Famózní den!

A začneme ho krásným citátem: „Nikdy jsem nebyla milionářka, ale vím, že bych v tom byla vážně dobrá“ Dorothy Parker

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


Dnes to bude nuda - vezmu Vás totiž do světa zpráv z byznysu a akcií abyste si sami udělali názor na to, jak ta světová ekonomika vlastně šlape. Ale než začneme, tak se podívejte jestli jste tam. Kde? No přeci v žebříčku dolarových milionářů.

A pozitivní zprávou na konec je, že konečně začali vyrábět Ferrari pro 4 a že Porsche si na burze vede dobře.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jste tam? Jestliže se najdete v tomto seznamu, gratulujeme! Podle Forbesu jste totiž jedním ze stovky nejbohatších Čechů. Vyjádřeno penězi to znamená, že váš majetek má hodnotu minimálně 3,1 miliardy korun. Kdo má nejvíc? Kolik nováčků se probojovalo mezi nejlepší? A komu TOP 100 utekla jen těsně? Všechno víme. A teď to víte i vy.

Právě v těchto dnech je možné na stáncích a trafikách zakoupit nejtlustší vydání Forbesu, jaké kdy v Česku vzniklo. Na 276 stranách je kromě žebříčku nejbohatších Češek a Čechů třeba i rozhovor s málo známým českým miliardářem z Ukrajiny Tomášem Fialou. Je tam ale i velký rozhovor s Pavlem Tykačem a Štěpánkou Komárkovou.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Akciové trhy za sebou mají další divoký týden, během kterého se velkým tématem staly problémy britských penzijních fondů a nově i napjatá situace kolem Credit Suisse. Nervozita na trzích tak i nadále narůstá a vše pramení ze zhoršující se situace na trhu s dluhopisy, kde pokračuje růst výnosů kvůli utahování měnové politiky.

Lehman Brothers 2.0? V posledních dnech sílí spekulace o krachu švýcarské výkladní skříně bankovnictví Credit Suisse. Tato banka byla v posledních letech zapletená v mnoha skandálech a ztratila v hazardních investicích přes 15 mld. dolarů. Jen v posledním měsíci reagovaly akcie na spekulace nejprve propadem o 28 %, potom následným růstem o 17 %. To je však podle všeho jen investorská panika. Z regulatorního pohledu se zdá být vše relativně v pořádku, Tier I. ukazatel je na úrovni 13,5 %, což je vysoko nad požadovanými 6 %, a banka tvrdí, že je schopná všechny své krátkodobé závazky pokrýt krátkodobými aktivy hned 2x.

Problémy na ostrovech. Britský finanční systém na tom není úplně dobře. Z dluhopisového trhu se odplavily peníze a v ohrožení se náhle ocitly až stovky miliard liber držených penzijními fondy, které jsou na hranici krachu. Reakcí bylo oslabení libry, která skončila předminulý týden na svém historickém minimu. Centrální bance Bank of England tak nezbývalo než učinit razantní krok. 

Co se vlastně minulý týden stalo ve Spojeném Království?  V reakci na daňové škrty začali investoři vyprodávat státní dluhopisy a zbavovat se liber ve velkém. Tyto výprodeje vystřelily výnosy britských státních dluhopisů až k 5 %, libra oslabila na rekordní minimum. Největší plánované škrty v rozpočtu Spojeného Království za posledních 50 let byly také vnímány jako další tlak na už tak rekordní výši inflace.

Nejdřív Anglie, teď Německo? V reakci na současnou krizi plánuje velké fiskální změny i německá vláda a někteří analytici se obávají stejného scénáře jako minulý týden ve Spojeném Království. Výprodej německých státních dluhopisů by mohl způsobit podobnou paniku na trzích, oslabit euro a vyvolat zásah ECB.

Německo: Index spotřebitelských cen v září zrychlil meziročně na 10,0 % z předešlých 7,9 %.

Výplach na Wall Streetu. Americké akcie mají za sebou nejhorší měsíc od března 2020, kdy udeřila pandemie koronaviru. Index S&P 500 v září oslabil o 9,3 procenta, v červených číslech skončil i v srpnu a červenci. Důvodem jsou obavy z blížící se recese.

