Krásný den! 

A první úžasná zpráva je, že Češi dost možná objevili lék proti rakovině. Ano, čtete dobře. Tohle i další zprávy plné optimismu se dočtete v dnešních aktualitách a zajímavostech. Pěkné čtení vám přeje váš makléř, který je vždy po ruce!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

V dnešních aktualitách se například dozvíte, že máme nové milionáře, že vláda spustila program nájemního bydlení a Praha je bohatá. Ženy investorky už nejsou vzácností, Apple představil svoji AI a samozřejmě se dozvíte mnoho dalších aktualit a zajímavostí jako vždy, takže si dejte čerstvé esspreso a jdeme na to.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

VE ZKRATCE

Růst inflace v Evropě: Inflace v Evropě opět roste, a to jak ve střední Evropě, tak v ekonomikách lídrů EU jako Německo a Francie. Očekává se, že inflace za rok 2024 dosáhne v ČR 3,7 %.

Vliv inflace na monetární politiku: Centrální banky budou pravděpodobně udržovat reálné úrokové sazby výše, než současný trend napovídal, což bude mít důležitý vliv na monetární politiku jednotlivých států vzhledem k inflačnímu výhledu.

Růst cen komodit: Ceny komodit na světových trzích se v letošním roce zvyšují. Výrazně zdražila měď, nikl, zlato, stříbro, kakao, ropa a elektřina, což přispívá k růstu inflace.

Investiční strategie: Inflační scénář není ještě zdaleka u konce, a proto je nezbytné investovat do tzv. bezpečných přístavů a protiinflačně laděného portfolia.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Přibyli nám milionáři. A to je dobře, ne? Tím spíš, že jsou to milionáři dolaroví. Meziročně je jich v Česku o 5,2 procenta víc a dohromady je jich skoro tolik, kolik obyvatel má Tábor. Tak teď už víte!

Heuréka! Tohle zvolání používali staří Řekové, teď se oslavný výkřik ozývá i po chodbách české firmy Sotio. V americkém Houstonu aplikovala vůbec prvnímu člověku na světě přípravek, který by se mohl stát účinným lékem proti rakovině.

Škoda. Respektive ani ne. Přední evropský výrobce vozidel pro hromadnou dopravu Škoda Group vykázal meziroční nárůst tržeb o jednaosmdesát procent na bezmála 1,4 miliardy eur. Ziskovost EDITBA zároveň meziročně poklesla, a tak se budou ladit vnitřní procesy.

Vláda living. Vláda v pondělí zahájila program dostupného bydlení a představila konkrétní parametry podpory výstavby cenově dostupného nájemního bydlení v Česku. V první fázi bude stát nabízet podporu ve výši osmi miliard korun ve formě zvýhodněných úvěrů na výstavbu bytů s nájmem nižším, než je tržní průměr.

Praha je bohatá. Pravda, nebo účetní chyba? Praha je podle dat bohatší než Berlín nebo Paříž. Údajně je čtvrtá nejbohatší v Evropě. Je to ale vážně tak jednoznačné, nebo je potřeba se na celou věc podívat víc ze široka? Samozřejmě jsme dali přednost variantě B.

Drama v rodině. Proč krachují rodinné firmy? Kdepak, špatné investice to nejsou. Na vině jsou spíš špatné vztahy, říká bankéř, který pracuje s bezmála dvěma tisíci rodinnými firmami po celém světě. Jak vybudovat firmu, která přetrvá staletí?

52 korun. Vedení ČEZ navrhlo dividendu ve výši 80 procent loňského očištěného zisku, tedy 52 Kč za akcii. O její konečné výši však rozhodne až červnová valná hromada. A klíčové bude, o kolik si řekne největší akcionář – stát. Loni ČEZ na návrh státu vyplatil rekordní dividendu 145 korun za akcii.

Stříbro jede. Meziroční nárůst o 25 procent, téměř desetileté maximum. Tenhle bezpečný přístav se neleskne zlatě, nýbrž stříbrně. A pro někoho má dokonce ještě větší potenciál než zlato.

