Dobrý a krásný den,

Všechno souvisí se vším a proto je dobré vědět a být o krok napřed. Vývoj světové ekonomiky (a inflace) má vliv i na naše peněženky. Dále nabízím nemovitostní informační nářez - pohled na trh s nemovitostmi a to z různých úhlů pohledu tak, abyste si mohli udělat vlastní názor a vlastní úhel pohledu, protože mít vlastní názor je k nezaplacení.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Věděli jste, že před více než měsícem národní dluh USA překročil 29 bilionů dolarů… a teprve před pár dny překročil 30 bilionů dolarů? To jsou čísla tak vysoká, že je slyší jen psi, a nejděsivější je tempo, kterým se dluhy pohybují. Kam až to může dojít? A jak dlouho ještě?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dnes si dovolím trochu méně zajímavostí a zábavy a za to se podíváme na ekonomická data a na to, že inflace není dočasná, a že Evropská centrální banka a Americký FED nemají moc možností jak s inflací bojovat, protože náboje již vystřílely v době růstu. Buďme rádi za Českou korunu a za vlastní centrální banku.

V minulém týdnu všichni hráči i spekulanti na trhu čekali na data ohledně vývoje americké inflace. A dočkali se. Makroekonomická statistika přinesla informaci, že inflace v USA vzrostla na 7,5 % meziročně, což je nejvýše za posledních 40 let. Při této poslední inflační epizodě před 40 lety, vyšplhaly úrokové sazby v USA až na (dnes nemyslitelných) 11 %. To je v dnešních podmínkách naprosto neuvěřitelný scénář. Při dnešní míře zadlužení by to znamenalo krach americké a potažmo světové ekonomiky. Jinými slovy, inflace v USA začíná řádit ve chvíli, kdy nejde pracovat s úrokovou sazbou, aniž by to nemělo výrazný vliv na masivní korekci akciových trhů napříč světem. USA, ale i ostatní významné světové ekonomiky v období růstu vystřílely munici pro boj s inflací a krizí.

Eurozóna řeší velmi podobnou situaci jako USA. Prezidentka ECB Christine Lagardeová varovala, že Rada guvernérů by poškodila zotavování eurozóny z pandemie, kdyby uspíšila svoje utahování měnové politiky. Bavíme se o situaci, kdy Německo a další ekonomicky silní hráči eurozóny tlačí ECB k růstu sazeb. To by ale mělo ničivý vliv na slabší, jižní část eurozóny. Itálie (třetí největší ekonomika v eurozóně!), Španělsko, Portugalsko a další tak tlačí na to, aby se sazby nezvyšovaly, jinak jim jejich zadlužení zlomí vaz. Můžeme tak v přímém přenosu sledovat, jak se tolik vychvalovaná rozmanitost eurozóny stává jejím nejslabším místem.

Míra inflace v Německu letos podle šéfa centrální banky Joachima Nagela výrazně přesáhne 4 %. Nagel to v prvním rozhovoru od svého lednového uvedení do funkce řekl týdeníku Die Zeit. Evropskou centrální banku (ECB), která si stanovila inflační cíl 2 %, proto Nagel vyzval, aby jednala a začala už letos zvedat základní úrokovou sazbu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nemovitosti, Nemovitosti, nájmy, ceny, vývoj ….

Investovat do nemovitostí, nebo do zlata? Čtvrtá největší banka na světě Wells Fargo uvedla, že cena zlata dosáhne do konce roku na cenu 2 100 USD za unci. Zlato se tak může změnit z nejhoršího aktiva roku 2021 na jedno z nejlepších aktiv roku 2022. Více v přiloženém článku.

Poptávka ochladne. Je možné, že poptávky po nemovitostech na 2 roky výrazně opadnou. Trochu jiný pohled na vývoj trhu nemovitostí nabízí privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management Jan Traxler. V přiloženém článku se zamýšlí nad důvody možného poklesu cen investičních nemovitostí. Pro investory jsou nemovitosti aktivem, jako každé jiné. V očích investora je tedy ve vnímání investiční nemovitosti rozdíl oproti „milovníkům“ nemovitostí.

A je to tady. Že by opravdu začínal ochlazovat trh? Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy Kč, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Meziměsíční propad téměř o 12 miliard Kč jde podle asociace výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.

A přece se staví. Řeč je o bytech a o údajích za loňský rok – výsledek totiž ukazuje rekordní čísla, a to nejen v Praze. O tom a ještě více zde.

Nájemní bydlení zažije boom. Hypotéka je totiž výrazně dražší než nájem. Více se dozvíte ve skvěle napsaném článku, který je přehledný a jasně naznačuje kam se bude trh s nemovitostmi ubírat. https://1url.cz/BKbds

Hledá se nájemník. Tohle je nový trend mezi českými developery – než aby prodávali byty, soustředí se na projekty nájemního bydlení. Do Česka se tak přelévá to, co je zvykem v řadě velkých evropských měst, a třeba Finep plánuje, že bude mít v rezidenční výstavbě hned třetinu nájemních bytů.

Zase jsme první. ČR drží smutné prvenství v reálném nárustu cen bydlení, oproti roku 2015 vyrostly ceny o více jak 60 %, uvádí ČNB. V těsném závěsu za námi se drží Maďarsko a Lucembursko. Naopak ceny bydlení se snížily v Itálii, Saudské Arábii nebo Indonésii. U našich sousedů se ceny bydlení zvýšily o 30–40 %.

Nej, nej, nej. Pohled na data loňského roku na pražském trhu s byty připomíná listování Guinnessovou knihou rekordů. Nejvyšší prodeje za posledních třináct let, nejvyšší ceny v historii trhu, největší objem poskytnutých hypoték, ale také nejnižší nabídka. Výsledek toho všeho? Pěkné dva plus jedna vyjde plus minus na deset milionů.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Trochu odlehčení na závěr

Se šampaňským na šampaňské. Výrobci tohoto šumivého vína z kraje Champagne, kteří oslavují úspěšný rok. Loni prodali více než 320 milionů láhví, což je meziročně o 32 procent více. Utržili tak rekordních 5,5 miliardy eur.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Děkuji, že jste dočetli až sem, a že jste stále v obraze a o krok napřed. A neváhejte se na mě obrátit s jakýmkoliv dotazem. Rád poradím, odpovím. Jsem tady pro Vás.

Váš realitní makléř Jan Kotyz 

  • 14.2.2022
Nejnovější články

rok 2024 se nese ve znamení rekordů

legendární dopis akcionářům od Warrena Buffetta

PSN je při chuti a nakupuje

CPI prodává nemovitosti v zahraničí

Smartwings už je zase ryze Česká

Německo přeskočilo Japonsko

14.3.2024

Trhy, ekonomika, byznys

ČNB  snížila sazby

V Číně nastal „okamžik Lehman“

S&P 500 láme rekordy

Luxusní barák za 7 miliard

12.2.2024
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?