CENY NEMOVITOSTÍ:

Já si myslím, že ceny bytů klesnou a vlastně ceny za m² už klesají. Pokud byly ceny v minulém roce na hranici 112.000,-Kč/ m², tak teď je to 92.000,-Kč/m².

Kolegové z oboru se k cenám vyjadřují pořád stejně – málo se staví, nekonečné stavební řízení, je vysoká poptávka a malá nabídka. S tím mohu souhlasit pouze částečně, protože developeři tady přeci žijí s námi a situaci znají daleko lépe než my, tak proč na to nejsou připraveni?

Komerční prostory a budovy rostou v centru jako houby po dešti, všimli jste si toho? Má tato výstavba před bytovou přednost? Nebo se jedná o tak malé projekty, že pro velkého developera nedávají smysl a pro středně velkou stavební firmu je to velké sousto? (Parkview na Pražském Pankráci, nové “diamanty“ na Bořislavce, dokončené projekty na Palmovce, Argentinská, Národní třída, Waltrovka, atd.)

Analytici předpovídají růst cen nemovitostí o cca 7% i v letošním roce. Jenže jejich předpovědi jsou v 95% mimo, ale vesele predikují a svoje analýzy zveřejňují dále. Kdybych já Vám řekl 3x nějakou blbost už byste se se mnou nejspíše nebavili. Na jejich obranu uvádím, že někteří z nich jsou tak mladí, že neznají nic jiného než růst, růst a růst a v zásadě si ani nepamatují rok 2008. Jenomže jenom blázen si může myslet, že všechno může pořád jenom růst.

A proto se ptám, jak mohou tvrdit, že nás čeká růst když:

Je zcela reálné, že současná krize a razantní omezení budou trvat ještě dlouhé měsíce.

Ekonomické i zdravotní následky koronavirové pandemie budeme pociťovat ještě mnoho let, přičemž ten letošní rok bude z tohoto pohledu nejkritičtější.

Zkrachují tisíce, nebo spíš desetitisíce malých firem a živnostníků (to už se děje), o práci přijdou tisíce lidí, protože skončí podpůrné programy.

Mnoho domácností už nyní vyčerpalo všechny rezervy, měly-li vůbec nějaké.

Ekonomická krize, nezaměstnanost a pokles HDP nevyhnutelně zasáhnou Česko v letošním roce. Tato situace těžko může přinést jiný efekt než pokles cen nemovitostí.

Banky snižují odhadní ceny nemovitostí proč to asi dělají?

Česká národní banka uvádí, že ceny nemovitostí jsou nadhodnocené o 17 % respektive 25%.

Některé profese jsou označeny jako rizikové pro získání úvěru: gastro, hotely, turismus, aerolinky (ČSA propouští všechny zaměstnance!), kultura, sport i automotive průmysl.

Na druhou stranu ceny hypoték padají stále dolů. Průměrná úroková sazba se drží pod dvěma procenty (1,65% a klidně i méně), tak toho využijte.

A to je ono:

Cenu nemovitosti určuje ochota banky půjčovat peníze!

Umíte si představit, že od zítra budou hypotéky za 12% jako v roce 1999, nebo za 6% jako v 2007???

Půjčili byste si?

Je to jen můj názor a můj pohled na věc. Samozřejmě respektuji, že Váš názor a pohled na věc může být jiný.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

O budoucnost výstavby se nebojím. Nemáme se čeho bát, pořád se staví, panika není na místě a poptávka je vždy uspokojena a pár bytů na trhu pořád zůstává. Jen si předem proklepněte budoucí sousedy, než vám ze života udělají peklo. 

Evžen Korec (Ekospol): má v zásobě zhruba 1,8 milionu metrů čtverečních pozemků, z toho půl milionu k okamžité zástavbě.

Marek Dospiva (Penta): Penta má za sebou dva rekordní exity, když prodala kancelářský komplex Florentinum a soustavu budov Waltrovka celkem zhruba za 14 miliard. Aktuálně v Praze vlastní nebo se chystá postavit dalších 700 tisíc metrů čisté podlahové plochy. K největším projektům patří výstavba v Letňanech, na Žižkově, další fáze na Waltrovce, Nuselský pivovar, Victoria Palace v Dejvicích a samozřejmě projekt Masaryčky z dílny slavné architektky Zahy Hadid.

Dušan Kunovský (central Group): V nabídce má momentálně kolem 500 bytů, to nejcennější jsou ale pozemky, které drží – patří mu lukrativní parcely na Žižkově, v Hloubětíně, Krči a v Praze 6, kde má v budoucnu vyrůst až 20 tisíc nových bytů.

