Přesně před 89 lety podepsal Franklin Delano Roosevelt Beer and Wine Revenue Act, kterým legalizoval prodej piva a vína. To je vše, co dnes potřebujete vědět z kultury. Teď už zprávy, aktuality, byznys a k tomu všemu doporučuji čerstvé Espresso.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dobrý a krásný den,

Tento týden nás prý čeká skvělý týden s teplotami okolo 20 stupňů. No skvělé! Užijte si to, protože sluníčko dodává energii, lepší náladu a úsměv na tváři, a to všichni chceme, nebo? Dnes se jako vždy dozvíte pár zajímavostí, které se týkají i nás. A dnes dočtěte až dolů. Je tam žebříček superbohatých.

Pozor na (pod) pojištění!

Jsem přesvědčený, že to jistě víte, že to řešíte a nenecháte nic náhodě, takže jen připomínám: Vlastníkům nemovitostí i všem zodpovědným za správu nemovitostí hrozí podpojištění. Růst cen za dva roky překročil tolerance pojišťoven a pojistné částky nemusejí odpovídat současné situaci.
 

Podpojištění vzniká tehdy, když je pojistná částka nižší, než kolik činí současná hodnota nemovitosti. Nastane-li tato situace a pojišťovna je povinna řešit pojistnou událost a likvidátor shledá pojistnou částku ve smlouvě nižší, než je aktuální cena nemovitosti, může (jistě bude) pojišťovna krátit plnění z pojistné částky.
 

Vzhledem k raketovému vývoji cen nemovitostí doporučuji sjednat si schůzku se svým pojišťovákem a není od věci sjednat si pojištění na vyšší pojistnou částku. Tím se můžete vyhnout potřebě častější aktualizace pojistných smluv . Ale pozor! Částka by neměla být nepřiměřeně vysoká, protože potom pojišťovna také plnit nebude, respektive bude krátit.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ceny bytů okolo metra. Průměrná cena za byt na Áčku překročila 11 milionů. Ceny bytů v okolí pražského metra rostou, v některých lokalitách i o desítky procent ročně. Na trase zelené podzemky je už jen 6 zastávek, u kterých koupíte byt za méně než 10 milionů korun. Post nejdražší zastávky letos získala stanice Staroměstská, kde byty oproti roku 2021 zdražily o 34 %. Ale z celkového počtu 61 stanic jsou i dvě, kde cena oproti roku 2021 klesla.

To vše najdete ve skvěle zpracovaném článku společně s interaktivní mapou, kde můžete klikat na jednotlivé stanice metra a uvidíte zaznamenaný vývoj od roku 2017. Tuto analýzu již po šesté provedla společnost Valuo.  https://1url.cz/MKALy

,,,,,,,,,,,,,,,,,

Uvidíme, co s cenami bytů provede hrozba stagflace v české ekonomice, tedy vysoké inflace a nízkého hospodářského růstu, před kterou odbory varovaly již před vypuknutím války na Ukrajině, se nyní ještě zvýšila. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Válka podle něj zvýraznila ekonomické problémy, které měla ČR již dříve – tedy vysokou inflaci a energetickou chudobu.

Hypoteční trh v ČR chladne. Zájem o nemovitosti a s tím spojený objem poskytnutých hypotečních úvěrů poklesl oproti lednu o pětinu. Zvyšuje se i průměrná sazba u nových úvěrů na bydlení, která je aktuálně (píšou) 3,84 %, reálně nový úvěr nezískáte za méně než 4,2%. Rozdíl mezi touto sazbou a sazbou ČNB je dán tím, že hypotéky jsou rozjednané delší dobu a za dřívějších podmínek. Důvodem snížené poptávky jsou vysoké úrokové sazby, ale i zpřísnění doporučení ze strany ČNB, které je v platnosti od 1.4.2022.

