Famózní a krásný den!

Přesně před pěti lety nejen Francouzi ustrnuli při pohledu na hořící Notre Dame. Navzdory počátečnímu pesimismu se však slavnou katedrálu podařilo kompletně zrekonstruovat a návštěvníkům se opět otevře letos v prosinci.

Před 19 lety bylo na YouTube publikováno první video. Spoluzakladatel platformy Jawed Karim v něm komentuje délku sloních chobotů v zoo v San Diegu. Tolik dnešní historické okénko, zde už je nadílka aktuálního dění a byznysu v čerstvém Espressu.

Zdraví Vás a nekonečný optimismus k Vám posílá Váš realitní makléř Jan Kotyz. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Snížení úrokových sazeb v USA: Očekávání jsou značná, ale existuje nejistota ohledně toho, zda se snížení skutečně uskuteční, zejména kvůli otázkám kolem inflace. Nové strukturální inflační prostředí může vést k další inflační vlně, zejména pokud centrální banka začne příliš brzy uvolňovat měnovou politiku.

Česká národní banka (ČNB): Snížila hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 5,25 % a plánuje další snižování sazeb, přičemž však zdůraznila nutnost přísné měnové politiky pro stabilizaci inflace.

Schodek rozpočtu v ČR: Prohloubil se na 153,1 miliardy Kč, což je třetí nejvyšší úroveň v historii České republiky. Tento schodek bude pokryt zvýšením státního dluhu a dalšími finančními aktivy.

Situace na trhu zlata: Cena zlata v minulém týdnu vymazala téměř 75% korekce předchozích 2 týdnů a je poháněna slabšími daty z USA, která ukázala další zhoršení na trhu práce. Zlato je stále v býčím trendu a pod výrazným růstovým tlakem.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Má vlast! Pražské platy jsou sice ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi průměrné, koupě bytu je tady ale pořád kupodivu dostupnější než třeba v Barceloně. Vyplývá to z nové studie pražského IPRu. 

Lexxus mění podíly. Na českém realitním trhu se v uplynulých dnech završil pozoruhodný deal. Realitní kancelář Lexxus Norton změnila vlastnickou strukturu. Firmu ovládla její dosavadní akcionářka Simona Otavová, která dosud držela 35 procent.

Almost there. Miliardář Michal Strnad je krůček od toho, aby ze své zbrojovky Czechoslovak Group udělal klíčového globálního hráče. Potřebuje dokončit koupi amerického výrobce munice Kinetic Group a odrazit konkurenční nabídku společnosti MNC Capital.

Zadní vrátka. Daniel Křetínský rozšiřuje své portfolio v Německu. Jeho investiční skupina EPCG získá dvacetiprocentní podíl v tradiční německé firmě Thyssenkrupp. Za kolik podíl koupil, se neví. Křetínský si ale prý zajistil právo ho po půl roce zase prodat za stejnou cenu, pokud nebude spokojený s vývojem. 

Černá labuť. Levně koupit a draze prodat? S tím je v době Green Dealu konec. Co bude u nemovitostí rozhodovat a co se na celý trh řítí, ví Sebastien Dejanovski z fondu Mint Investments, který spravuje aktiva za víc než miliardu eur.

Máte dům, byt, pozemek…? Tak plať! Termín platby daně z nemovitosti klepe na dveře. Koho se týká, kdo si letos připlatí a co když jste v lednu zapomněli přiznání podat? Je to ohavné, ale jsou věci, o kterých byste měli vědět. 

Slušná jízda. Na kolejích. Ještě nikdy České dráhy neměly vyšší zisk než loni. Dosáhl téměř čtyř miliard, po třech letech přispěl i segment osobní dopravy. Na čem ještě ČD v uplynulém roce vydělaly?

Primoco ftw! Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV v roce 2023 vygeneroval čistý zisk přes 228 milionů korun, přičemž o rok dříve vydělal téměř třicet milionů korun. Tržby společnosti stouply meziročně šestinásobně na téměř šest set milionů korun.

Family business. Tyhle rodiny vládnou českému byznysu. Forbes už pojedenácté sestavil propracovaný žebříček největších tuzemských rodinných firem. A letos se to neobešlo bez překvapení.

Prodej č. 1. Společnost CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala svůj švýcarský lyžařský resort Crans Montana. Hrubá hodnota dealu je více než 2,5 miliardy korun, peníze půjdou na splácení dluhů.

Nákup č. 1. Miliardář Daniel Křetínský získal čtvrtinu francouzské firmy Nanobacterie, která vyvíjí neinvazivní metodu léčby rakoviny. Už ji úspěšně otestovala na myších, teď jsou na řadě klinické testy a schvalování regulátorem.