Daníme hloupě. A skokový nárůst daně z nemovitosti je jen jedním ze symptomů tohoto stavu. „Otázkou není, zda danit více, nebo méně, ale zda to dělat hloupě, nebo chytře,“ říká ekonom Jakub Komárek z výzkumné organizace PAQ Research v rozhovoru, který by si kromě vás měli přečíst i vládní činitelé. 

Pá, pá Popelky. Ženy investorky už nejsou vzácností. Jak se jim v Česku daří, jak přistupují k investování a jakou roli u nich hraje intuice? Je v nich ohromný potenciál, shodují se nejvlivnější ženy českého byznysu.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA

Inflace v eurozóně vzrostla. Míra inflace v eurozóně v květnu mírně zrychlila svůj růst na 2,6 % z dubnových 2,4 %, což je o 0,1 p. b. více, než se čekalo. Zdražily zejména služby a potraviny, mírně k celkovému růstu opět přispěly také energie. Rychlý odhad neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, nejsou v něm tedy ani data za Českou republiku. Podle šéfky ECB je ale inflace pod kontrolou a neměla by tak mít na očekávané snižování sazeb větší vliv.

19 miliard dolarů. Je to jeden z největších dealů v historii letectví a zároveň ukázka, že Airbus má aktuálně nad svým hlavním rivalem značně navrch. Boeing se stále zmítá v problémech s rozpadajícími se letadly a Airbus mezitím dodá 105 letounů za devatenáct miliard dolarů do Saúdské Arábie.

Drama za 50 mega. Ještě nedávno byl singapurský miliardář Leo Koguan ohromným fanouškem Elona Muska. Teď je ale tenhle největší drobný akcionář Tesly o dost kritičtější a jde proti svému exidolu.

A pak že ji nemá! Apple v úvodním dnu své vývojářské konference představil vlastní umělou inteligenci nazvanou poeticky Apple Intelligence. Zároveň oznámil partnerství s OpenAI. Well, LFG.

Drama na internetu. Google chce změnit jednu z činností, kterým se na internetu věnujeme pravděpodobně nejčastěji – vyhledávání. Hlavní role se ujme kdo? Přesně tak! AI.

Nvidia ftw. Americkému výrobci čipů Nvidia vzrostl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk sedminásobně na 14,88 miliardy dolarů, tedy bezmála 340 miliard korun. Firmě se pochopitelně daří díky její dominantní pozici při výrobě čipů pro umělou inteligenci.

Africké bohatství. V roce 2023 žilo 56 % afrických milionářů a přes 90 % miliardářů v pěti zemích: Jižní Africe, Egyptě, Nigérii, Keni a Maroku. Jižní Afrika vedla s 37 400 milionáři, následovaná Egyptem a Nigérií. Johannesburg pak byl městem s nejvyšším počtem jednotlivců s vysokým čistým jměním před Kapským Městem a Káhirou. Za poslední desetiletí pak opustilo Afriku 18 700 milionářů, většinou do Velké Británie, USA a Austrálie. 

Chinapack. Tesla zahájila v Šanghaji výstavbu továrny na své velkokapacitní bateriové systémy pro skladování velkého množství elektrické energie nazývané megapack. Půjde o první závod tohoto typu mimo USA.

Miliarda pro ženy. „Řekněte si, za čím opravdu stojíte, nebo to za vás řekne někdo jiný.“ S těmito slovy Melinda Gates včera oznámila svůj odchod z Nadace Billa a Melindy Gatesových. Chce se naplno ponořit do podpory reprodukčních práv žen.   

Toyota Today. Tomorrow. Oba dva dny průšvíh. A ještě asi many more to come. Japonská automobilka kvůli skandálu s bezpečnostními testy dokonce pozastavuje některé dodávky.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

BYZNYS:

Po vydařeném květnu navázaly i v prvním červnovém týdnu akciové indexy růsty svých hodnot. Americký index S&P 500 si připsal 1,1 %, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 2,2 %. Dařilo se i evropským akciím, když se Euro Stoxx 50 zvýšil o 1,3 %. Výjimkou nebyl ani japonský Nikkei 225, který získal 0,5 %, a čínský Hang Seng si připsal 1,6 %. 

