Dobrý a krásný den,

Je pro vás dění v Česku v posledních dnech a týdnech příliš intenzivní a neoptimistické? Pak utečte do Švýcarska, kde v luxusním vlaku poznáte krásy zdejších hřebenů.

A také se dnes dozvíte co pít, kam jet a co vidět, že USA hrozí fiskální krize, že Švýcarská centrální banka vykázala největší ztrátu v historii, že Češi jsou blízko k léku na rakovinu, že Centrální banky po celém světě loni nakoupily zlato v hodnotě 70 miliard USD a samozřejmě mnoho dalších užitečných informací a zpráv z domova i ze světa.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

INFLAČNÍ DOLOŽKU V NÁJEMNÍ SMLOUVĚ MÁTE? Průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

INFO:

Nemovitosti již nějaký čas nemají na růžích ustláno a troufám si tvrdit, že ani tento rok k zásadnímu oživení nedojde. Prodeje bytů v loňském roce meziročně klesly o 60 (80) % což vyplývá ze společné analýzy developerských společností Trigema, Central Group a Skanska Residential. Zatímco v roce 2021 prodali v metropoli developeři 7500 bytů, loni přišel pád na 3100 bytů, tedy téměř šedesátiprocentní pokles. Pan Evžen Korec (Ekospol) jde ještě dál a tvrdí, že za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů.

Podle analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams se prodej luxusních bytů propadl meziročně o 37 %.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Česká ekonomika vstoupila do recese, hrubý domácí produkt ve čtvrtém kvartálu podruhé za sebou poklesl. Podle analytiků však propad bude jen mírný a hospodářství se brzy vrátí k růstu. Podle mých předpokladů však situace tak jednoznačná není. Při reálné inflaci 40 - 50 %, kterou zažíváme v denním životě, bude situace o mnoho složitější.

Potraviny v akcích v lednu meziročně zdražily v průměru o 37 %. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční. Porovnávala ceny 12 vybraných potravin a piva. Nejvíc od ledna loňského roku zdražila vejce, v průměru o 119 %. Na dvojnásobek se zvýšily i ceny cukru krystal. Průměrná sleva potravin v akcích byla v lednu 24 %, což je stejně jako loni. Tuto zdánlivě nevýznamnou informaci připojuji zejména proto, abychom lépe nahlédli míru skutečné inflace, která se nás bezprostředně dotýká. Vím, že oficiální číslo je téměř 19 %. Inflace, kterou ale řešíme denně při našich nákupech potravin, energií či bydlení (nájmy apod.) však pravděpodobně přesahuje 50 %!!!!!

Stavebniny podraží. Nejméně nových staveb za posledních deset let, problémy malých hráčů na trhu a cenové bitvy. Takový je výhled na letošní rok ve stavebnictví podle společnosti provozující nejširší síť prodejen stavebnin v Česku.

Země skladům zaslíbená. V Česku se loni postavil rekordní počet skladových a výrobních ploch v průmyslových parcích. Celkem přes 1,1 milionu metrů čtverečních, což je meziroční skok o 121 procent, vyplývá z dat Industrial Research Forum. 

Jubilejní desátý ročník 30 pod 30 je tady! Jsou mladí, schopní a úspěšní. A vy byste je měli znát. Ve Forbesu dali dohromady výběr mimořádných českých talentů ze světa byznysu, startupů, vědy, sportu i umění. Podívejte se a inspirujte se.

Zásadní výstřel v bitvě s rakovinou. Biotechnologická společnost Sotio, vlastněná skupinou PPF, vyvíjí přípravek Nanrilkefusp alfa; a nyní byl spuštěn naprosto zásadní test. Přípravek byl totiž v rámci klinické studie fáze 2 podán v Belgii prvnímu pacientovi s kolorektálním karcinomem.

Češi zase na špici. Létat s vodíkem. V moravské metropoli totiž leží budoucnost světového letectví. A to zase leží ve vodíkovém pohonu. Novou generaci vodíkových palivových článků má zkoumat a vyvíjet tým padesátky inženýrů a vědců, které do Brna přivede společnosti Honeywell. Čeká je práce na dvou velkých projektech za téměř dvě stě milionů eur. 

Žádné juchání v Mladé Boleslavi. Tedy pokud jde o Škodovku, která loni prodala skoro o 17 procent méně aut. Konkrétně 731 300. V roce 2019 jich přitom bylo 1,24 milionu. Tančí se snad jen v Indii, kde prodeje vyskočily o 127 procent. Po Německu a Česku je tak Indie pro českou automobilku třetím nejdůležitějším trhem. A teď se jde na Vietnam.

Ve vlaku jako v hotelu? Novými lůžkovými vlaky od plzeňské Škody se budete moci svést ve Finsku. Česká firma totiž vyhrála soutěž za 50 milionů eur finského dopravce VR. Za polární září se tak budou moci cestující vydat ve vozech české výroby. Mimochodem, české vlaky už ve Finsku jezdí

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD. Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulý týden zveřejnila Světová rada pro zlato. Proč to asi Centrální banky dělají? Připravují na měnové turbulence?

Spojené státy vyčerpaly stanovený limit pro zadlužení, který činí 31,4 bilionu dolarů (694,2 bilionu Kč). Demokraté a republikáni se nedokázali shodnout na jeho zvýšení, zemi tak hrozí fiskální krize, uvedla agentura Reuters. Znamená to, že bez politické shody by se vláda později mohla potýkat s nedostatkem peněz na financování své agendy a na provoz všech vládních úřadů.