Serge Borenstein: Majoritní akcionář developerské skupiny Karlín Group patří mezi zahraniční developery, o kterých se v Česku tolik nemluví, ale přitom mají velký vliv. Postavil tady několik administrativních budov včetně areálu Forum Karlín s koncertním sálem, kam se loni vrátil a začal ho sám provozovat. Momentálně staví obří rezidenční projekt na rozhraní pražských Hodkoviček a Modřan a chystá se také na developerskou expanzi v Holešovicích, kde se s Radovanem Vítkem přetahuje o lukrativní pozemky kolem stanice metra Nádraží Holešovice.

Radim Passer (Passerinvest): Patří mu rozsáhlé pozemky kolem pražského metra Roztyly, kde se chystá stavět další kanceláře, ale i byty. Mimochodem, ještě jedna zajímavost, která s realitami tak úplně nesouvisí – jako jediný Čech vlastní Bugatti Chiron, jedno z nejdražších aut světa.

Finep: Chystá výstavbu 414 bytů a také kanceláří v projektu Nový Opatov.

Sekyra group: Smícho City: V první fázi výstavby Smíchov City, která se začala nabízet k prodeji v dubnu 2020 nabídne na 55 tisících m² typické městské domovní bloky se 400 byty. Následovat bude Rohanský ostrov.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ceny bytů klesnou, a i tak je bude problém prodat (66. nejbohatší Čech a majitel developerské skupiny Ekospol Evžen Korec)                                                     https://1url.cz/zzyuD

Byty v Praze začaly zlevňovat (Hendrik Meyer, Bezrealitky)     https://1url.cz/rzyuh

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

UŽITEČNÉ INFO - DAŇ Z NEMOVITOSTI/DAŇ Z PŘÍJMU

Vláda prodloužila lhůtu pro podání přiznání k dani z nemovitosti o dva měsíce. Jestli jste tedy v minulém roce získali pozemek, stavbu či (ne)bytovou jednotku, ať už koupí, darem, nebo děděním, a nestihli jste se přihlásit finančáku do 1. února, jak stanoví zákon. Čas máte až do 1. dubna, pokuta vám bude prominuta.

Od ledna 2021 se rovněž natáhl časový úsek, po němž můžete svou nemovitost, která není určená k vlastnímu bydlení, prodat se ziskem, aniž byste museli hradit daň z příjmů, a to z původních 5 let na 10 let. Jestliže jste tak nabyli vlastnické právo po 1. lednu 2021 (pokud dříve, nic se nemění) a svou nemovitost se rozhodnete prodat do 10 let ode dne koupě, případný výdělek z transakce budete muset zdanit.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Přeji Vám krásný den a hlavně buďte v pohodě,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

NÁJMY (v krátkosti):

Nechci Vás nudit statistikami a čísly ze všech možných tabulek. Jen se s Vámi chci podělit o zkušenosti a vlastní pohled na věc a samozřejmě respektuji, že Váš pohled na věc může být jiný.

Ceny nájmu klesají – to už je z průběhu minulého roku jasné. Není to žádná katastrofa, protože od roku 2012 nájmy nepřetržitě rostly. Ceny nájmů se snížily u všech jedno-, dvou- a třípokojových bytových dispozic. Nájem nejpopulárnějšího typu bytu 2+kk zlevnil v průměru o dva až tři tisíce korun.

Jenže není Praha jako Praha. Centrum zlevňuje, periferie se v zásadě nemění, nebo jen mírně, ale rozhodně pomaleji než v centru.

V centru a rozšířeném centru Prahy je pokles cen patrnější. Nejde jenom o tisíce volných bytů určených pro Airbnb. Zmizeli také studenti, kteří kvůli distanční výuce přestaly držet byty, které téměř nevyužívají a mnozí z nich v nynějším akademickém roce nebudou ubytování řešit vůbec.

Obecně se dá říct, že o pronájmy klesl zájem, respektive zmizela poptávka a byty se prostě nepronajímají tak jako třeba v listopadu minulého roku. Počet volných bytů na inzertních portálech to jen potvrzuje.

Někteří z Vás jistě mají osobní zkušenost a proto všem pronajímatelům radím: Tento rok neřešte ZA KOLIK, ale KOMU. Většina z Vás uzavírá smlouvy na dobu určitou – jeden rok, takže pokud se situace změní máte šanci příští rok cenu nájmu zvednout, a nebo hledat nájemníka, který je ochoten zaplatit více. Domnívám se, že po odeznění pandemie bude příležitost ke skokovému zdražení nájemného a zase bude vše ok.

  • 1.3.2021
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?