Zadluženost Čechů na maximu. Úvěry vzrostly za jediný rok o pětinu na rekordních 2,5 bilionu korun. Zároveň se ale snížil počet lidí, kteří své závazky nesplácejí. To se ale podle guvernéra ČNB změní kvůli růstu úrokových sazeb a vysoké inflaci. Nebude se ale jednat o velké množství a vzhledem k finančnímu zdraví našich bank to nebude pro bankovní sektor představovat problém. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jsme 3. v EU. Eurostat, který pro výpočet inflace používá jinou metodiku než ČSÚ, zveřejnil čerstvá data za měsíc únor a ČR drží pomyslnou třetí příčku v soutěži, kterou jsme nikdy nechtěli vyhrát. Vyšší inflaci mají v EU pouze dvě země – Estonsko a Litva. Nejnižší inflaci naopak mají Francie, Malta, Portugalsko a severské země Dánsko, Švédsko a Finsko. Mezi pěti nejhoršími zeměmi jsme jediní s vlastní měnou, ostatní země mají euro. Bez možnosti si zvýšit úrokové sazby bude zajímavé sledovat, jak se bude inflace v těchto zemích dále vyvíjet v porovnání s ČR.

Německá inflace za březen zrychlila na 7,3 % z únorových 5,1 %.

Francouzská míra inflace vyskočila na 5,1 %.

Míra inflace v Itálii narostla na 7 %.

Ta Česká je pořád na hranici 12%.

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,472 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl vyšší o 150,3 miliardy korun a představoval 73 % hrubého domácího produktu. Jen za čtvrtý kvartál se zahraniční dluh zvýšil o 105 miliard Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka. To vše při růstu sazeb (cen dluhů) nad 5 % úroveň!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Mimozemsky krásný. Takový je černý diamant Enigma, který byl vydražen v aukční síni Sotheby’s. Není divu, předpokládá se, že by skutečně mohl pocházet z kosmu. I proto se výsledná částka vyšplhala na astronomických 4,28 milionu dolarů, tedy přes 91 milionů korun.

Alza jede. Meziročně vyrostla o zhruba dvacet procent, když loni utržila rekordních 45 miliard korun. Zisk prozatím nezveřejnila, v roce 2020 si nicméně při obratu 37 miliard vydělala přes dvě miliardy. Gratulujeme a těšíme se na další reklamy.

Uloupili 13 miliard v kryptu. Kdepak pistole v ruce a černá punčocha na hlavě. Nová doba, nové metody. A tak kryptoprojekt Ronin hlásí loupež se ztrátou děsivě vysokých 615 milionů dolarů. Stalo se to takhle.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pohled do světa super bohatých:

4,77 bilionu korun. Takováto skromná sumička aktuálně stačí k pozici nejbohatšího člověka planety – v prestižním každoročním měření Forbesu je premiantem poprvé Elon Musk. Fanfáry! A rychlá svodka zbytku žebříčku: Mark Zuckerberg se propadl, ruští miliardáři zmizeli a střední Evropa uspěla.

Devět superbohatých. Podruhé v historii je totiž v žebříčku dolarových miliardářů celkem devět zástupců Česka. A všichni si polepšili. Na celkovém 104. místě je Renata Kellnerová s rodinou; tento údaj připomíná rok starou tragédii, kdy zemřel zakladatel PPF Petr Kellner, a dědické řízení stále probíhá.

Dva skokani. Karel Komárek a Pavel Tykač, tyto příběhy stojí za přečtení. První z nich si oproti loňsku polepšil o 2,2 miliardy dolarů (celkově jeho majetek Forbes odhaduje na 7,7 miliardy dolarů) a jeho velká jízda nemá konce. Druhému se jmění rovnou zdvojnásobilo: z 1,7 na 3,4 miliardy dolarů. Proč?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

„období vysoké inflace nahrává dlužníkům a trestá šetřílky“. Myslete na to a zařiďte se podle toho.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 30.3.2022
Nejnovější články

Buďte v obraze a o krok napřed

zdražování výrobců polevuje, ceny nemovitostí pořád letí dolů, HDP v Evropě roste.

akciím Porsche se daří a díky “pozvánce“ můžete mít akcie Porsche i Vy.

co doporučuje Bill Gates ke čtení a mnoho dalších zajímavostí.

11.12.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?