Krásný den!
Přesně před 46 lety vyšlo první číslo komiksu o líném a cynickém kocouru Garfieldovi, který dodnes otiskuje přes dva tisíce novinových titulů po celém světě. Tolik dnešní historické okénko, zde už je aktuální dění, byznys a aktuality.
Léto je v plném proudu, tak užívejte, dovolenkujte, relaxujte a já se ozvu zase v září. Váš realitní makléř Jan Kotyz
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
V dnešních aktualitách se například dozvíte, že bankovnictví je pořád skvělý byznys, že Lucerna se dočká velké renovace, Británie je pořádně zadlužená a v Německu mají realitní krizi a samozřejmě mnoho dalšího, tak se do toho pustťe ať jste v obraze a o krok napřed.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Z DOMOVA
Miliardář poprvé. Investiční skupina KKCG, za níž stojí třetí nejbohatší Čech Karel Komárek, vydává dluhopisy za pět miliard korun. Hodnota jednoho kusu bude deset tisíc korun a splatnost je nastavená na pět let. KKCG pak slibuje úrok 7,45 procenta. K čemu KKCG miliardy potřebuje?
Miliardář podruhé. Jedno zastřešené nádraží v centru Prahy je jedenáctému nejbohatšímu Čechovi Marku Dospivovi evidentně málo. Takže po zakrytí kolejí u Masaryčky by se rád vrhnul ještě na prostor nad kolejemi nádraží hlavního. A vedení metropole překvapivě není proti. Slibný start, ale Kaplickému taky slibovali…
Miliardář potřetí. Kdo už naopak slaví, je developer Jan Fidler, toho času na 87. pozici žebříčku českých miliardářů. Pražští zastupitelé totiž po „pouhých“ osmi letech schválili, že se smíchovský břeh Vltavy může změnit na lokalitu k bydlení s výhledem na Vyšehrad. Erpet to má spočítané.
Nová čtvrť v Karlíně. Central Group jedenáctého nejbohatšího Čecha Dušana Kunovského tam plánuje postavit přes tisíc bytů, obchody, ordinace a kanceláře pro Prahu 8. Nakoupili pro to už více než pět hektarů pozemků u metra Invalidovna.
Skvělá zpráva pro Česko. Americký gigant na poli výroby čipů Onsemi ohlásil investici více než dvou miliard dolarů do továrny v Rožnově pod Radhoštěm. Bez přehánění by se tak z někdejší Tesly z Beskyd stala jedna z nejdůležitějších továren v Evropě. Co všechno nám to přinese? A jako bonus si můžete připomenout, jak to uvnitř rožnovské továrny vypadá.
Krásný byznys, to bankovnictví. Česká spořitelna 5,7 miliardy, ČSOB 4,1 miliardy, Raiffeisenbank 1,4 miliardy, UniCredit Bank 2,6 miliardy… Ano, vidíte čisté zisky našich největších bank za první kvartál, které podle ČNB souhrnně meziročně vyskočily o 22 procent.
Bude to Radost. Bývala prvním českým mrakodrapem, teď má zase dělat radost. Však se tak bude i jmenovat. Ikonická budova u žižkovského náměstí Winstona Churchilla čeká na svou přestavbu a teď jí je zase o kousek blíž.
Pilulka by potřebovala pilulku. Podnik bratrů Kasových bojuje o přežití: společnost Pilulka Lékárny má za sebou bolestivou transformaci, během které se stáhla ze zahraničních trhů kromě Slovenska a propustila třetinu zaměstnanců. Stále jí však chybí kapitál v objemu minimálně 80 milionů korun. Kudy z toho ven?
Sláva Lucerně! Ikonický pražský palác má nové spolumajitele a zářnou budoucnost. Původní majitelka Dagmar Havlová pokračuje s 25 procenty, zatímco 75 procent za téměř miliardu korun získala česká společnost BTL. Peníze přitom půjdou na renovace a opravy.
Elektromobilita who? Transformace na elektromobilitu nepostupuje, aspoň ve Škodě Auto, tak rychle, jak se očekávalo. Automobilka tak prodlouží výrobu modelů Fabia, Kamiq a Scala, které chtěla postupně přestat vyrábět.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ZE SVĚTA
Zadlužená Británie. Veřejný dluh Spojeného království vzrostl na nejvyšší úroveň za více než 60 let. V květnu dosáhl výše 3,24 bilionu eur, což odpovídá 99,8 % HDP a je to nejvyšší hodnota od roku 1961. Britská ekonomika se po brexitu dostala pod tlak, který ještě zhoršila pandemie a rostoucí úrokové sazby, jež dosáhly 16letého maxima. Další vývoj dluhu mohou nasměrovat tamní blížící se parlamentní volby.
