Našim developerům nestačí jen Český rybník,

Čeští developeři nezahálejí ani v zahraničí. CTP Nizozemce Remona Vose oznámila, že začíná s rozšiřováním svého průmyslového parku v srbském Bělehradě,

společnost UDI Group zahájila výstavbu téměř tisícovky bytů za 2,5 miliardy v polské Varšavě,

Metrostav zajímají severské oblasti. Po Norsku, Finsku a Islandu chce prorazit v Grónsku. A to doslova. Na území největšího ostrova světa, konkrétně v hlavním městě Nuuk, by čeští stavaři rádi vybudovali nový tunel. Soutěž, do níž se přihlásili, by měla být vyhlášena březnu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Přemýšlíte o tom?

Investice do nemovitostí – ať už přímé, či prostřednictvím realitních fondů – lákají i ty, kdo by na ně dříve ani nepomysleli. A tak nabízím pohled na to, jak si v loňském roce vedly otevřené nemovitostní fondy, určené k veřejné nabídce širokému okruhu investorů. Tohle jsou ty nejvýnosnější.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ještě z toho nejsme venku!

Firmy a podnikatelé v ČR mají stále větší problémy se splácením úvěrů. Od konce října 2020, kdy skončil zákonný odklad splátek úvěrů, do konce letošního ledna objem nesplácených firemních úvěrů stoupl o sedm miliard korun, tedy o 17 %. Mezi živnostníky se objem nesplácených úvěrů zvýšil od října do února o 813 milionů, což je nárůst o 38 %. Vyplývá to z výpočtů CRIF – Czech Credit Bureau. Zvýšení sazeb ČNB tuto situaci jistě ještě zhorší.

Státu se minulý týden podařilo vypůjčit si na finančních trzích dalších zhruba sedmnáct miliard korun na zalátání letošního plánovaného deficitu státního rozpočtu a na krytí letos splatných bondů. Na to, že je teprve březen, jde o docela vysokou částku, přesto jde zřejmě teprve o začátek. Pokud vše půjde podle oficiálního plánu, bude stát potřebovat 500 mld. korun na pokrytí schváleného schodku a dalších přes 200 mld. na splátky dluhopisů. Neboli, celkově si tak musí obstarat přes rekordních 700 miliard korun.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ze světa!

Jestli někdo zažívá dobré časy, pak jsou to čínští exportéři. Za první dva měsíce roku vývoz z Číny meziročně vylétl o víc než 60 procent. Za vysokým růstem stojí sice hlavně slabý minulý rok, ale i tak jsou čísla z Číny překvapivá. Daná jsou hlavně vývozem elektroniky a textilu. Do kterého úřady započítávají – ano, tušíte dobře – roušky. Každopádně ambice mají v Číně velké: letos cílí na růst HDP kolem šesti procent. 

Legendární investor Warren Buffett tak jako každý rok zveřejnil svůj dopis akcionářům společnosti Berkshire Hathaway. Pokaždé jde o zajímavé čtení a jinak tomu není ani tentokrát. Devadesátiletý Buffett se v něm věnuje především příběhům společností, které Berkshire Hathaway (spolu)vlastní. Celé vyznění podtrhuje klasická Buffettova věta, která v dopise nechybí: "Never bet against America".

Světlo světa spatřilo nové ETF, skrz které mohou investoři nakupovat akcie, které zrovna "frčí". Funguje na bázi algoritmu, který prohledává sociální sítě (Reddit, Stocktwits,...) a nakupuje akcie o kterých se mluví. Rebalance u něj probíhá jednou měsíčně a nabízí se tak otázka (pokud jste si ji nepoložili už dříve), jestli to vůbec dává smysl. Největší podíl na ETF mají aktuálně akcie Facebooku, Twitteru, Fordu a sázkové společnosti DraftKings.

Terawattcoin. Popularita kryptoměny bitcoin roste, její cena také – a zároveň i její náročnost na elektrickou energii. Těžení bitcoinů v současnosti spotřebuje asi 121,36 terawatthodiny ročně, což je více než roční spotřeba elektrické energie tak velké země, jako je Argentina.

Přeji Vám krásný a úspěšný den.

  • 22.3.2021
Nejnovější články

rok 2024 se nese ve znamení rekordů

legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta

PSN je při chuti a nakupuje

CPI prodává nemovitosti v zahraničí

Smartwings už je zase ryze Česká

Německo přeskočilo Japonsko

14.3.2024

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?