Rekordní Nasdaq. Technologický akciový index Nasdaq Composite poprvé v historii překonal hodnotu 17 000 bodů. Za poslední měsíc si index připsal až 6,5 %, což ukazuje na dominanci technologického sektoru. Index podpořily zejména akcie Nvidie, které reagovaly na silné finanční výsledky a novinky o startupu xAI. Za posledních 5 let si Nasdaq Composite připsal přibližně 124 %, zatímco Nvidia 3163 %.

Ropa jako základ? Norsko očekává letos rekordní investice do těžby ropy a plynu, které by mohly dosáhnout 21,6 miliardy eur. Norsko získalo velkou část svého bohatství právě z těžby fosilních paliv a příjmy z ní tvoří také základ státního investičního fondu, který má hodnotu 1,4 bilionu eur. Rekordní investice do těžby ropy a plynu ale mohou být v přímém rozporu s přechodem na zelenou ekonomiku.

Musk nabírá kapitál. Kontroverzní vizionář Elon Musk získal od investorů dalších 6 miliard USD pro svůj startup xAI zaměřený na umělou inteligenci. Peníze plánuje využít na uvedení svých prvních produktů na trh, rozvoj infrastruktury a vývoj nových technologií. Součástí plánů je i vybudování nového superpočítače, který má spojit 100 tisíc čipů od Nvidie. Na to reagovaly akcie Nvidie dalším růstem o 6 %.

Shein ftw? Hmm, who knows! Čínský internetový prodejce levné módy by každopádně mohl brzy vstoupit na londýnskou burzu. Firma by mohla příslušné dokumenty k nabídce podat už tento týden a valuace, kterou se šermuje, je obrovská.

IPO. Investor Bill Ackman chce v příštím roce dovést svůj hedgeový fond Pershing Square Capital Management na burzu. Ale předtím prodá část svého podílu, což by firmu ocenilo na zhruba 10,5 miliardy dolarů, píše list The Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Byl by to docela husarský kousek, hedgeové fondy od krize v roce 2008 na burzu téměř nevstupují. 

SPO. Saúdský ropný gigant Saudi Aramco zahájil dlouho očekávaný prodej další části svých akcií. Na burzu zamířilo přes 1,5 miliardy akcií, kterými chce firma nalákat zahraniční investory a vybrat 12 miliard dolarů.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Po čem toužit. Po proseccu z Děčína. Vinný bar tu  provozuje Přemek Veselý, který dřív spoluvlastnil podnik Tempo Allegro přímo v centru Prahy. Covid sice zhatil jeho byznys v hlavním městě, ale Veselý se chopil příležitosti v Ústeckém kraji. Možná vás překvapí, že po proseccu je tu obrovská poptávka.

Co vidět. Megalopolis. Film, který v Cannes dostal nejrozpolcenější kritiky, míří do Česka. Distributor Dominik Hronec z Film Europe ho doslova označuje za „filmové monstrum". Snímek natočil Francis Ford Coppola a stál 120 miliónů dolarů, které na ně autor také sám vynaložil.

Co jíst. Pralinky od Eleny Gabrielové. Přidejte se do jejího Klubu milovníků pralinek. Dostanete pravidelně originální sadu čokoládových bonbonů, které jsou tak esteticky vytříbené, až vám bude líto je sníst. Pak ale propadnete jejich kouzlu a...získáte závislost. Gabrielová pochází z Běloruska, v Česku začínala pracovat v textilce. Její story sice nepřipomíná slavný film Čokoláda s Juliette Binoche a Johnny Deppem, ale epická je i tak.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A to je pro dnešek vše. Pokud jste dočetli až sem, tak jsem samozřejmě potěšen a Vy jste v obraze a o krok napřed.

Váš makléř Jan Kotyz

  • 11.6.2024
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?