Krásný a dobrý den,

čeká nás tropické pondělí a poslední aktuality a zajímavosti od Kotyze před prázdninami. S dalšími se ozvu až v září, protože teď se děje vše v takovém tempu, že nejstarší zprávy se dozvíte v dnešních novinách, tak to necháme trochu uzrát a po prázdninách uvidíme co se bude dít.

Přeji Vám krásné léto a jdeme na to!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA:

Druzí nejohroženější. Ano, takoví jsme my – aspoň podle analýzy agentury Bloomberg, která Česko zařadila dokonce na druhou příčku světového žebříčku zemí nejvíce ohrožených realitní bublinou. Pro zajímavost, před námi už je pouze Nový Zéland.

Rusnok zvyšuje, zhasíná a odchází. Rada se minulý týden naposledy sešla v původním složení a další hlasování už bude pod taktovkou 4 nových členů, včetně nového guvernéra. Úroková sazba se zvýšila na 7 %, tedy o 1,25 p.b. Podle neoficiálních zpráv je ale toto mimořádně vysoké zvýšení také tzv. do foroty, neboť není vůbec jisté, jak bude hlasovat nová rada a existuje obava, že bude chtít sazby snížit.

Zamrazilová, Kubelková, Frait. Prezident Zeman jmenoval viceguvernérkou České národní banky předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou. Za nové členy bankovní rady pak vybral hlavní analytičku Hospodářské komory a poradkyni premiéra Petra Fialy Karinu Kubelkovou a ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita. Kdo jsou noví členové bankovní rady ČNB?

Státu se letos jako bumerang vrátí obří dluhy nabrané během pandemie. Částka, kterou Česko zaplatí na úrocích ze svých dluhů, letos prudce vzroste, a podle odhadů překoná rekordní rok 2013. Více v článku zde.

České domácnosti drží 64 % svých peněz v hotovosti a na bankovních účtech, ročně tak kvůli takovému rozložení financí přicházejí minimálně o inflační ztrátu kupní síly. Za nárůstem držení měny v hotovosti je i pandemie koronaviru, během níž některým lidem vzrostly úspory kvůli omezeným možnostem utrácet. Vyplývá to z analýzy společnosti Generali Investments. Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu Kč. Za jeden měsíc se tak snížily téměř o 1 %, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF. Lidově řečeno úspory se přesouvají do hotovosti, případně mimo bankovní systém.

Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard Kč. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Dodávám, že se tak děje v podmínkách zdražování dluhů (růst úrokových sazeb).

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Připravte se na ekonomický hurikán. To řekl CEO jedné z největších investičních bank planety JP Morgan Chase na čtvrteční konferenci. James Dimon tvrdí, že kvůli válce na Ukrajině, rostoucí inflaci a Fedu, který zvyšuje sazby, nás taková bouře určitě čeká. Jen zatím nevíme, jestli se jedná o malý hurikánek nebo o hurikán obrovský.

Fed 1. června začal prodávat svá aktiva a rozhodl se pro desetkrát vyšší tempo než v roce 2017, kdy k odprodejům přistoupil naposledy. Rotačky se tak definitivně zastavily a místo tisknutí peněz přichází na řadu proces pálení peněz. Dolar na to reaguje posilováním. Rozvaha americké centrální banky od covidu pěkně nabobtnala. 

 

Vzhůru! Americká centrální banka zpřísňuje. Přinejmenším pokud jde o měnovou politiku a boj proti vysoké inflaci. Fed proto zvýšil znovu základní úrokovou sazbu, tentokrát o 0,75 procenta, a jde tak o nejvyšší růst za posledních téměř 30 let.

Žádosti o hypotéku v USA klesly k 20. květnu o dalších 1,2 %, po předchozímu poklesu o 11,0 %. Zájem o hypotéky v USA klesá i přes to, že americká průměrná hypoteční sazba klesla na 5,1 %, což je největší pokles od dubna 2020.

Sen se drolí. Jedním ze základních atributů amerického snu je vlastní bydlení, přesněji vlastní dům. Současná situace ale ten sen přeškrtla tlustým fixem čtyřem milionům Američanů. Mimochodem, mediánová cena „průměrného domu“ činí 340 tisíc dolarů, téměř přesně osm milionů korun. Moc, nebo málo?

Tak už i ECB. Evropská centrální banka ohlásila, že v červenci zvýší úrokové sazby – poprvé po 11 letech. A pak zase v září. Ne zrovna pozitivní zpráva pro firmy, které měly úvěry v eurech jako svého druhu štít, ale co je v dnešní době jisté, že ano.

Podle informací agentury Bloomberg naznačují sázky na trzích navýšení hlavní úrokové sazby ECB v letošním roce o jeden procentní bod. Olli Rehn z ECB říká, že první zvýšení úrokových sazeb ECB po více než 10 letech se pravděpodobně odehraje letos v létě. ECB by se podle jeho názoru měla posunout relativně rychle z prostředí negativních sazeb a mnoho jeho kolegů z rady podle něj uvažuje podobně.

Běžný účet platební bilance eurozóny skončil v březnu deficitem zhruba dvě miliardy eur (téměř 50 miliard Kč), zatímco v únoru byl v přebytku, který činil asi 16 miliard eur, uvedla minulý týden ECB.

