Přesně před 93 lety došlo k největšímu burzovnímu krachu v dějinách, kolaps na newyorské burze předznamenal velkou hospodářskou krizi, kterou pocítil celý svět. A dnes, respektive minulý týden zkrachovala burza FTX, jedna z největších kryptoměnových burz a investorům se doslova před očima vypařily miliardy.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nádherný den! 

Opět Vám přináším pár zajímavostí z domova i ze světa, tak ať jste stále o krok napřed a v obraze. Český realitní trh stále ovládá nejistota s tím, co a jak to bude v nejbližší budoucnosti. Půjdou hypotéky dolů? Půjdou nahoru? Vyplatí se s hypotékou čekat? To nevím, ale jisté je, že zlepšení ekonomického růstu a ozdravení státních financí není na pořadu dne. Prodeje nemovitostí zaznamenávají ohromný meziroční propad (80%) což dokazuje i úvodní fotografie z katastru nemovitostí v Praze, kterou jsem pořídil minulý týden, a který zeje prázdnotou. V poslední době je však vidět, že zájemci o vlastní bydlení prostě přijali a akceptují fakt, že hypotéky s úrokem 6% tady prostě nějakou chvíli budou a nejde s tím dělat nic. Naopak dostávají informace ze svého okolí, že hypotéky za 6% tady už byly a v zásadě to byla sazba dost dlouho obvyklá. Věřím tedy, že se trh s nemovitostmi zase brzy rozhýbá.

Dnes se mimo jiné dočtete kolik vlastně stojí přivezené LNG, že AVAST je největší na světě, že FB a Twitter propustí téměř 17 tisíc zaměstnanců, a že nemovitosti v Americe, Číně i dalších zemí letí dolů.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Meziročně prodeje poklesly o osmdesát procent. Ve třetím čtvrtletí se v Praze prodalo nejméně nových bytů od roku 2011: https://1url.cz/crV26

ČNB počítá s podporou. Ve snaze zabránit propadu kurzu koruny vydala Česká národní banka na obranu měny v období od dubna do října 28,8 miliard eur, což je 22 % všech devizových rezerv banky. Se zhoršující se ekonomikou ale budou tlaky na oslabování koruny ještě silnější. Pokud si ČNB zachová svůj postoj a ponechá sazby na stávající úrovni i nadále, bude muset tempo intervencí ještě zvýšit. Otázkou tedy zůstává, kdy se intervenční polštář vyčerpá. Tímto tempem by to bylo udržitelné maximálně rok a půl.

Počítáte s vyššími účty za elektřinu? V ČR zdražila nejvíce! Podle dat Eurostatu vyskočila cena elektřiny v tuzemsku o 62 %. To je v extrémním kontrastu třeba s Nizozemskem, kterému se cena snížila o 53 %. Jak je to možné? Odpovědí je v obou případech: místní vláda. Namítnete, že porovnáváme česká jablka s nizozemskými hruškami? Dobře, na Slovensku se zvedla cena elektřiny o 8 %, v Rakousku o 1,5 %, v Německu o 3 % a v Polsku dokonce klesla o 3,5 %. Aspoň, že nám (prý) klesá inflace.

Kolik stojí LNG? Do České republiky už dva měsíce proudí plyn z vůbec prvního LNG terminálu vystavěného po zahájení války na Ukrajině v nizozemském Eemshavenu. Ve Forbesu se podívali na tržní ceny, dostupné statistiky a oslovili i některé energetické experty, abychom si my všichni udělali alespoň základní představu o tom, kolik takový plyn stojí. Je to hodně! 

AVAST je největší a dotáhl to daleko! V polovině září dokončili česká technologická společnost Avast a americký lídr na trhu kyberbezpečnosti NortonLifeLock rok připravovanou fúzi. Teď ve vzájemném spojení přichází další krok, kdy nově vzniklá společnost odhalila své jméno: Gen Digital.

Giganejistota. Vláda dala palec nahoru gigafactory Volkswagenu na letišti poblíž Plzně. Takže vyřešeno? Kdepak. Proti jsou pořád ti, kdo tam mají pozemky, což jsou vedle samotné Plzně i okolní vísky. Volkswagen tak dál bude řešit, jestli miliardovou investici radši nenasměrovat do Polska nebo Maďarska.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA

Zuckerberg (facebook) a Elon (Twitter) vyhazují. Meta se zbaví každého osmého zaměstnance, dohromady dostane výpověď přes jedenáct tisíc lidí. Pro mateřskou společnost Facebooku je to nejmasovější propouštění v historii. Elon údajně plánuje vyhodit 75 % zaměstnanců (cca 5,5 tisíce). Opět tak překvapil, což je mu vlastní. 

Technologické propady: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta v říjnu odmazaly 700 miliard dolarů ze své hodnoty. Od začiatku roku odepsaly akcie Apple 21 %, Microsoft 35 %, Alphabet 40 %, Amazon 46 % a Meta 74 %.

