděpodobně nebude v nejbližších měsících zpomalovat a ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v souladu se svou podzimní prognózou, uvedl člen bankovní rady Tomáš Holub v prezentaci zveřejněné na webových stránkách banky. Zopakoval, že celková inflace může koncem roku 2021 a začátkem roku 2022 zrychlit až k 7 %.

Trh s bydlením v eurozóně se zahřívá – v česku i dle prohlášení ČNB je již trochu přehřátý, což zvyšuje pravděpodobnost korekce na trzích s rezidenčními i komerčními realitami. Uvedla to Evropská centrální banka ve své aktuální zprávě o stabilitě.

Výrobních ceny v Německu rostly meziročně o 18,4 % – nejrychlejším tempem od roku 1951. Viníkem jsou opět energie (zejména zemní plyn), bez kterých by výrobní inflace dosáhla "jen" na 9,2 %. V posledních měsících se ale zdražování rozlévá do všech oblastí a výraznější nárůsty lze pozorovat napříč spektrem. Výrobní ceny jsou sledovány zejména kvůli tomu, že často o několik měsíců předcházejí vývoj na poli spotřebitelských cen, byť i díky regulovaným cenám energií s nižší razancí.

Ceny českých průmyslových výrobců rostly meziročně o 11,6 %, tedy nejrychlejším tempem od roku 1992. V zemědělství byly ceny vyšší o 14,1 %. Obecně vývoj u výrobců předchází spotřebitelskou inflaci a tlaky na růst cen tak budeme pozorovat i v následujících měsících.

Globální dluh na novém historickém maximu. Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) 15.9. zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti, tedy zadluženosti všech ekonomických subjektů – vlád, podniků a domácností. Pokud bude nutné dále zvyšovat sazby, začne se, díky rostoucím splátkám dluhů, světová ekonomika dostávat stále více přes hranu propasti. Zde je třeba upozornit na fakt, že USA, EU a další velcí hráči světového finančního systému ještě se zvedáním sazeb ani nezačali. Sazby v ekonomikách se tedy budou zvyšovat se 100% jistotou, zejména kvůli zrychlujícímu tempu nastupující inflace.

JPMorgan (významný Americký bankovní dům): Inflace a s ní spojený růst výnosů dluhopisů ve vyspělých zemích povede k poklesu kurzů měn zemí mladých tržních ekonomik v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Mezi jednotlivými zeměmi ale budou značné rozdíly, lépe si povede česká koruna či ruský rubl.

Jinej kraj, jinej mrav. Zatímco centrální banka Turecka cílí na pětiprocentní inflační hranici (ČNB na 2%), turecká meziroční inflace vystoupala v říjnu na necelých 20 procent (v ČR na 5%). Což může být paradoxně dobrá zpráva pro dovolenkáře, kteří se chystají v létě do Turecka, protože Turecká lira zamířila tento týden k historickému minimu a vůči dolaru ztratila za posledních 10 let zhruba 85 %. Vůči koruně klesla lira poprvé pod 2 Kč.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Zajímavosti ze světa:

Housing boom. Trh s nemovitostmi směřuje v USA k nejsilnějšímu roku za posledních patnáct let. Poptávka je stále obrovská, nabídka omezená a to, co se postaví, je rychle pryč. Co za tím je? Nízké úrokové sazby, zaměstnanost a kapitálové trhy v top shapu. Tak nechť to vydrží.

Sbohem covide! Příští léto bude (skoro) bez covidu. Aspoň tomu věří Bill Gates. Ten na konferenci Microsoft Corp. v Singapuru řekl, že by v polovině příštího roku pandemie koronaviru měla klesnout pod čísla klasické sezonní chřipky. Vše podle něj závisí na distribuci vakcín, léků a dalších lékařských suplementů. Tak uvidíme. Tak fingers crossed.

Tajemný nákupčí. Přesně takhle titulují čtvrtého nejbohatšího Čecha v britském Guardianu. A všímají si nejen jeho angažmá ve fotbalovém klubu West Ham United.

PS: být v obraze a vždy o krok napřed se prostě vyplatí.

       Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 23.11.2021
Nejnovější články

Inflace není dočasná

Je inflace pod kontrolou?

Vláda je v pasti svých slibů.

Brněnské nemaso a miliony od Američanů.

Warren Buffett vyrazil na nákupy.

 

11.5.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?