Sankce, které byly uvaleny na Rusko zřejmě začínají fungovat. Bankrot na dohled? Tento myšlenkový veletoč je zřejmě způsoben potenciálním bankrotem Ruské federace, který je zřejmě blíže, než se všichni domnívali. Ruská národní banka dokonce zakázala dočasně vyplácet kupón ze státních dluhopisů zahraničním vlastníkům a zastavila se tak na hranici propasti. Je otázka, jak dlouho tato situace bude trvat. Řečeno klasikem „kdo dlouho hledí do propasti, toho propast pohltí“.

Bojkot Ruska se rozjel naplno. K pár jedincům a firmám, o kterých jsme psali v minulém newsletteru, se přidal zbytek světa. Lodní společnosti odmítají dovážet zboží, sportovní federace vyřazují ruské týmy a přesouvají plánované závody mimo Rusko. Technologické firmy přestávají dovážet své produkty a omezují Rusům služby, státy zabavují ruským oligarchům jachty, a i když cena ropy neustále roste, té ruské se to netýká. Ačkoliv se nabízí s rekordní slevou, ruské tankery nechtějí nikde přijmout.

Zavřená ruská burza. I přes omezení, kterými se centrální banka snaží snížit dopady sankcí, se ruským akciím, jemně řečeno, nedaří. Na londýnské burze se propadly prakticky všechny ruské akcie: Sberbank volným pádem klesla o 99 % a obchodovala se za 1 cent, ropní giganti Rosněfť a Gazprom ztratily „jen“ 92 a 64 % proti hodnotě ze začátku února. A podobný osud potkal i zbytek ruských firem.

Koruna, zlotý a forint pod tlakem. Z pohledu obchodu utrpí v EU nejvíce ekonomiky Německa a Nizozemska, které mají s Ruskem nejčilejší vztahy. Z pohledu měnových kurzů je však pod největším tlakem (když nepočítáme rubl a hřivnu) polský zlotý, maďarský forint a česká koruna, které v poslední době oslabily i o 10 % vůči dolaru. Pokles je způsoben primárně odlivem zahraničního kapitálu na západ.

Není přitom možné vyloučit další oslabení. To vyvolává intervence ze strany národních bank ve formě prodeje devizových rezerv a nákupu domácí měny kvůli posílení kurzu. V pátek ráno (poprvé) takto zasáhla tuzemská národní banka a před ní ta polská. Aktuální dění také zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb o čtvrt až půl procentního bodu ze strany ČNB.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Krypto v rukou nepřítele. Kryptoměny zažívají čím dál častěji svoje „poprvé“. Není to tak dávno, co tu byla první pandemie, následovaná takovým převisem poptávky nad nabídkou, jakou západní svět v moderních dějinách nezažil, a inflací utrženou ze řetězu. A ještě dříve, než pořádně stačila nastoupit první krize, máme tu první válečný konflikt s celosvětovým dopadem.

Přijde inflační spirála? Růst cen a současná napjatá situace na trhu práce vyvolává tlak na zvyšování mezd a růst mezd vyvolá další růst inflace, protože firmy si zvýšené mzdy promítnou do ceny svých produktů a služeb. Proto někteří členové bankovní rady ČNB varovali zaměstnavatele, aby mzdy nezvyšovaly moc prudce.

Zaměstnancům ČNB se přitom tento rok zvedne mzda pravděpodobně o více než 10 %. Kolektivní smlouva totiž hovoří o zvýšení mzdy o inflaci a 2 % k tomu. Sama národní banka se tedy doporučením nezvyšovat mzdy příliš řídit nebude. Pro férovost je ale potřeba dodat, že kolektivní smlouva byla domluvena už v roce 2020 a bankovní rada si mzdy zmrazila na úrovni roku 2020.

Žižkov! Central Group miliardáře Dušana Kunovského spustil výstavbu svého největšího projektu. V severní části zrušeného Nákladového nádraží Žižkov vznikne Parková čtvrť s 2,5 tisíce bytů. Teď už jen zbývá domluvit hypotéku s průměrnou sazbou 3,4 procenta a hurá pro přízemní třicetimetrový byt za pět milionů.

Inflace učí Čechy investovat. České domácnosti v loňském roce investovaly ve velkém. Zejména kvůli snaze ochránit prostředky před inflací, která ve druhé polovině roku začala prudce stoupat a letos v lednu se dostala až k deseti procentům. Z aktuálních dat Asociace pro kapitálový trh vyplývá, že objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v roce 2021 o 117,9 miliardy korun. Poprvé tak překročil hranici 700 miliard.

Deset milionů jsou vlastně drobné. Stačí se podívat na to, jaké bydlení si pořizují nejbohatší Češi. Když byt, tak v centrum. Když vila, tak Hanspaulka, Ořechovka, Bubeneč, Troja nebo Podolí. To jsou místa, kde byste měli bydlet. Tady je svět ještě v pořádku.

Škodlivé 5G sítě. Tak měli kritici (konspirátoři?) přece jen pravdu! 5G skutečně může škodit, nicméně – jak varovali vrcholní představitelé některých amerických aerolinek – letadlům. Ano, 5G signál může podle nich ovlivnit jisté instrumenty letadel, a to prý natolik, že je lepší s některými modely vůbec nevzlétnout.

Co je psáno, to je dáno. Aspoň když to stojí v Bibli: „Neboť každému, kdo má, bude dáno a přidáno. Kdo nemá, tomu bude odňato i to, co má.“ Citátu z evangelia se ve společenských vědách říká Matoušův efekt a tohle je jeho další důkaz: světoví superboháči od startu pandemie výrazně zbohatli. Za co jsou kritizováni?

Top 10 ze Super Bowlu. Vysílací čas uprostřed finále NFL je snem všech zaoceánských marketérů. A to bez ohledu na to, že za třicetivteřinový spot letos firmy zaplatily přes sto padesát milionů korun. Tohle je deset nejlepších reklam ze Super Bowlu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Váš realitní makléř Jan Kotyz 


 

  • 6.3.2022
Nejnovější články

rok 2024 se nese ve znamení rekordů

legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta

PSN je při chuti a nakupuje

CPI prodává nemovitosti v zahraničí

Smartwings už je zase ryze Česká

Německo přeskočilo Japonsko

14.3.2024

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?