Dobrý a krásný den,

Zdravím Vás v novém roce a ještě jednou Na zdraví! Prost! Cheers! Salud! Santé! Le chaim!

Káva už voní, je čas nastartovat den a přečíst si oblíbené aktuality z domova i ze světa, protože Kotyz to všechno přečetl za Vás, tak si to užíjte než začnete nový den. Dnes se například dozvíte CO jíst, že nejslavnější židle se vyrábí v Čechách, jak dopadl rozpočet ČR, jak propadly hypotéky a mnoho dalšího.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jaký tedy byl rok 2022 z pohledu investic a jak se vedlo největším titulům: Velká Rally z roku 21 na všech instrumentech se bohužel v loňském roce nekonala. Rok 2022 bude naopak v historii zapsaný jako rok inflace a propadů finančních trhů. Růst cen napříč jednotlivými zeměmi přepisoval dekády trvající rekordy a s výjimkou energetických komodit se propadly v podstatě všechny investiční druhy aktiv – akcie, dluhopisy, drahé kovy i kryptoměny.

Globální akciový index MSCI All Country World odepsal 19,9 %. Nejznámější americký index S&P 500 umazal 20,6 %, technologický Nasdaq Composite pak 34,3 %. Čínský SSE Composite klesl o 16,2 % a panevropský Euro Stoxx 50 o 12,0 %. O něco lepšího výsledku dosáhl japonský Nikkei 225, který ztratil 10,5 % hodnoty.

Těžký rok to byl zejména pro akcie tzv. Big Tech. Světoznámé populární společnosti ztratily víc jak polovinu svojí hodnoty. Tesla klesla o 68,7 %, Meta o 65,4 %, PayPal o 64,8 %, Amazon o 50,7 % a Netflix o 50,6 %. Dařilo se naopak energetickému nebo defenzivnímu sektoru.

Na rok 2022 bude ve zlém vzpomínat i taková libra, která v porovnání s americkým dolarem klesla na historické minimum. Dolar zažil podstatně lepší rok a vůči euru se na jistý čas dostal i pod paritu.

Někteří odvážnější ve snaze ochránit svoje úspory investovali do kryptoměn, ani tato strategie ale nebyla úspěšná. Právě naopak, virtuální zlato, jak někteří Bitcoin nazývali, odepsalo 62,3 %.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Zchudli i miliardáři. Po tom, co celkové jmění všech miliardářů roky stoupalo, globální otřesy srazily jejich majetek do minusu. Mohla za to hlavně situace na akciových trzích, válka v Evropě a inflace. Ve Forbesu vědí, kdo z miliardářů to odskákal nejvíc.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek: „Recese je jistá, jedinou otázkou je, jak bude hluboká.“ Viceguvernér ČNB říká, že by podpořil navýšení úrokové sazby o 25 bps, pokud by se v radě našla pro tento krok většina. Osobně by ale preferoval zvýšení o 50 nebo 75 bps.

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v ČR v listopadu mírně vzrostla na 5,96 %. Průměrná sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,3 miliardy korun, meziměsíčně mírně více. Meziroční propad se prohloubil na 84 %. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.

Banky v Česku loni poskytly hypotéky za 163 miliard korun, což bylo 40 % objemu v rekordním roce 2021. Objem úvěrů ze stavebního spoření klesl o polovinu na 54 miliard korun. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek.

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 360,4 mld. Kč. Deficit je třetí nejvyšší v historii. V roce 2021 byl 419,7 mld. Kč, o rok dřív 367,4 mld. Ministerstvo financí ČR říká, že potřeba financování v roce 2023 je v objemu 649 mld. Kč proti 635,6 mld. Kč v roce 2022. Státní dluh ke konci roku 2022 vzrostl na 2,895 bilionu korun, uvedlo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá asi 275.033 korun. Emise dalších státních dluhopisů je jistá a nelze tedy očekávat pokles zadlužení ČR!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Rok českého byznysu. Kola českého byznysu se nezastavila ani v roce, ve kterém se naplnily prakticky všechny černé scénáře včetně těch, které si před pár lety dokázal představit jen málokdo. Co se za rok změnilo u velkých českých hráčů? Kdo se střídá u kormidel? A kdo přivítal na svět nového jednorožce?

Rekordní rok pro Sapeli. Už loňský rok byl pro ni rekordní, teď se firma Sapeli těší, že letošní výsledky budou ještě lepší. Výrobce dveří, který pokrývá zhruba čtyřicet procent domácího trhu, prožívá zkrátka povedené časy. Hospodářské výsledky ale překvapily i samotné majitele, jak v rozhovoru prozradil jeden z nich, Jaroslav Vrtal. 