Konec září byl nepříjemný hlavně pro technologické akcie. Apple ztratil téměř 7 %, kvůli sníženému hodnocení od Bank of America z “buy” na “neutral”. Podobně dopadl tento týden i Oracle, a akcie AMD odepsaly téměř 7 % v reakci na nízký počet nezaměstnaných v USA. To je sice pro občany dobrá zpráva, ale Fed odpovědí na přehřátý trh práce znovu nabíjí a očekává se další zvýšení úrokových sazeb o 0,75 p.b. To uškodí hlavně technologickým firmám.

Jediný sektor, který nezaznamenal větší poklesy bylo zdravotnictví. Společnosti jako Pfizer připsaly jen 0,3 % a Eli Lilly dokonce přidala 4 %.

Je právě teď čas na nákup akcií? Miliardář Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates říká, že když Federální rezervní systém pokračuje v agresivním zpřísňování měnové politiky, úrokové sazby budou muset vzrůst alespoň na 4,5 %, což povede k poklesu akcií o 20 %. To je dokonalá ukázka naší predikce v praxi. Více v článku zde.

Porsche jde na burzu. A? Porsche drží: Volkswagen oznámil, že si jde na burzu pro devět miliard eur. Ve čtvrtek 29.9. nabídl ve Frankfurtu akcie automobilky Porsche, která je součástí koncernu od roku 2009. A už je jasné, že Porsche drží. V největším evropském IPO za poslední dekádu získala od investorů přibližně 9,4 miliardy eur. Během prvního dne se její akcie držely nad emisní cenou, zatímco evropské burzy dál padaly v turbulencích vyvolaných rekordní inflací, vysokými úrokovými sazbami a nejistými vyhlídkami do budoucna.

Inflace v eurozóně dál roste. Za září dosáhla v meziročním srovnání 10 %, což je nárůst o 1,2 % oproti srpnu. Je možné očekávat další zvýšení úrokových sazeb ze strany ECB.

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A na závěr i pár zajímavostí.

Teplo – Mělník – vodík - Praha. Před rokem odstavený třetí uhelný blok mělnické elektrárny a teplárny Energotrans čeká další strategická změna. Provoz bude oproti původním plánům vyrábět teplo nejen ze zemního plynu s marginální příměsí vodíku, ale později bude výroba možná čistě jen z vodíku.

Amazon v Kojetíně. Unikátní logistická hala v Kojetíně na Olomoucku, kterou si nechal vybudovat globální e-commerce gigant Amazon, je dokončená. V současnosti nejmodernější distribuční tuzemské centrum, jehož výstavbu uskutečnila investiční společnost Accolade miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala spolu s průmyslovým developerem Panattoni, vyšla na více než pět miliard korun.

První Ferrari pro 4. Ferrari ukázalo světu auto, které konečně ocení i na venkov pravidelně migrující Češi. Kufr větší než Dacia Duster, čtyřkolka, čtvery dveře, dost místa i na zadních sedadlech, poctivý benzinový motor a dodací lhůta kratší, než jakou má Škoda Octavia. Jen ta cena bude nejspíš trošku problém.

Zrušme inflaci! Dvouciferná inflace nás pálí, ale je to zároveň šance se jí propříště úplně zbavit. Jak? Zrušení inflace vyžaduje reformu měnového systému. A reforma se nejlépe prosazuje, když starý systém selhal. Čtěte komentář Tomáše Havránka, profesora na Institutu ekonomických studií FSV UK a zakladatele iniciativy Zrušme inflaci.

Miliardové čtvrti o krok blíž. Dva velké brownfieldy uprostřed Prahy, na kterých má vzniknout bydlení pro tisíce lidí, a dvě velké zásadní změny během několika dnů. Rozvojová území na Rohanském ostrově a bývalém žižkovském nákladovém nádraží se opět posouvají blíž k momentu, kdy na nich budou stát nové městské čtvrti.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pokud jste dočetli až sem, tak mám obrovskou radost jako vždy. Ano, dnes to nebyly zprávy moc veselé ani optimistické. Polepším se, ale čas od času je potřeba si říct, jak to vlastně je.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

 

  • 10.10.2022
Nejnovější články

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024

Trh s nemovitostmi se letos rozhýbe

vedle O2 arény vzniká nová čtvrť

banky poskytly hypotéky za 138 miliard

Zásilkovna má nového majitele

Bitcoin čekají světlé zítřky

8.1.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?