Před 674 lety byla v Praze založena nejstarší univerzita na sever od Alp a na východ od Rýna. Existuje snad lepší cesta, jak tento historický milník oslavit než dávkou informací a horkého Espressa?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Málo se mluví o možná nejdůležitějším zdroji současné inflace – navyšování peněžní zásoby neboli „tisknutí nových peněz“. Od podepsání Brettonwoodských dohod již nejsou měny podloženy žádným hmatatelným aktivem. Jejich hodnota je kryta pouze ekonomikou dané země a důvěrou občanů, že bankovka o nominální hodnotě např. 5 000 Kč má skutečně uvedenou hodnotu. Centrální banky, poučeny finanční krizí z let 2007 a 2008, začaly po pandemickém šoku tisknout nové bankovky v dříve nepoznané míře. Co svět ochránilo před dopady covidu-19 se ale teď vrací jako bumerang.

 

Mají inflaci pod kontrolou? Jistě, že nemají! Ani centrální bankéři, ani nikdo jiný. Posledních cca 10 let se snaží právě centrální banky a ekonomové rozhýbat inflaci, nastartovat inflaci. A nic. 10 let se jim nedaří inflaci rozhýbat a to ani za pomoci neomluvitelného množství nově natištěných peněz napumpovaných do ekonomiky právě za účelem rozhýbání inflace. O tisknutí se samozřejmě nemluví – to umí každý blbec (tisknout) – experti a ještě větší experti Kvantitativně uvolňují, to zní přeci jenom hodně učeně. Takže, když 10 let nedokázali inflaci rozhýbat, mají ji pod kontrolou? Já opravdu myslím, že ne. A teď ta ohromná naakumulovaná síla nově natištěných peněz pomalu vybuchuje a inflační epizoda rozhodně nebude dočasná.

 

V ČNB už nejsou jestřábi, ale orli. Rada ČNB rozhodla o dalším zvýšení hlavní úrokové sazby na 5,75 % a překonala tak očekávání trhu o 25 bazických bodů. Sazby se ale zvyšují i ve světě. Britská BoE zvýšila sazbu na 1 %, americký Fed jí zvýšil o půl procenta do rozmezí 0,75–1 %, to je nejvyšší nárust za posledních 20 let. V Polsku zvýšili sazbu stejně jako v ČR o 0,75 % na 5,25 %. ČR má aktuálně 6. nejvyšší úrokovou sazbu v geografické Evropě. Slovensko a celá eurozóna má sazbu na nule.

 

Schodek rozpočtu se letos zvýší zcela jistě, minimálně na 350 miliard korun. Je proto vysoce pravděpodobné, že se budou muset zvyšovat i daně. Vláda je totiž v pasti svých slibů. Buď poruší předvolební slib a zvýší daně, nebo předvolební slib ozdravení veřejných financí. Více v článku Lukáše Kovandy zde.

 

Nové byty v Holešovicích. Realitní divize skupiny PPF se odhodlala ke vstupu na český trh rezidenčního developmentu. Spojí proto síly s Karlín Group původem belgického podnikatele Sergea Borensteina. První společnou investicí je rezidenční projekt Simply Holešovice, který by měl v horizontu několika let nabídnout více než 200 bytů a nájemních jednotek.

 

Ukrajina potřebuje pět miliard dolarů měsíčně. Zhruba tolik potřebuje Ukrajina na pokrytí základních vládních služeb a udržení fungování své ekonomiky. S odvoláním na ukrajinské ministerstvo financí to řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. To podle ní umocňuje nutnost poskytnout válkou zpustošené zemi další finanční prostředky.

 

Jasnovidec Friedman. Není těžší disciplíny než se snažit předpovídat budoucnost. S vypuknutím války na Ukrajině ožívá i příběh jedné pozoruhodné knihy: v roce 2009 vydal americko-maďarský analytik George Friedman dílo s mimořádně ambiciózním názvem Příštích sto let, v němž popisuje možné konflikty pro toto století.

 

Na burze je to teď jako v Kasinu. K němu přirovnal Warren Buffett americké finanční trhy, které po začátku pandemie zaplavily miliony nových obchodníků. Miliardář a šéf Berkshire Hathaway na výroční schůzi mluvil taky o tom, jak inflace zasáhne každého nebo proč nehodlá ani v nejmenším kupovat bitcoiny.

 

Konečně! Proslulý Věštec z Omahy udělal v prvním letošním kvartálu dramatickou otočku. Po zhruba dvou letech lamentování nad nedostatkem vhodných investičních příležitostí a varování před přehnanými valuacemi firem vyrazil Warren Buffett konečně na nákupy. A pořídil si akcie za více než padesát miliard dolarů.

 

Hukot v Turecku. V listopadových aktualitách jsem Vás informoval, že v Turecku dosahuje inflace 20%. A už tehdy to vypadalo hrozivě, ale to je nic ve srovnání s dneškem. Inflace v Turecku totiž stále nepolevuje zdražování, a míra inflace tak v meziročním srovnání stoupla už na 70 procent. Nejvíc zdražuje doprava a potraviny. A změna zatím v nedohlednu. Možná je čas vyrazit na dovolenou a nákupy.

 

Jesli myslíte, že jste (ve firmě) udělali průšvih, tak si přečtěte o tomto nešťastníkovi: Překlik odmazal 7,5 bilionu korun. Chyby se stávají, některé jsou ale horší než jiné. Své o tom ví nejmenovaný obchodník s cennými papíry ze Citigroup, který se v pondělí uklikl a prodal víc, než měl. Střemhlav dolů tak poslal akciový index OMX ve Stockholmu a následná panika v Evropě odmazala těžko představitelných 300 miliard eur. Trhy se po pár minutách stabilizovaly, i tak ale zakončily den většinou v poklesu. Švédské úřady už tuto záležitost vyšetřují. Na tento překlik si vzpomeňte, až zase pošlete soukromý email šéfovi. Mohlo být hůř.

 

Těžaři mají žně! Společnost Chevron zečtyřnásobila zisky, Shell je ztrojnásobila, Exxon Mobil je zdvojnásobil. Z vysoké nejistoty panující na trzích totiž mají největší užitek právě společnosti těžící energetické komodity. O celou polovinu podle čtvrtletního reportu zvýšila zisk i ruská společnost Gazprom a i další energetické společnosti reportovaly vyšší než obvyklé zisky. V prvním kvartálu se ale dařilo také realitnímu sektoru nebo zdravotnictví. 

 

Miliony pro brněnské nemaso. Plnohodnotné maso, kvůli kterému nebude muset umřít žádné zvíře. To je cíl brněnského startupu Mewery, který chce burgery či steaky pěstovat v laboratoři. A že to není úplná utopie, potvrzuje milionová investice od Američanů, kterou mladá firma nedávno získala.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Věřím, že i dnes to bylo zajímavé čtení, a pokud jste dočetli až sem, tak jste úžasní.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

 

  • 11.5.2022
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?