Znáte Groupon? Je to skvělá věc, zejména při zahraničních cestách se hodí a vypadá to, že transformace Grouponu v režii Čechů z Pale Fire Capital přináší ovoce. Americká předloha tuzemského Slevomatu vykázala první meziroční nárůst tržeb za posledních osm let a její akcie vystřelily o desítky procent. (Detaily tohoto mimořádně ambiciózního byznysového projektu najdete zde.)

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Utrum pro Čínu. Respektive pro čínské elektromobily, jejichž prodej chce v USA zatrhnout senátor Sherrod Brown. Svou skromnou výzvu, která by v případě schválení přilila benzin do ohně už tak napjatých obchodních vztahů mezi oběma zeměmi, adresoval prezidentu Bidenovi. Stay tuned.

Za jakou cenu? Saúdská megapole budoucnosti Noem, kterou šejkové budují za 500 miliard dolarů, má změnit blízkovýchodní ekonomiku i ekosystém. Její součástí bude i 170 kilometrů dlouhý mrakodrap The Line – a při vystěhovávání vesnic pro budování jeho základů dostali saúdští důstojníci jednoznačný příkaz: Kdo nepůjde, toho zastřelte.
 

Evropa vstává z popela. Podnikatelská aktivita v eurozóně vzrostla v dubnu nejrychlejším tempem za téměř rok. Souhrnný index nákupních manažerů PMI podle předběžných údajů vzrostl na 51,4 bodu z březnových 50,3 bodu a výrazně předčil očekávání analytiků. Starý kontinent táhnou silné služby, zatímco průmysl se stále potýká s problémy kvůli drahým energiím.

Ztrácí USA dech? Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí překvapivě meziročně zvolnil na 1,6 %, zatímco se čekal růst o 2,5 %. Jedná se tak o nejnižší růst HDP od první půlky roku 2022. Americké HDP tak zůstalo za odhady. Na druhou stranu počet lidí hlásících se o podporu v nezaměstnanosti byl nižší, než se čekalo. Americká ekonomika tak vysílá smíšené signály.

Sázka na USA. Americké ekonomice se bude dařit víc, než očekává akciový či dluhopisový trh. Investiční strategie postavená na tomto claimu se v posledních čtyřech letech mimořádně vyplácí. Ostatně Warren Buffett už před třemi lety v dopise akcionářům rezolutně napsal „nikdy nesázejte proti Americe“.

Královská pošta. Křetínského pokus o převzetí britské pošty Royal Mail nevyšel. Ta prý nabídku jeho investiční společnosti odmítla. Tržní hodnota Royal Mail je podle Reuters 2,1 miliardy liber (62 miliard korun).

Žádné dobré zprávy. Tedy pokud se budeme bavit o Tesle Elona Muska. Čistý zisk v prvním čtvrtletí meziročně nižší o polovinu a tržby minus devět procent. Pak se není co divit, že akcie Tesly od počátku letošního roku klesly o více než čtyřicet procent. Spásu má přinést rychlejší nástup levnějšího elektromobilu za zhruba 25 tisíc eur.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Po čem toužit. Po cestě do Japonska. Pokud jste ještě neviděli jeden z nejlíbeznějších filmů tohoto roku, napravte to teď, prostě teď. Ale kromě hitu Wima Wenderse je populární seriál Šógun a vy můžete jet po stopách samurajů.

Co jíst. Kapří mlíčí a burgery s třešňovým chutney. Servíruje je naděje českého gastra s ambicí to dotáhnout na michelinskou hvězdu. Už jste byli u Martina Makovičky ve Vallmu nebo u Ondřeje Pilaře v Bejkn bistru či jste jedli v Malejmpodniku Evy Šmatlákové a Martina Svěchoty? Tam všude si zajeďte klidně tento víkend. Ideální čas na kulinární tour je teď. Prostě teď.

Co zažít. Oživlé příšerky Tima Burtona. Režisér slibuje, že přijede na svou výstavu do Prahy, ale zatím vám musí stačit procházka jeho imaginací. Na expozici v Obecním domě se rozhýbaly díky týmu agentury Art Movement. Ve speciálních koulích s kukátky. Pohled do nich vás přenese do říše fantazie tvůrce, který vytvořil svébytnou, hororově krásnou estetiku.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A to je pro dnešek vše. Věřím, že Vás to bavilo a nezapomeňte, že být v obraze a o krok napřed se prostě vyplatí.

  • 13.5.2024
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?