Famózní den!

Přesně před 84 lety schválilo Národní shromáždění Republiky československé, že se na tuzemských silnicích bude jezdit vpravo a před dvaadvaceti lety zahájila provoz jaderná elektrárna Temelín, za četných protestů rakouských ekologických aktivistů, kteří mimo jiné zablokovali hraniční přechody mezi Rakouskem a Českem.

Rocková legenda Metallica je zpět. Má venku novou píseň, oznámila novou desku a chystá se na světové turné. To jako úvod do dnešních aktualit stačí a jdeme na to.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Měsíc utekl jako voda a opět Vám přináším pár zajímavostí z domova i ze světa, tak ať jste stále v obraze o krok napřed. Dnes se mimo jiné dozvíte, že zdražování výrobců polevuje, ceny nemovitostí pořád letí dolů, HDP v Evropě roste, Komárek koupil britskou loterii, ropa je na burze za 75 $, a že akciím Porsche se daří a díky “pozvánce“, kterou přikládám můžete mít akcie Porsche i Vy a hlavně 3 měsíce investování zdarma.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Z DOMOVA

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 %. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu úvěru pro 80 % hodnoty nemovitosti.

NOVÉ DANĚ SCHVÁLENY. WTF? WFT! Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Jinými slovy – daňový balíček podepsán.

Trh s nemovitostmi (pořád) jde dolů. „Poptávka je opravdu nízká. Podle posledních analýz dat z katastru je propad až nějakých osmdesát procent v porovnání s předchozím rokem. A tím pádem i realitní makléři teď mají třeba šestkrát větší portfolio než před rokem. Potřebují zkrátka šestinásobný počet nabídek, aby prodali jeden byt,“ říká muž, který má o realitách přehled jako málokdo. Raději čtěte, přátelé!

Pařížská ulice pořád patří k těm nejdražším. Zlatá éra ulice Na Příkopě skončila. Už je to tak. Pozici nejdražší české ulice teď přebírá Pařížská. A pozor, vede i ve střední a východní Evropě. Čím že si to zasloužila? Nejvyšší nájemné letos činí 2719 eur za metr čtvereční ročně, tedy asi 5500 korun za metr čtvereční měsíčně. Newyorské Fifth Avenue je ale stále chudou příbuznou. V tamních končinách se nejvyšší roční nájemné šplhá k 21 076 eurům za metr čtvereční.

Komárkova britská loterie. Společnost Allwyn Entertainment ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka uzavřela akvizici společnosti Camelot. Ta vlastní licenci na provoz prestižní britské Národní loterie. Allwyn získala letos v září desetiletou licenci na její provoz, platit začne v únoru 2024. 

Dřevo. Lesy ČR se radují, státní podnik za první tři čtvrtletí roku 2022 meziročně znásobil hrubý zisk na 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Dřevo je prostě in. Ti, kteří s ním topí v krbu, už se radují méně. 

Evropa dál roste. Pozitivní zprávy přišly ze „Starého kontinentu“. HDP eurozóny a EU překonaly očekávání analytiků. Ekonomika eurozóny vzrostla ve 3. kvartálu o 0,3 %. Meziroční růst zvolnil na 2,3 % a za celou EU na 2,5 %. Český HDP se meziročně snížil o 0,2 %.

Kina na prodej. Věřitelé britského provozovatele kin Cineworld Group zvažují prodej jeho východoevropské divize Cinema City, která v Česku provozuje třináct multiplexů. Cineworld v září požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. 

Konec drahému plynu, nebo ne? EU dlouho avizovala, že pokřivený trh s energiemi dostane pod kontrolu zastropováním cen plynu. Tím by se předešlo extrémním výkyvům, kterých jsme byli svědky v posledních měsících. Jaký je tedy návrh Evropské komise? 275 eur za MWh. To je ale dvojnásobek proti dnešní ceně (122 eur) a 10násobek proti ceně z konce roku 2020! Tak moc díky za pomoc...

Orlen (Benzina) šestkrát ziskovější. Petrochemický holding Orlen Unipetrol už letos vydělal na drahé ropě zhruba 13,6 miliardy korun. Tolik činí jeho čistý zisk z prvních tří čtvrtletí, meziročně je vyšší o 508 procent.