Přes 8 mil. Američanů se za 2 dny přihlásilo do federálního programu odpuštění studentských půjček, který v létě oznámil prezident Joe Biden. Biden vyzval, aby se o podporu přihlásili i další, kteří na ni mají nárok, a kterých je přes 40 milionů. Pokud se nad touto zprávou zamyslíme detailněji, dostaneme se až k otázce: Když prezident odpustí 40 milionům dlužníků půjčky, co na to věřitelé? Odpověď je jednoduchá. Věřitel buď napadne rozhodnutí prezidenta žalobou, nebo státní aparát situaci zvládne tak, že dlužné částky vytiskne a rozešle věřitelům. Před námi se tak objevuje další způsob, jak stát použije tisk peněz i za cenu, že tento krok opět zvýší inflační tlaky!

Hypoteční krize v USA? Průměrná fixní sazba 30leté hypotéky atakuje v USA 7 %. Ještě loni byla přitom 3 %. Výše měsíční splátky takové hypotéky tak narostla o téměř 60 %. Není překvapením, že objem prodaných bytů klesl meziročně o čtvrtinu.

Ceny (nejen) amerických nemovitostí padají strmě dolů: https://1url.cz/ArV2O

Jednou z hlavních událostí konce října je bezesporu zasedání Evropské centrální banky (ECB), která opět zvýšila úrokovou sazbu. Kdo ale doufal, že v EU růst cen zpomalí jako v USA, doufal marně. Inflace v EU v říjnu vzrostla na 11,5 % a už devátý měsíc v řadě překonává rekord z předešlého měsíce. Napjaté časy navíc způsobují, že ekonomika eurozóny ale i EU ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 0,2 %. Meziměsíční inflace v ČR klesla o 1,4 %, hlavně kvůli zásahu vlády.

Erdogan, ekonomický génius nebo blázen? Turecký prezident má podle své vlastní biografie vystudovanou ekonomickou školu (i když si ho jeho údajní spolužáci nepamatují), na hlavní ekonomické principy ale zapomněl. Proto v boji proti inflaci SNIŽUJE úrokové sazby a inflace nečekaně“ ROSTE. Turci žijí své životy s inflací přes 85 % a zvládají to. Měli by však být inspirací pro svět?

Japonsko v pasti. Kurz japonského jenu krátce prolomil psychologickou hranici vůči dolaru. Ještě v březnu tohoto roku bylo možné za jeden dolar dostat 115 jenů, aktuálně se však kurz pohybuje kolem 150. Dolar vůči této asijské měně posílil od března o 30 %, vůči čínskému jüanu jen o 14 %. Bank of Japan totiž drží sazby u nuly kvůli podpoře lidí s hypotékami a firem s půjčkami. Aby situaci ohledně své oslabující měny zvládla, zavázala se BoJ nakoupit jakékoliv množství státních dluhopisů, peníze si na to vytiskne.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI:

Senzace! Jak jinak okomentovat zvolení nového hudebního ředitele Královské opery v Londýně. Stal se jím český dirigent Jakub Hrůša. Brněnský rodák se řízení prestižní opery ujme od září 2025. V poválečných letech je teprve sedmým hudebním ředitelem tohoto tělesa. A druhým Čechem – před ním stejnou pozici zastával v padesátých letech minulého století legendární Rafael Kubelík.

Překvapení na burze. Jen vstoupila poprvé na burzu, hned všechny své akcie upsala. Liberecká firma Hardwario se veze na vlně úspěchu. Jednu akcii nabízela za sedmnáct korun a získala za ně dohromady osmačtyřicet milionů. Peníze investuje společnost, která dodává svým zákazníkům zařízení pro průmyslový internet věcí, zpět do vývoje, obchodu a marketingu. Budiž jí přáno! 

Značku Remoska zná v Česku skoro každý. Generace Husákových dětí rozhodně. Výrobce elektrických pečících mís je na trhu 65 let a třeba na přelomu osmdesátek a devadesátek bylo kuře z remosky hit. A pořád je. Teď chce peníze na další rozvoj.

Karlovo realitní impérium. S nástupem na britský trůn se Karel III. ujal také kontroly nad majetkem v celkové hodnotě 42 miliard amerických dolarů, z nějž většinu tvoří nemovitosti. Zde je detailní přehled, co všechno novému králi patří.

Fortune znamená štěstí. A taky spoustu peněz. Rishi Sunak, nový premiér Británie, má štěstí, že jeho majetek čítá „spoustu peněz“. Spolu s manželkou Murthy, dcerou indického technologického miliardáře, disponuje jměním vyšším než nový král Karel III. To se pak platí 400 tisíc korun za vytápění bazénu

Máte deset milionů a nevíte, co s nimi? Co takhle vůz, jehož kolébkou jsou Britské ostrovy? Ale nečekejte žádného zdrženlivého Angličana. Automobilka Rolls-Royce do toho tentokrát pořádně šlápla a světu představila Spectre. A Přízrak to skutečně je – čistě elektrický model, u jehož tvarů se designéři inspirovali moderními jachtami. To bude jízda! 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A to je pro dnešek vše. Věřím, že jste v obraze, a že Vás to dnes bavilo. A nezapomeňte, že jsem tady pro Vás.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 13.11.2022
Nejnovější články

Buďte v obraze a o krok napřed

zdražování výrobců polevuje, ceny nemovitostí pořád letí dolů, HDP v Evropě roste.

akciím Porsche se daří a díky “pozvánce“ můžete mít akcie Porsche i Vy.

co doporučuje Bill Gates ke čtení a mnoho dalších zajímavostí.

11.12.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?