Dobrý a krásný den,

Káva už voní, je čas nastartovat den a přečíst si oblíbené aktuality z domova i ze světa, protože Kotyz to všechno přečetl za Vás, tak si to užijte než začnete pondělí.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

540 miliard korun. Tolik si za loňský rok Češi půjčili na hypotéky – a je to pochopitelně nový rekord. Vzhledem k tomu, že jedním z důvodů byly nízké úrokové sazby, tento rekord nejspíš nějakou dobu vydrží.

Světový dluh dosáhl v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 rekordní výše 226 bilionů dolarů. To představuje 256 % světového hrubého domácího produktu. Znamená to nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války. V tomto kontextu vypadá dluh ČR opravdu jako kapička v oceánu.

100 tisíc za 2,5 miliardy. To zní jako zvláštní matematika. Ale tak už to dopadá, když člověk z věty vypustí pár podstatných slov a prezentuje ji světu jako hotovou věc. Takže doplňme, že jde o 100 tisíc metrů čtverečních nových pozemků, které letos v Praze koupila firma Central Group za více než 2,5 miliardy korun. A postaví na ní dva tisíce bytů. Takže teď je ta věta hotová a dává konečně smysl.

Nejvíc je pořád málo. Realitní rébus jménem Praha pořád nenabízí řešení. V metropoli se prodalo nejvíc bytů v novodobé historii, přesto to ani zdaleka neukojí poptávku. Ceny už se v průměru dostaly na 137 tisíc korun za metr čtvereční (meziroční nárůst o dvacet procent) a ne, nevypadá to, že bude líp. S tímto článkem úplně nesouhlasím, protože stále říkám, že cenu nemovitostí: Určuje ochota banky půjčovat peníze. A vzhledem k tomu, že ceny hypotéčních úvěrů skokově rostou, bude poptávka prostě slábnout.

Velký prachy. Desítky miliard korun letos zamíří do nových velkolepých staveb v Česku. Nejsou mezi nimi jen byty nebo kanceláře. V Praze přibude nová trasa metra, posledního úseku se dočká také dálnice D1. A v Ostravě se chystá jedna z nejočekávanějších staveb roku – nový koncertní sál. Co všechno se blíží?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Kdo je víc? Život Elona Muska byl (nejen) letos pořádně divoký. Stal se nejbohatším člověkem vůbec, zbavil se svých sídel a začal žít v minidomě, pokračoval v úspěšném závodu o dobývání vesmíru nebo uváděl komediální pořad. Nyní si padesátiletý biliardář může připsat i další přívlastek, „člověk roku“. Aspoň podle časopisu Time, který ocenění vyhlašuje každý rok.

Někde je to pořád zaseknuté. To nás naučily polámané dodavatelské řetězce v roce 2021. Ať už šlo o toaletní papír, nebo nové iPhony, svět se zkrátka zasekl a v mnoha oblastech zůstává zaseklý dosud. Na Bloombergu k tomu dali dohromady článek plný pozoruhodných fotek. Proč? Protože claim Raffaello.

Tesla má problémy. Půl milionu aut svolává Tesla zpátky kvůli technickým problémům. Za poslední měsíc jde už o druhý případ, kdy má Tesla potíže s americkým regulačním úřadem. Automobilka má ale i dobré zprávy, loni vyrobila přes 930 tisíc aut, což je proti předchozímu roku plus 87 procent. To ale nic není proti tomu, co Elon Musk plánuje. Do devíti let chce ročně vyrábět 20 milionů aut.

IKEA s cenami letí vzhůru. Není materiál, doprava je drahá a přepravní cesty jsou přetížené. Celosvětová realita dopadá tvrdě i na byznys největšího prodejce nábytku na světě, švédskou IKEA. Aby si firma zahojila rány a zvládla nebývalou situaci s vysokými náklady na dopravu a suroviny, zdraží na celém světě své výrobky v průměru o devět procent. Jestli se to dotkne i masových koulí, zatím není známo…

A již tradičně Vám přináším koment, nebo zamyšlení/předpověď Billa Gatese, který čeká, že příští rok bude fajn. Věří například, že by se měla již překonat pandemie koronaviru. Z pár věcí ale přesto obavy má. Co Gatese nejvíc straší? Nápověda: roli v tom hraje nedůvěra.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

PS: být v obraze a vždy o krok napřed se prostě vyplatí. Děkuji, že jste dočetli až sem. A neváhejte se na mě obrátit s jakýmkoliv dotazem. Rád poradím, odpovím. Jsem tady pro Vás. A také nezapomeňte, že pohlídám Vaše nemovitosti v katastru nemovitostí a budete tak vědět o všech změnách a to i těch očekávaných, ale i těch neočekávaných.

       Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 16.1.2022
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?