ICP dobývá Floridu. Investiční skupina právníka Ondřeje Davida neustává ve svém nemovitostním dobývání americké Floridy. ICP připravuje na jihu USA už šestý realitní projekt. Na téměř pětadvaceti tisících metrech čtverečních podlahové plochy plánuje vyhotovit 268 bytových jednotek za téměř dvě miliardy korun.

Sejdeme se v Brně? Nabídka nemovitostí na jižní Moravě je v současnosti největší za poslední tři roky. V dalším období tak můžeme být svědky propadů cen bytů a domů nacházejících se nejen mimo centrum Brna, které je hned po Praze nejdražší lokalitou v Česku.

Odchod PPF z Ruska něco stál. Je to propad, nikoli neúspěch. Tak nahlíží na ztrátu 318 milionů eur skupiny PPF její CEO Jiří Šmejc. Propad je způsobený zejména náklady spojenými s odchodem z ruského bankovního trhu. Už v září PPF a její společnost Home Credit oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank včetně některých dceřiných společností.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZE SVĚTA:

Akciím Porsche se daří. Po 2 měsících na trhu vstoupí akcie německé automobilky do indexu DAX. Od 19. prosince v něm nahradí výrobce sportovního oblečení Puma. To by mohlo opět podpořit růst akcií, protože investoři kupující index získají také část akcií firmy. Akcie Porsche můžete nově koupit také díky velmi oblíbené a Čechy vlastněné platformě Portu.cz. Zde přikládám odkaz a můžete investovat 3 měsíce zdarma – portu.cz to zaplatí. https://www.portu.cz/?reference=jan3226

This is a bear’s world! Na Wall Street převládají medvědi jako už dlouho ne. Aspoň tedy podle listu Wall Street Journal, který cituje data z Deutsche Bank. Zkrátka ti, co se starají o peníze, nečekají na trzích nic dobrého.

Zdražování výrobců polevuje. Předcházející růst trhů způsobily pozitivní signály ohledně vývoje spotřebitelské inflace. Teď si mohou trochu vydechnout i výrobci. V říjnu se v EÚ meziměsíčně snížily ceny výrobců o 2,9 %, vůbec poprvé od května 2020. Meziroční růst klesl ze zářijových 41,9 % na říjnových 30,8 %.

Minus sto miliard. Elon Musk zchudl. Hodnota jeho majetku šla od začátku letošního roku dolů o sto miliard dolarů. Podle agentury Bloomberg za to může pokles ceny akcií automobilky Tesla, která tvoří hlavní část jeho majetku. Nicméně truchlit kvůli tomu americký podnikatel asi příliš nemusí, stále se svými téměř 170 miliardami dolarů zůstává nejbohatším člověkem planety.

A zase ten Musk. Jméno nejbohatšího muže planety Elona Muska se sice skloňuje v poslední době hlavně v souvislosti s Twitterem, momentálně je o něm ale slyšet i v souvislosti s jeho společností Neurolink. A ne zrovna v dobrém. Technologická firma, která vyvíjí mozkové čipy, jež mají v budoucnu třeba rozpohybovat protézy handicapovaných pacientů, čelí nařčením z týrání zvířat. Ta prý zbytečně trpí a umírají při testování. Vyšetřit to má americké ministerstvo zemědělství. 

Andrea Enria předseda Rady dohledu ECB říká, že banky v eurozóně čelí značnému zhoršení kvality aktiv. Řada z nich ale stále pracuje s přehnaně mírnými předpoklady, takže supervizoři je budou muset přimět k většímu "konzervativismu". Jinými slovy, banky se nám při spekulacích na výnos z vysoce rizikových aktiv utrhly ze řetězu. Riziko v bankovním systému eurozóny roste.

Bod zlomu i v Evropě? Inflace v eurozóně v listopadu klesla z říjnových 10,6 % na 10,0 %, což je méně, než se čekalo. Jedná se o první pokles od poloviny loňského roku. Nadále rostou zejména ceny energií (34,9 %) a potravin, alkoholu a tabáku (13,6 %). Nezaměstnanost v eurozóně mezitím dosáhla nového minima 6,5 %, přičemž v celé EU klesla z 6,1 % na 6,0 %.

