Dobrý a krásný den,

Velikonoce, prodloužený víkend a zasloužený odpočinek jsou za námi. Začněte týden nabitými zprávami a zprávičkami a buďte v obraze a o krok napřed.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Přesně před deseti lety byl dokončen nejvyšší dům v České republice. Brněnská AZ Tower vysoká 111 metrů a stála 800 milionů korun. Tolik dnešní historické okénko, zde už je aktuální dění, byznys a další zprávičky.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Švýcarské banky na kolenách:

Finanční trhy žijí kolapsem amerických bank a následnou záchranou švýcarské Credit Suisse. Ten, kdo si myslel, že ve chvíli, kdy švýcarskou banku se 167letou historií převezme větší konkurent UBS, se situace na trhu zlepší, se zmýlil. Na trhu dále vládne strach. To se zrcadlí v poklesu cen akcií bankovního sektoru.

A ještě Credit Suisse. Převzetí druhé největší švýcarské banky Credit Suisse jejím větším domácím konkurentem UBS patrně povede ke zrušení až čtyřiceti tisíc pracovních míst – což je až třetina z přibližně 120 tisíc míst ve sloučené skupině. Credit Suisse už má za sebou různé věci, ale vaz jí zlomila ztráta důvěry a devastující sprint klientů v oblíbené bankéřské disciplíně „run na banku“.

Náklady na záchranu: Něco dala švýcarská centrální banka, něco samotná švýcarská vláda. Dohromady to bylo bezmála 210 mld. švýcarských franků. Pro lepší představu je to v korunách zhruba 4 730 000 000 000 Kč. Mimochodem kalkulačka jako výsledek násobení ukázala jen něco jako „4,7e12“.

To je čtvrtina HDP Švýcarska.

To je osminásobek HDP Česka.

To jsou celkové roční investice na obranu celé Evropy.

To je cca 300 tis. korun na každého Švýcara.

A proč tak gigantickou částku někdo obětoval kvůli jedné bance? Credit Suisse je zkrátka systémová, tedy páteřní banka světového finančního systému. Její pád by spustil doslova dominový efekt pádů dalších subjektů na finančním trhu. Buďme rádi, že se centrální banky v krizi 2008 naučily trošku líp a rychleji reagovat. Nicméně pořád je to jako vzít si při morové nákaze vitamín C. Řečeno zcela napřímo, světový bankovní systém čeká buď krach v případě zvyšování sazeb, nebo vysoká inflace v případě obdobných záchranných akcí. Žádný jiný scénář není do budoucna možný. S ohledem na současnou situaci nelze než doporučit navýšit protikrizovou část portfolia.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a Evropě.

České banky v klidu. Tuzemskému bankovnímu sektoru problémy podle ČNB nehrozí.  Náš bankovní systém je dostatečně robustní a banky dobře kapitálově vybavené. Riziko, že by u nás nastala situace podobná Credit Suisse, je prý malé, až zanedbatelné. Upravovat svou měnovou politiku tak ČNB nejspíše nebude.

Inflace stále prioritou. Po ECB a americkém Fedu zvedla podle očekávání úrokové sazby i centrální banka ve Švýcarsku o 0,5 p.b. na 1,5 % a ve Velké Británii o 0,25 p.b. na 4,25 %, a to navzdory problémům komerčních bank. Centrální bankéři tak signalizují, že považují inflaci za větší hrozbu pro ekonomiku než problémy bankovního sektoru.

Máte stavební spoření? Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora snížila na polovinu ze současných 2000 korun, u nových smluv by se zcela zrušila. Vláda chce podporu stavebního spoření omezit kvůli snížení schodku státního rozpočtu. Podle stavebních spořitelen ale omezení státní podpory zkomplikuje poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy.

Nedáme rozpočet. Respektive ne ten vyrovnaný. Státní rozpočet skončil v březnu ve schodku 166,2 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí. Je to nejhorší výsledek za první čtvrtletí od vzniku Česka. Loni byl březnový schodek 59,1 miliardy korun.

Dolar končí: Přichází změna, která se nestala za 100 let. A vypadá to, že dolar to má zpočítané. Čína, Rusko, Brazílie a Indie se nyní v obchodu otevřeně vyhýbají americkému dolaru a hromadí své zlaté rezervy. Mezitím Fed zvyšuje rychlost tisku, vytváří více měny a devalvuje dolar více než kdy předtím. V tomto videu Mike Maloney představuje mrazivou časovou osu konce dolarového standardu a vysvětluje, proč se to všechno děje právě teď.                                             https://1url.cz/Frns1

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z domova:

Notino ftw! Český online prodejce kosmetiky Notino posiluje svou pozici na evropském trhu. E-shop založený miliardářem a podle Forbesu 57. nejmajetnějším Čechem Michalem Zámcem se ocitl mezi desítkou největších internetových obchodníků kontinentu, kteří své zboží prodávají i za hranicemi domovské země.