Míra inflace v Evropské unii v květnu vystoupila na rekordních 8,1 %, což je o tři desetiny procentního bodu více než v dubnu. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat.

Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji než inflace. Uvedla to ECB, podle které by se tak jasně ukázalo, jak financování na dluh vede v některých zemích ke vzniku cenových bublin. Někde jsou podle ECB nemovitosti nadhodnocené až o 60 %. Podstatné však je, že v rychlejší růst sazeb, než inflace je v eurozóně nepředstavitelná.

OSN zhoršila svoji prognózu globálního hospodářského růstu pro letošní rok, protože válka na Ukrajině vyvolala růst světových cen potravin a komodit a prohloubila inflační tlaky, což narušuje křehké oživení z pandemie nemoci covid-19.

Globální dluh napříč všemi sektory v prvním čtvrtletí stoupl na rekordních více než 305 bilionů USD (7,2 biliardy Kč). Nejvíce si půjčily dvě největší ekonomiky světa, Čína a Spojené státy. Uvedl to ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy je více než 400 bank a finančních institucí po celém světě.

Výrobní ceny v Německu v květnu meziročně vzrostly o rekordních 33,5 %. Ve své zprávě to uvedl německý statistický úřad. Za dalším silným růstem výrobní inflace, která se později zpravidla promítá i do cen pro spotřebitele, jsou dražší energie. Je třeba upozornit, že pokud začnou Němci šetřit, odrazí se snížení poptávky poměrně významně i na českém HDP.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI:

Druhý život baterií. Víc elektromobilů = víc baterií = víc surovin, odpadu a ekologických potíží? Nikoli nutně. Čeští vědci přišli s postupem, jak baterie udržet ve hře. A to se bude hodit, vždyť odborníci čekají, že bude v roce 2030 polovina vozů v EU elektrická.

Správný benefit. Starbucks se přidal k Microsoftu, Amazonu a zatím malému, ale rostoucímu seznamu firem, které budou proplácet cestu zaměstnankyň za potratem. Čtete správně, kvůli částečnému návratu do středověku, který se v USA rozhodli započít, bude toto běžným firemním benefitem.

Minus milion. Více než dva roky od zaznamenání prvního případu koronaviru překonaly Spojené státy americké dříve nemyslitelný milník – jeden milion mrtvých, kterým se virus stal osudným. Nejsmutnější čísla jsou z prostředí pečovatelských domů a mezi hispánskou a afroamerickou populací.

Umění to the moon? Podle dat publikovaných v ročence The Art Market 2022 se loni jen prostřednictvím aukčních domů globálně prodalo umění v souhrnné hodnotě 65,1 miliardy dolarů. To je téměř o třicet procent víc, než tomu bylo o rok dříve. A na rozdíl od těch akciových to ani letos nevypadá, že by trhy s uměním zpomalovaly…

Investice pro běžné smrtelníky. Jen za poslední rok a půl se počet uživatelů robotické investiční platformy Portu zvýšil ze dvaceti na 130 tisíc a objem spravovaných peněz z miliardy korun na desetinásobek. Přispěla k tomu investiční horečka, kterou nastartoval covid a ještě umocnila inflace. I proto teď Portu míří za hranice a chystá se „vyletět z hnízda“.
 

A zase jeden Český nápad a zase velký úspěch:   https://1url.cz/1rre9

Návrat uncí, pint a liber. Britský premiér Boris Johnson by rád viděl na pultech tamních obchodů zboží prodávané v tradičních anglických jednotkách. Někteří Britové to vnímají jako způsob, jak navázat na slavnou minulost impéria.

Netflix ruší seriály a propouští a bude servírovat reklamu. Reakce na špatné výsledky této streamovací platformy na sebe nenechala dlouho čekat. K rušení nepříliš úspěšných seriálů se přidalo i propouštění. Společnost uvedla, že redukce personálu není v důsledku špatných výkonů, ale je dáno situací, ve které se firma nachází. Oproti hodnotě z konce října minulého roku se akcie Netflixu prodávají se 74% slevou.

To bude byznys – cesty ke hvězdám. Zatímco automobilový průmysl čelí mnoha problémům a jeho vyhlídky jsou nejisté, u toho vesmírného mají analytici jasno. Podle zprávy Citigroup by měl do roku 2040 dosáhnout ročních příjmů až jeden bilion dolarů. Bude to příležitost pro technologickou expanzi i inovace a z oběžné dráhy by se nám mohlo dostat více služeb.

Peníze a investice: ano, dnes je to téma, ale do čeho smysluplně investovat teď, když všechno padá? Všechna čísla na burze jsou červená a to je teprve začátek. Proto Vám přináším velmi zajímavý článek, který stojí za přečtení:  https://goldsilver.com/blog/if-stock-market-crashes-what-happens-to-gold-and-silver/
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ano, dnes to bylo opravdu dlouhé, ale stálo to za to, nebo? Děkuji Vám, že jste dočetli až sem. Znovu Vám přeji krásné léto a pokud budete potřebovat moje služby neváhejte mě kontaktovat.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 26.6.2022
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?