Flastr 5,6 miliardy. Že Boeing není v úplně ideální kondici, není potřeba složitě psát. Pro ilustraci technických problémů by možná stačilo vyjmenovat součástky, jež z jeho letadel v letošním roce upadly. Kromě kol je na seznamu kryt motoru a několik součástí trupu. A tak bude Boeing platit. Hodně.
Vrátí se inflace? Centrální banky ve střední Evropě se obávají vysokého tempa růstu mezd, které může opět způsobit vyšší inflaci. Meziroční růst mzdových nákladů se v 1. čtvrtletí pohyboval v celém regionu od 5,9 % v Česku po 16,4 % v Rumunsku. Rychlý růst mezd zvyšuje kupní sílu domácností a může způsobit růst cen, proto centrální bankéři mírní vyhlídky na další snižování sazeb.
Německá realitní krize. Ceny nemovitostí v Německu klesly v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně v průměru o 5,7 procenta, a to i po rekordním propadu v roce 2023. To je pro ekonomiku problém, protože sektor nemovitostí tvoří zhruba pětinu HDP. Nejvážnější realitní krize v Německu za poslední desetiletí si již vybrala svou daň v podobě pádu majitele frankfurtského mrakodrapu, v němž sídlí například i německá centrální banka. Její zaměstnanci tak mají zřejmě na krizi nejlepší výhled.
Žádný problém na obzoru. Všechny velké banky v USA prošly zátěžovými testy Fedu. To znamená, že by byly schopny zvládnout těžkou recesi, během níž by mohly i nadále poskytovat úvěry spotřebitelům a podnikům. Fed letos testoval 31 bank a v rámci hypotetického scénáře počítal s 10% nárůstem nezaměstnanosti a 40% poklesem hodnoty nemovitostí.
Volkswagen mění kurz. Německá automobilka oznámila investici ve výši 5 miliard USD do amerického startupu Rivian, který se zabývá výrobou elektromobilů. Vytvoří s ním společný podnik a díky partnerství bude Volkswagen moci ve svých vozech využívat software Rivianu, čímž ušetří spoustu peněz za vývoj vlastního softwaru. Akcie Rivianu vyskočily o 50 %, ale Volkswagen zůstává v nemilosti investorů.
Kdo ovládl trhy? Akciovým trhům v prvním pololetí dominovaly technologické a japonské akcie. Index Nasdaq Composite si připsal pětinu (20 %) a Nikkei 225 jen o jeden procentní bod méně. Nejznámější index S&P 500 vzrostl o 15 %, zatímco evropský Euro Stoxx 50 zaostává s necelými 10 %. Nejnižší růst mezi hlavními akciovými indexy dosáhl čínský Hang Seng (5,5 %), který táhnou dolů rozvojové akcie (MSCI Emerging Markets). Na úplném chvostu jsou francouzské akcie (CAC 40) kvůli politickým turbulencím.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
BYZNYS:
Rohlík + 170 milionů. Rohlík bere Evropu útokem. Potraviny rozváží v zemích východní, střední, ale i západní části kontinentu a jeho zdárnou expanzi dokládají rostoucí čísla, která se nyní zvedla o finanční injekci v hodnotě 170 milionů dolarů.
Strnad to rozjíždí! Skupina Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada spojila síly s Presto Ventures. Společně spustily investiční fond zaměřený na inovativní firmy sektoru obranných a bezpečnostních technologií. Vybrat chtějí zhruba 3,7 miliardy korun. Tak držíme palce!
Vítej v klubu Amazone. Klub dvoubilionových společností se rozšířil o dalšího technologického giganta – Amazon. Jeho tržní kapitalizace v průběhu týdne poprvé překročila hranici 2 bilionů USD. Tato smetánka je tvořena výhradně americkými technologickými firmami a kromě Amazonu jsou v ní nyní pouze Microsoft, Apple, Nvidia a Google. Pro zajímavost hranici 1 bilionu USD překonal Amazon v roce 2018.
