Je tu podzim. Budete potřebovat pořádné Espresso a nebojte se k tomu přidat ještě panáka něčeho tvrdšího. Následující měsíce budou temné a alkohol dělá život zábavnější.

Dobrý a krásný den,

Představte si, že utratíte 834 milionů dolarů za hodinu po dobu 18 měsíců. To je částka, kterou centrální banky doposud vynaložily na nákup dluhopisů od té doby, co vypukla pandemie, napsali stratégové Bank of America, kteří odhadují, že jen samotný Fed vložil do ekonomiky 4 biliony dolarů!!!!!!!!!!!!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dnes se podíváme na ceny nemovitostí a na jejich možný vývoj do budoucna. Z analýzy níže jasně vyplývá, že to byla poslední roky jízda, ale to víme i vidíme a cítíme sami i bez analýzy. Ovšem čísla hovoří jasně a když vidíte černé na bílém, že třeba v Ostravě stouply ceny nemovitostí za poslední roky o 98%, tak je to fakt síla.

A jak to bude dál? V minulých aktualitách jsem psal, že CENY NEMOVITOSTÍ URČUJE OCHOTA BANKY PŮJČOVAT PENÍZE. A právě teď se ukáže jestli pravdu mám nebo ne. Hlavní zprávou z minulých dnů je, že ČNB zvedá hlavní sazbu nejrazantněji od roku 1997, o 75 bb. na 1,50 % a se zvedáním sazeb bude pokračovat na každém dalším zasedání (nejbližší bude v listopadu). To znamená jediné – ČNB zdražuje peníze, respektive končí s levnými penězi a to se propíše do zdražení všech úvěrů a zejména hypoték. Zapomeňte tedy na hypotéky za 1,8%, zapomeňte na hypotéky za 2,4% a připravte se na hypotéky za 3,5% a do konce roku klidně za 4%. POKUD SE CHYSTÁTE PRODÁVAT NEMOVITOSTI, TAK JE NEJVYŠŠÍ ČAS SE ROZHOUPAT, a využít ještě poptávku po nemovitostech, která je živena panikou médií, protože se začátkem roku 2022 poptávka jistě ochladne a trh s nemovitostmi zpomalí.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Internetový portál Valuo.cz, který analyzuje data z realitního trhu, se zaměřil na tisíce prodaných bytů v posledních třech letech v červenci a srpnu. Z dat je jasně patrné, že se ceny ve všech zkoumaných 13 městech se značně zvýšily. Nejvýraznější zdražování nastalo v Ústí nad Labem, kde procentuální nárůst oproti roku 2018 překročil hranici sta procent. Naopak nejméně ceny ve stejném období vzrostly v Praze, zde je rozdíl oproti roku 2018 „jen“ 38 %.

Portál Valuo.cz se ve své analýze zaměřil na byty, které jsou v osobním vlastnictví, mají podlahovou plochu od 60 do 90 m2 a jsou v dobrém stavu nebo prošly kompletní rekonstrukcí (stav byl zjišťován z nabídek na realitních portálech). Vývoj ceny v letních měsících (období červenec + srpen) v rozmezí let 2018–2021 ve 13 krajských městech České republiky. Nejvyšší růst cen postihl Ústí nad Labem, zde se ceny zvedly o 118 %. A jen za poslední rok se vyšplhaly téměř o polovinu (44 %).

 

Zdražování se týká všech 13 krajských měst. Druhý nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala Ostrava. Ceny zde za 3 roky vzrostly o více než 98 %. Na pomyslném třetím místě stojí Zlín s nárůstem 77 %. Naopak nejméně se zvýšily v Karlových Varech (49 %) a v Praze (38 %). V hlavním městě dnes za metr čtverečný v průměru zaplatíte 106 750 Kč. Byt o rozloze 75 m2 vás v Praze vyjde na 8 000 000 Kč, zatímco v roce 2018 byste za stejnou nemovitost zaplatili „jen“ 5 800 000 Kč.

Pokud jste dočetli až sem, tak jsem samozřejmě velmi potěšen a pokud dáte na mé rady a doporučení a chystáte se prodávat, nebo pronajímat Vaše nemovitosti neváhejte se na mě obrátit.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 14.10.2021
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?