Korunka ke korunce. Číselná loterie Koruna se losuje 365 dní v roce, dvakrát denně. Loterie spadá do portfolia společnosti Tipsport, za níž stojí parta berounských patriotů, kteří se pravidelně objevují v žebříčku nejbohatších Čechů. Nyní se projekt dostal k hranici jedné a půl miliardy.

Kapitalismus – lék na všechno? Rainer Zitelmann je nejen úspěšný podnikatel a investor do nemovitostí, ale hlavně člověk, který hájí kapitalismus, kudy chodí. I když s nadšením se tenhle historik a sociolog prý příliš nepotkává. Nyní v Česku vychází jeho nová knížka 10 největších omylů odpůrců kapitalismu. Rozhovor s ním pro Forbes si můžete přečíst právě teď.

You bet! Objem sázek na fotbalové mistrovství světa dosáhl v Česku rekordních více než 3,6 miliardy korun. Sázky překonaly maximum z loňského mistrovství Evropy, na kterém dosáhly zhruba tří miliard korun, a jsou o více než miliardu vyšší než na světový šampionát před čtyřmi lety.

Jako velká rodina. Přesně tak budeme vybírat z bankomatů. Banky Air Bank a UniCredit Bank se totiž od února příštího roku připojí ke sdílené síti bankomatů Komerční banky a Monety Money Bank, které takto spolupracují od letošního června. Klienti všech čtyř bank tak budou moci vybírat hotovost ve sdílených bankomatových sítích za stejných podmínek jako z bankomatů své vlastní banky.

Dřevostavby si šlapou cestičku. V zahraničí zažívají dřevostavby boom, leč v České republice je jejich rozkvět bržděn i přísnými požárními limity. Přesto se společnost Skanska Residential rozhodla, že na pozemku v Praze 5 postaví celý dřevěný bytový dům. Firma se zde spojila s architektem Jakubem Ciglerem a výsledkem bude čtyřpatrová budova se zvukomalebným názvem Radlický Dřevák.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Elektromobilita na severu. Jestli je pořád nejtepleji v Oslu, to momentálně nevím. Co ale vím, je fakt, že Norsko je první zemí na světě, kde automobilka Hyundai končí s prodejem aut se spalovacími i hybridními motory. Od ledna už Norové v showroomech narazí jen na korejské elektromobily. 

Rachotivé vysypávání amazonského košíku. O osmnáct tisíc pracovních míst hodlá řady svých zaměstnanců proškrtat americký internetový obchod Amazon. Během covidové pandemie slavil stejný Amazon brutální růst, který však zpomalil v přímé úměře s tím, jak přestalo trendovat domácí vězení, a propouštěním nyní reaguje na aktuální dějství dramatu, v němž trhy znamenají svět.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nejslavnější židle z Čech. Od roku 1859, kdy byla představena světu, se jí v Koryčanech a později třeba i v Bystřici pod Hostýnem vyrobilo přes osmdesát milionů kusů. Řeč je samozřejmě o legendární židli číslo 14 od firmy TON. Forbes se byl ve Zlínském kraji podívat, jak se bukové hranoly pod rukama místních lidí mění v ohýbanou krásu, která se z Česka vyváží do celého světa.

Co jíst. Pho s játrovými knedlíčky. Podnik Večerka v Brně představuje místy fusion mezi českou a vietnamskou kuchyní. Svým vytříbeným minimalistickým designem i názvem také glosuje aktuální situaci druhé generace Vietnamců u nás.

Po čem toužit. Po skromnosti a pokoře. Tyto dvě vlastnosti budou v roce 2023 nezbytné k tomu, aby „power&money" měly opravdu smysl. Inspirovat se můžete v životní cestě návrháře Jakuba Polanky. Získal prestižní mezinárodní uznání, pracoval pro Hermés i Phillipa Starcka, ale dokázal ovládnout své ego.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pokud jste dočetli až sem, tak jsem jako vždy velmi potěšen. A pokud se potřebujete na něco zeptat, klidně zavolejte, rád Vás uslyším. Váš makléř Jan Kotyz.

 

  • 9.1.2023
Nejnovější články

přehled nejdražších nemovitostí na trhu

Největší investiční konference v České republice

Žebříček nejbohatších českých miliardářů

Žebříček nejdražších nemovitostí na trhu

kulaťák se promění

 

17.10.2023
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?