Automobilky šlapou na plyn. Krize, nekrize, největší světové automobilky vykazují rekordní prodeje. Vyplývá to z průzkumu společnosti EY, podle kterého dosáhlo ve 3. čtvrtletí rekordních čísel až 16 automobilek v čele s Němci – Mercedesem, Volkswagenem a BMW. Společnostem se daří díky lepším dodavatelským řetězcům a vysoké poptávce po prémiových modelech.

Ropa za 75 $. Je to jako Jo–Jo. Takový pohyb připomíná cena ropy. V úvodu týdne ropa vzrostla, protože ropný kartel OPEC+ ponechal její produkci na současné úrovni a Čína uvolnila pandemická opatření. Trend zvrátily data o vysokých zásobách a nižší poptávce. Podobný vliv mělo zavedení cenového stropu na ruskou ropu, která se tak dostala na nejnižší hodnotu za poslední rok.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

ZAJÍMAVOSTI:

České FTMO roste. Za poslední 4 roky vyrostl startup o více než 25 000 %. Společnost, která hledá úspěšné burzovní spekulanty, kterým poskytuje kapitál k obchodování a tak trochu gamifikuje celý trading, se umístila v Deloitte žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem regionu na 1. místě. Z českých firem se v žebříčku umístily mj. IP FabricDriveto nebo HoppyGo.

Přelud za 31 milionů. Na pražské aukci se se na začátku prosince prodal obraz Mirage z roku 1967. Dílo malířky Toyen utržilo 31,2 milionu korun včetně dražební přirážky, vyvolávací cena byla 12 milionů. Podle aukční síně jde o druhý nejdražší obraz českého poválečného umění prodaný na aukci v Česku po roce 1989.

Úspěch. Když sluníčko svítí a hřeje, hned je na světě o trochu líp. A když pomáhá i vydělávat, to je pak jasný důvod k radosti. Ten má teď český energetický holding Solek, který se zabývá výstavbou solárních parků zejména v Latinské Americe. A loni poprvé překonal na tržbách hranici jedné miliardy korun. 

Choreograf v kosmu. Nedávno se Česká republika mohla radovat z výběru armádního pilota Aleše Svobody do náhradního týmu astronautů ESA. Vypadá to ale, že se Čech do vesmíru možná podívá dřív a rovnou obletí i Měsíc. Česko-nigerijský tanečník a umělec Yemi A.D. byl vybrán na palubu mise dearMoon, kterou v rámci spolupráce s Muskovou společností SpaceX platí japonský miliardář Yusaku Maezawa.

Cestujte jako boss. Cestování může být vyčerpávající. Nebo také komfortní zážitek. Díky těmto tipům zažijete na cestách takové pohodlí, že dorazíte do cíle plní sil.

Hýření. Pokud si už skutečně zoufáte a opravdu, ale opravdu nevíte, kde utratit všechny své peníze, snadnou záchranu vám nabízí aktuální seznam nejdražších měst na světě. A destinací číslo jedna je New York, který se vůbec poprvé umístil na samotné špici žebříčku. Je čas nakoupit letenky a roztočit to… a pak se pokorně odstěhovat do Damašku, kterýžto je městem nejlevnějším.

Baterie, co vydrží 28 000 let. Znáte to, hodinky, telefon, notebook – pořád se musí nabíjet. Ale co kdyby se nabíjet nemusely? Nový koncept baterie od Nano Diamond Battery je založen na velmi tenké diamantové vrstvě a poháněn je radioaktivním odpadem. Výdrž takové baterie je v řádech desítek tisíc let, no more nabíjení.

Co jste o padlé krypto burze FTX nevěděli. Kdo ji řídil a jak? To zůstává rozum stát.              https://1url.cz/arT61

Čtení podle Gatese. Letošní Vánoce budou ve znamení změny. Tedy aspoň pro fanoušky Billa Gatese, kteří už netrpělivě čekají, jakou že četbu jim pro mrazivé zimní večery doporučí. A zatímco v minulých letech to byla díla, která sám předchozí rok přečetl, tentokrát se podělí o pět svých nejmilejších knih. Zda vás seznam nadchne, to zjistíte právě tady.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Tak a to je pro dnešek vše. Věřím, že jste se poučili, pobavili, a že si tady každý něco našel. Mějte se krásně a užívejte Vánoce. Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 11.12.2022
Nejnovější články
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?