Dobrý a krásný tropický den,

Dnes nás čekají tropické teploty, tak věřím, že si většina z Vás slunce užije. Ale než slunce vystoupá na oblohu, tak si dejte espresso a dávku aktualit z domova i ze světa.

Hlavní zpráva dnešních aktualit není úplně optimistická jako dnešní slunce, ale je to prostě tak! Státní dluh (náš jako i dalších státu) nelze splatit! Je to matematicky nemožné! A kdo vlastně půjčuje státu? My všichni, kteří nějakým způsobem využíváme produkty jako: Penzijní fondy, pojišťovny, stavební spořitelny, protože ty mají povinnost investovat do státních dluhopisů danou zákonem. Dřív nebo později přijde velký výplach úspor střadatelů. Více se dozvíte v článku: https://hlidacipes.org/statni-dluh-nelze-splatit-vyplach-uspor-na-duchod-riskuji-stradatele-do-penzijnich-fondu/

Realitní bublina. Ceny bytů letí vzhůru šestkrát rychleji než příjmy. Je trh s bydlením v Česku přehřátý a nafukuje se na něm realitní bublina? Hrozí bankám problémy se zajištěním půjček? A jak poptávka po investičních bytech ovlivní nájemní trh v Česku?

Česká národní banka bude mít ze zákona pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Dosud mohla dávat bankám pouze doporučení, která ale nejsou právně závazná. Rozšíří se také možnosti ČNB při obchodování na finančních trzích. Novelu zákona o ČNB, která tyto a další změny zavádí, v minulém týdnu stvrdila Poslanecká sněmovna ČR. Jde o poměrně důležitou skutečnost. ČNB má totiž jako jeden z hlavních úkolů zajišťovat stabilitu ekonomiky a na rozdíl od politiků se nepotřebuje podbízet žádné skupině voličů. ČNB tak může, a pravděpodobně i bude, přijímat rozhodnutí, která nebudou mezi žadateli o hypotéky populární.

Komárkův krystal. Po třech letech výstavby a investici přesahující 3,5 miliardy korun je hotovo. Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka slavnostně otevřela nové Bořislavka Centrum – Praha 6 zvané Krystaly (jako diamanty), svůj dosud největší realitní projekt. Nahlédněte dovnitř. Stojí to za to!

Všechno zdražuje. Pamatujete na obsáhlé články popisující nárůst cen snad všech komodit? Tak už se to promítá i do ceny Tesly, což na Twitteru přiznal i sám Papa Elon, když si kdosi postěžoval na vývoj ceny ikonického elektrického automobilu. V květnu se taky Model 3 a Model Y zdražily již popáté.

Žádní troškaři. No neber to, když jsou ty peníze tak levné, řekl si americký prezident a představil rekordní rozpočet: na příští rok navrhuje Joe Biden výdaje v hodnotě šesti bilionů dolarů, což je vůbec nejvíc od druhé světové války. Cílem historických investic, jak je nazývá, je vytvořit „novou ekonomiku, která bude investovat do potenciálu všech Američanů“. Jak megalomanský plán, který mají zaplatit vyšší daně, přežije střet s Kongresem, se ukáže. Mezitím Biden plánuje, že až se v červnu potká v Ženevě s Vladimírem Putinem, řekne mu, ať dodržuje lidská práva. Dobře.

Digitální dolar? Lael Brainardová z Fedu říká, že Fed posiluje svůj výzkum a další snahy o prozkoumání možného vývoje digitální verze amerického dolaru. Je to již druhá zmínka o digitalizaci americké měny za poslední dva týdny. Všichni, kdo drží volný kapitál, a to nejen v amerických dolarech, by se měli začít o téma digitalizace měn zajímat. Půjde totiž nejen o ztrátu svobody v platebním styku, ale též o stoprocentní kontrolu nad množstvím a kupní silou konkrétní měny.

mějte se krásně a užívejte sluníčka a kdybyste potřebovali moje služby, tak jsem tu samozřejmě pro Vás!

  • 13.6.2021
Nejnovější články

Inflace není dočasná

Je inflace pod kontrolou?

Vláda je v pasti svých slibů.

Brněnské nemaso a miliony od Američanů.

Warren Buffett vyrazil na nákupy.

 

11.5.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?