Indie poráží Čínu. Silný růst zisků, geopolitický vítr v zádech a příznivé demografické podmínky lákají do Indie řadu investorů. Od konce roku 2019 vzrostl index MSCI India o 110 %, čímž předstihl 99% nárůst amerického technologického indexu. Ještě překvapivější však je, jak dobře si Indie vedla ve srovnání s tím, čím ve skutečnosti (alespoň prozatím) je, tedy největším rozvíjejícím se akciovým trhem na světě. MSCI China se za stejné období propadl o 30 %.
Revolut míří na vrchol. Britský FinTech Revolut se chce stát nejhodnotnějším startupem v Evropě s cílovou hodnotou 40 miliard USD. Firma spolupracuje s Morgan Stanley na prodeji existujících akcií v hodnotě přibližně 500 milionů USD, včetně akcií v držení zaměstnanců. Poté, co firma oznámila, že zvýší počet svých zaměstnanců o 40 %, to tak vypadá, že se finančně technologickému sektoru znovu začíná dařit.
Buffett moves. Berkshire Hathaway znovu snížila svůj velký podíl v čínské automobilce BYD. Akcie největšího čínského výrobce elektromobilů začala prodávat v roce 2022 poté, co se jejich cena více než zdvacetinásobila.
Bankéři milující zlato. Třetina světových centrálních bank plánuje v příštích 12 měsících zvýšit své zlaté rezervy. Loni centrální banky do svých rezerv přidaly 1037 tun zlata, což je druhý nejvyšší roční nákup v historii, a to po rekordních 1082 tunách v roce 2022. Zlato je tak centrálními bankami nadále vnímáno jako pojistka dodávající portfoliu určitou stabilitu.
Největší v USA. Proč by ne? A je šumák, že jste firma z Česka. Jen musíte mít co nabídnout a dostatečně si věřit, což pánům z Prusa Research evidentně nedělá problémy. Tenhle měsíc tak v zámoří spustí výrobu 3D tiskárny a materiálů pro tisk. „Naším cílem je stát se do roka největším výrobcem 3D tiskáren a filamentů v USA,“ říká spolumajitel Prusa Research Josef Průša.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ZAJÍMAVOSTI:
Chcete Bugatti? Jmenuje se Tourbillon, má 1800 koní, čtyři motory (z toho jeden šestnáctiválec), dá se v něm jet rychlostí 445 km/h a to, co v interiéru budete mít před očima, vám vyrazí dech. Možná dokonce o něco víc než cenovka zhruba 110 milionů korun. S tou se tak nějak dalo počítat.
Nebo byste radši Boeing 747? Tohle letadlo je pořád jedním z králů leteckého nebe. A je vlastně jedno, že se od loňska nevyrábí. Obří „sedmčtyřisedmičku“ zná asi každý, spousta z nás v ní určitě letěla, ale co říkáte na to, že byste ji měli jako private jet? Na kolik by to asi tak mohlo vyjít, co?
Pořád ještě Ferrari? Možná taky patříte do skupiny, která doufala, že se něčeho takového nedožije, jenže ono to vážně přichází. Příští rok k zákazníkům dorazí první čistě elektrické Ferrari. Moc informací k němu zatím není, ale už se začíná proslýchat, kolik vlastně bude stát.
Elita videa. Deset jmen a roční výdělek přes dvě stě milionů korun, to je ve zkratce nový žebříček nejlépe placených tvůrců online video obsahu u nás. Kdo v něm je a proč už nestačí „jen“ točit videa?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Co jíst. Pinsu Pavla Berkyho. Módní návrhář uspěl také jako kuchař a pro pop-up restaurace Zátiší připravil svou pinsu. Římská varianta pizzy v jeho podání má v základu pesto ze sušených rajčat, pečená rajčata a sýr stracciatella. K tomu podle Berkyho patří také salám coppa.
Po čem toužit. Po té nejlepší knize letošního léta. Pokud jste tu svou ještě nenašli, pomůže třeba přehlídka knižních favoritů, které dala dohromady redakce Forbes Česko.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Mějte se krásně a pokud řešíte cokoliv okolo nemovitosí neváhejte se na mě obrátit.
Nejnovější články
Seznam.cz zvažuje burzu
Jak se bude dařit zlatu?
Čínská auta dominují
9 z 10 finančních poradců používá ETF
Máme nové milionáře
Češi testují lék na rakovinu
vláda spustila program nájemního bydlení
Apple představil svoji AI