Dobrý a krásný prázdninový den,

I o prázdninách jsem tu pro Vás a kromě toho, že spoustě z Vás hlídám nemovitosti na k.ú., tak také umím odhady nemovitostí pro dědické a jiné řízení a také umím dát dobrou radu, která je často k nezaplacení, takže se neváhejte zeptat. A také Vás nenechám bez pravidelné dávky aktualit, a tak se podívejte jak letí ceny nemovitostí nahoru, dozvíte se, že se chystá digitální euro, a také zjistíte, že máme miliony nových milionářů.

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 30,9 miliardy korun. Je to o 6,6 % více než v dubnu a o 109 % více než v květnu 2020. Letošní květen je tak druhým nejsilnějším měsícem ve statistice od roku 2014. To vše před minimálně čtyřmi vlnami zvyšování úrokových sazeb.

Ceny nemovitostí v Česku rostou čtvrtým nejrychlejším tempem v rámci Evropské unie. Konkrétně rostly v prvním čtvrtletí ceny meziročně o 11,9 %. V porovnání s předchozím čtvrtletí (Q4 20) zdražily o 4,5 %. A aby nebylo čísel málo, od roku 2015 cena bytů a domů v Česku vyrostla o 67 %. V rámci EU za stejné období rostly ceny o 31 %. Rychleji než u nás pak stoupaly ceny jen v Maďarsku (+87 %) a Lucembursku (+67 %).

Evropská komise předpokládá, že meziroční inflace v ČR letos podle odhadů vzroste na 2,7 %.

Vítek v Německu. Realitní skupina CPI Property Group třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka pokračuje v rozšiřování svých investic v zahraničí. A to hned na několika frontách. Skrze svoji dceřinou společnost GSG například koupila v berlínském Schönefeldu, v přímém sousedství s letištěm, pozemek o rozloze 81 500 metrů čtverečních.

Digitální eura? Možná už v roce 2026. Uprostřed boomu kryptoměn a dalších digitálních platidel dala rada guvernérů Evropské centrální banky zelenou pilotnímu projektu, jehož cílem je prozkoumat možné výhody a rizika zavedení digitální verze eura.

Miliony nových milionářů přinesl pandemický rok 2020. Konkrétně 5,2 milionu a poprvé v historii tvoří dolaroví milionáři více než 1 % celé populace. Abychom ale nezůstali jen u milionů, nebohatli všichni stejným tempem. Naopak se nůžky mezi bohatými a chudými ještě více rozevřely a 1 % nejbohatších (tudíž všichni dolaroví miliardáři) vlastní přes 45 % veškerého bohatství.

Na opačné straně pak 1,3 % veškerého bohatství připadá na 55 % populace. Podle investiční banky Credit Suisse, která report vydala, není na vině ani tak samotná pandemie, jako spíše opatření ke zmírnění dopadů – především pak nízké úrokové sazby. Ty mimo jiné napomohly růstu cen nemovitostí a akcií.

Znáte Revolut? Protože Revolut rozdává. Britský populární fintech stále více používá gamifikaci a soutěže o ceny a peníze, aby aplikaci lidé více používali i pro každodenní bankovnictví. Jen v následujícím měsíci má v plánu rozdat téměř 7,5 milionu korun.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

s pozdravem Váš makléř Jan Kotyz

 

 

 

  • 19.7.2021
Nejnovější články

Inflace není dočasná

Je inflace pod kontrolou?

Vláda je v pasti svých slibů.

Brněnské nemaso a miliony od Američanů.

Warren Buffett vyrazil na nákupy.

 

11.5.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?