Přibývají. Furt! Kdo? Státní zaměstnanci. Ministerstva, úřady a příspěvkové organizace letos zaměstnávají skoro půl milionu lidí, což je o 10 177 víc než loni. Nejvíc je učitelů. Než kliknete SEM, abyste se dozvěděli přesná čísla, schválně si tipněte, kolik jich může být. Když se seknete o míň než 10 tisíc, do žákovské si napište jedničku. 

Praze může chybět pitná voda. V pořadí šestá zpráva OSN o klimatu upozorňuje, že planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. O nadcházejících výzvách mluvila kolegyně Adéla Očenášková s teoretickým fyzikem a zakladatelem projektu Fakta o klimatu Ondrášem Přibylem.

Dělenív ČEZ. Akcionáři skupiny by si mohli po elektrizujících žních rozdělit až 63 miliard, přičemž dvě třetiny by připadly státu. I po nejvyšší dividendě v historii přitom skupině ČEZ zůstane více peněz než vloni. Jak říkají Portugalci: „Impressionante!“

Budeme propouštět, hrozí Škodovka. Plán Evropské komise na přijetí přísnějších emisních norem rozladil automobilky. Člen představenstva Škody Auto Martin Jahn varoval, že při zavedení emisní normy Euro 7 již od roku 2025 by firma byla nucena zavřít jednu výrobní halu a propustit tři tisíce lidí. Výhrady má i česká vláda. Tady bude ještě veselo.

Bonjour, sluníčko! Během následujících pěti let by měly v Česku vzniknout solární elektrárny za sto milionů eur (tedy v přepočtu za 2,4 miliardy korun). Projekty francouzského investora a developera Langa International bude realizovat tuzemská energetická skupina GreenBudies.

Uhlí jako budoucnost? Finančník Pavel Tykač tomu věří. Jeho skupina Sev.en tak ve Spojených státech koupila těžební práva k více než dvěma miliardám tun této horniny. 

Bang, bang! Zisky proklatě vysoko. Jakkoli mají kolty samozřejmě viset proklatě nízko, Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) miliardáře Reného Holečka míří opačným směrem. Loni firma vykázala rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 36,5 procenta.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ze světa:

Nejbohatší na světě. Americký Forbes po roce znovu sestavil aktuální žebříček nejbohatších lidí planety. A patří mezi ně letos i rekordních jedenáct Čechů. Podívejte se, kteří to jsou!

Mlaďoši a reality. Na realitní trh si brousí zuby nová armáda a vesele si z něj ukusuje pěkně tučné kusy. Generace Z, tedy internetová generace dětí nového tisíciletí, disponuje know-how a technologií, o níž si mohli nechat jejich předchůdci jen zdát, a investicemi do bytů a domů se mnohým jejím členům daří vyhýbat tradičnímu zaměstnání od 9 do 5 velice širokým obloukem (který vede např. přes Maledivy).

Vzkaz pro CEO Googlu. Společnost Google se zařadila po bok dalších technologických gigantů, kteří pod tíhou ekonomické krize masivně propouští. Skupina zaměstnanců teď v otevřeném dopise adresovaném šéfovi Googlu Sundaru Pichaiovi žádá, aby firma při rozhodování o tom, koho a jak vyhodí, více hleděla na jejich práva. Uvidíme, co Pichai na to.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

VŠEHOCHUŤ:

Zastavte vývoj umělé inteligence! Petici za pozastavení vývoje umělé inteligence v týdnu podepsal spoluzakladatel Applu Steve Wozniak a dokonce i Elon Musk. Když slyšíme bít na poplach technokraty, a dokonce i některé jednotlivce přímo z oboru umělé inteligence, možná je to důvod ke skutečnému zamyšlení. Nebo ne?

Bill Gates o budoucnosti. Zakladatel Microsoftu označuje současný rozvoj umělé inteligence za stejně významnou revoluci, jakou během svého života sledoval v oblasti mobilních telefonů a internetu a předpovídá, jak konkrétně ovlivní nasazení AI nejen zdravotnictví a vzdělání, ale také kompletní pracovní trh až do morku kostí našich budoucích profesních životů.

Osmdesát miliard dolarů pro TikTok. Tak přesně tolik za loňský rok utržila čínská společnost ByteDance, pod kterou spadá TikTok. A to je o třicet procent víc než v roce předchozím. A taky je to mnohem víc, než kolik utržily další velké technologické firmy. Otázka nicméně je, jak se bude TikToku dařit po letošních problémech. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A to je pro dnešek vše. Věřím, že vás to bavilo a že jste v obraze.

Váš realitní makléř Jan Kotyz, který je v obraze a o krok napřed před konkurencí.

  • 10.4.2023
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?