Dobrý a krásný den,

Hypotéka (už) není pro každého a než Vám popíšu jak složité bude získat hypotéku a kdo na ni vlastně (ne) dosáhne, tak jen pro představu: dolar z roku 1986 odpovídá kvůli inflaci z pohledu hodnoty zhruba 2,5$ dneška.

Česká národní banka podle očekávání zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, respektive s účinností od 1.4.2022. Ukazatel LTV posunula na 80 procent, do hry se vrátily i limity DTI a DSTI. Co to vlastně znamená?

Zajímavá je i část, kde se ČNB vyjadřuje k trhu s nemovitostmi. Nic nového! Pozorný čtenář ví, že stejné odhady ČNB již vydala před rokem:

"ČNB odhaduje, že byty v ČR jsou nadhodnoceny pro domácnost s mediánovými příjmy o zhruba 25 %, u investičních bytů až o více než 30 % (v obou případech o 5 p. b. výše než před půl rokem)". Reakce v podobě zpřísnění tak není překvapivá.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Úvěrové ukazatele:

Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby tento ukazatel nepřesáhl u nových úvěrů 90 % a od dubna 2022 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení).

Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).

Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).

I když se ČNB snaží brzdit ceny nemovitostí a snad i inflaci (a kdo to před tím roztočil?), tak to paradoxně znamená, že ceny nemovitostí do dubna s největší pravděpodobností ještě vystřelí nahoru, protože ještě nerozhodnutí žadatelé a všichni ti, kteří o hypotéce uvažují budou chtít uzavřít hypotéku ještě za výhodnějších podmínek a stihnout to tak do dubna viz: https://1url.cz/UKgat

Pokud se chystáte prodávat nemovitost, tak je to dobrá zpráva a teď je ta správná příležitost dosáhnout nejvyšší cenu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Vyplatí se stále kupovat (investiční) byt za účelem výnosu? Již dávno tvrdím, že ne a to ani v případě, že nepotřebujete hypotéku. Čím dál častěji čistý příjem z nájmu nepokryje ani splátky hypotéky viz: https://1url.cz/TKIBT. Ovšem pokud jen potřebuje ochránit volné peníze a nechcete riskovat na akciovém trhu, tak peníze v cihle jsou pořád lepší než peníze na účtu

Nejdražší město. V Praze je draze, ale v Tel Avivu ještě dráž. Izraelské město obsadilo v letošním žebříčku nejdražších měst společnosti Economist Intelligence Unit první příčku, kam se posunulo z pátého místa v roce minulém. Z postu tak sesadilo Paříž, která se letos dělí o druhou příčku spolu se Singapurem.

Od Masaryčky až po Flrenc se Praha neuvěřitelně změní. Já osobně se na tu změnu těším. Bude to velmi moderní a futuristická proměna. Více v článku zde https://1url.cz/MKgVD

Děkuji, že jste dočetli až sem, a že jste stále v obraze a o krok napřed. A neváhejte se na mě obrátit s jakýmkoliv dotazem. Rád poradím, odpovím. Jsem tady pro Vás.

Jan Kotyz, Váš realitní makléř

 

 

 

 

  • 14.12.2021
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?