Švýcarská centrální banka vykazuje největší ztrátu ve své 116ti leté historii. Švýcarská národní banka oznámila ztrátu 132 miliard švýcarských franků (143 miliard dolarů) za rok 2022. To je 18% švýcarského HDP! I ČNB za celý loňský rok inkasovala ztrátu téměř 412 miliard korun (výsledek se ještě může změnit po dodatcích, ale změna bude pravděpodobně jen miniaturní). Jedná se o historicky rekordní ztrátu, která stáhla čisté jmění ČNB historicky hluboko.

Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, má za loňský rok rekordní ztrátu téměř 1,64 bil. NOK. Skončilo tak tříleté období vysokých zisků, informoval fond v tiskové zprávě. Propad připsal válce na Ukrajině, vysoké inflaci a růstu úrokových sazeb. Podle našeho názoru na čas skončilo období vysokých zisků investičních aktiv obecně, nejen v Norsku.

Nová měna. Druhá největší měnová unie na světě (po eurozóně) by mohla vzniknout v Jižní Americe. Brazílie s Argentinou tento týden odstartují přípravu společné měny, píše deník Financial Times. Dvojice největších ekonomik regionu se k projektu chystá přizvat i další země. Brazilci navrhují, aby se nové platidlo jmenovalo „sur“, což je španělsky jih.

Super Bowl. Včera proběhlo další finále ligy v americkém fotbalu. Super Bowl je společenskou událostí, která v USA nemá obdoby, a zde je vše, co o ní potřebujete vědět.   

Exodus z Ruska? Kdepak. V prvních měsících ruské invaze na Ukrajinu se západní společnosti a značky předháněly v oznámeních odchodů z ruského trhu. Kolik jich skutečně odešlo? Podle švýcarského institutu IMD jen 8,5 procenta firem registrovaných v Evropské unii a ve skupině ekonomicky vyspělých zemí G7.

Cizince nechceme. Po vzoru Kanady, která od prvního ledna zakázala cizincům nákupy nemovitostí, chce nyní zahraničním investorům stopnout skupování místních bytů a domů španělská Mallorca. Příliv peněz z ciziny podle místních zvedl ceny nemovitostí natolik, že se ostrov stal pro rezidenty neobyvatelným.

Musk v knize rekordů. Majitel Tesly a Twitteru se do Guinessovy knihy rekordů ale dostal nechtěným způsobem. Hlavně kvůli poklesu cen akcií totiž jeho jmění kleslo o 3,7 bilionu Kč. Jedná se ale o ztrátu pouze papírovou. Musk většinu akcií firmy stále drží a ztráta je to tak tzv. nerealizovaná.

Zlatá vejce. Ne nadarmo bývala fotografie vajíčka ještě donedávna nejvíce lajkovaným příspěvkem na Instagramu. Nad zlato už totiž je nejen sůl, ale i vejce. Jejich cena letí raketově vzhůru. Zatímco ještě předloni stál tucet velkých vajec 94 centů, loni před Vánoci už to bylo 5,46 dolaru. A na drahá vajíčka se musí připravit i čeští zákazníci. Však už také někteří z nich berou drůbežárny útokem. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI:

Co pít. Whisky. A ne jen tak nějakou, ale vlastní. Tu vám pomůže namíchat jeden z největších znalců a sběratelů whisky v Česku. K tomu vás jako bonus seznámí s její historií, během degustace vás zasvětí hlouběji do výroby whisky a potom? Přijde na řadu samotné blendování. Zážitkového programu The Blend se můžete zúčastnit jak v Praze, tak v dalších městech Česka.

Co jíst. Šodó. Bistro pražské gastročtyřky zítra konečně otevírá své brány. Bude to mnoho povyku pro hype, nebo pevný bod na gurmánské mapě Prahy?

Kam jet. Do Paříže. Právě tam si totiž můžete dát McBaguette ze seriálu Emily v Paříži. A co víc – když se vydáte na procházku po pařížském bulváru Champs-Élysées, překvapí vás nová instalace. Francouzská luxusní značka Louis Vuitton na oslavu spolupráce s japonskou malířkou Yayoi Kusama vyzdobila svůj vlajkový obchod její obří nafukovací podobiznou, která celý dům obkládá barevnými puntíky, tolik typickými pro její tvorbu. Vše se děje jako podpora nové kolekce doplňků, kterou slavný francouzský módní dům s malířkou právě uvádí.

Co vidět. Nový seriál s Mandalorianem v hlavní roli. Jmenuje se The Last od Us a místo malého baby Yody herci Pedru Pascalovi sekunduje čtrnáctiletá dívka. S ní se náš hlavní hrdina vydává přes celé Spojené státy. Háček? Vše se odehrává dvacet let po zániku moderní civilizace, takže cesta to jednoduchá rozhodně nebude. Mimochodem, tento týden vyšel trailer na třetí sezonu Mandaloriana a první epizodu Disney+ naplánoval už na 1. března. Baby Yoda is back!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Děkuji za Vaši pozornost a jsem tady pro Vás. 

Váš makléř Jan Kotyz

 


 

 

 

 

  • 13.2.2023
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?