Dobrý a krásný den,

Prázdniny utekly jako voda, ale věřím, že léto ještě nekončí, a že babí léto teprve přijde a my si ještě užijeme pár slunečných dnů. A pokud už jste po dovolené a musíte pracovat, tak ať vám to jde s lehkostí a v příjemném prostředí, stejně jako mě a pokud se chystáte prodávat, nebo pronajímat Vaše nemovitosti neváhejte se na mě obrátit. A nezapomeňte, že už dávno se přišlo na to, že fontána mládí je směs vermutu a ginu :-).

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

V minulém týdnu jsme „oslavili“ 50. výročí ode dne, kdy prezident USA, Richard M. Nixon, bez konzultace s kongresem USA oznámil v médiích úplné opuštění krytí dolaru zlatem. Takzvaný Brettonwoodský (měnový) systém, o kterém se můžete dočíst třeba na wikipedii.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nejdůležitější akcí pro české investory bylo zasedání bankovní rady ČNB. Ta, podle očekávání, zvýšila základní repo sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %. ČNB říká, že inflace v dalších kvartálech vzroste výrazně nad horní hranici tolerančního pásma. ČNB tedy podle očekávání pokračovala v ohlášeném cyklu zpřísňování.

Na zvýšenou (a dále se zvyšující) inflaci jsem již upozorňoval v předešlých aktualitách a ano, o tomto tématu, respektive o inflaci budete slýchat častěji než kdy jindy. Už teď je jasné, že zvýšená inflace nebude jev přechodný a dočasný, jak deklaruje FED. Prostě držet hotovost na účtech, nebo v peřině přestává být “dobrý nápad“. Další komentáře k inflaci:

V nejbližších měsících se podle analytiků inflace nevrátí pod tři procenta, naopak se koncem roku přiblíží ke 4 %.

V Česku překvapila především červencová inflace. Meziročně vystoupala na 3,4 %, analytici přitom očekávali, že se udrží pod třemi procenty a překvapení to pravděpodobně je i pro ČNB. Ceny rostou rychleji především u pohonných hmot, tabákových výrobků, bydlení, ale i třeba piva. Vzhledem k vyšší inflaci a silnému trhu práce (proinflační faktor) lze očekávat, že ČNB zvýší sazby na každém z letošních zasedání, až na úroveň 1,5 % na konci roku 2021.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Úspory domácností v prvním pololetí stouply o 6 % na 3,23 bil. O 3 % na 1,25 bil. stouply vklady firem. Živnostníci své úspory během pololetí navýšili o 11 % na 185 mld. Kč. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF. Jedná se o velmi silný inflační potenciál. Jakmile totiž začnou subjekty utrácet své úspory, zvýší se rychlost oběhu peněz. To je poslední podmínka k rozběhu vysoké inflace.

Průměrná úroková sazba hypoték ČR v červenci stoupla na 2,23 % z červnových 2,13 %. Sazba stoupla popáté v řadě a jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Výnosy na spořicích účtech českých bank jsou nyní v desetinách procent, takže vzhledem k letošní inflaci se tyto peníze znehodnocují o zhruba tři procenta ročně. Vyplývá to ze srovnání analytiků oslovených ČTK. Pro uchovávání hodnoty je podle nich potřeba investovat do jiných produktů.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

I ve světě realit se pořád něco děje. Pokud Vás zajímá co se právě teď děje kolem “Masaryčky“ a kdy to bude hotové podívejte se sem: https://1url.cz/nKFe2

A také se chystá zdražování nájmů – já to ale z praxe potvrdit nemohu. Z mého pohledu je trh s pronájmy stále vlažný: https://1url.cz/6KFeH

A také se podívejte jak Bezrealitky koupila realitku a co mají v plánu: Investor Marek Rosenbaum zakládá novou skupinu European Housing Services společně s firmami Bezrealitky a Maximou. Cíle jsou vysoké – založit největší integrovanou realitní službu v zemích visegrádské čtyřky a poté i v celé Evropě.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Vesnice 2.0. Aspirace na inteligentní obec vybavenou pokročilými technologiemi se v Česku neomezuje jen na velká města. I mnohé tuzemské vísky jsou chytré jako rádio. Vezměte si třeba Kněžice, což je první energeticky soběstačná obec v Česku, nebo Slavičín, kde nechybí elektronická úřední deska ani dobíječka elektrokol. Těmhle vesnicím nečouhá sláma z bot. Z bot jim čouhají čipy.

Vyšetřují. Tedy nikoli já, ale příslušné úřady Teslu, respektive její systém zvaný Autopilot. Záminkou je několik nehod, konkrétně jedenáct, které se staly od roku 2018 a kde měl hrát tento asistenční systém zásadní roli. A nikoli kladnou.

Lapkové na Marsu. Když vám na Žižkově ukradnou skútr přímo pod oknem, není to nic moc překvapivého. Takové věci se v Praze dějí. Ale když roveru Perseverance na Marsu někdo ukradne vzorek horniny, který krátce předtím natěžil v misi za dvě miliardy dolarů, je to poněkud překvapivé. Takové věci by se na Marsu dít neměly. Natěžený vzorek ale skutečně zmizel. Pošle tam NASA svého detektiva? A nemohl by se mi tam rovnou podívat i po tom skútru?

Násobilka. Saúdský ropný gigant Saudi Aramco vydělal ve druhém čtvrtletí přes 25 miliard dolarů. Proti minulému roku je to čtyřnásobek. Vděčí za to hlavně oživení světové ekonomiky, díky kterému zase rostou ceny ropy. A jak dál? V Saudi Aramcu vidí velký dobrý.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

s pozdravem Váš makléř Jan Kotyz

  • 25.8.2021
Nejnovější články

Inflace není dočasná

Je inflace pod kontrolou?

Vláda je v pasti svých slibů.

Brněnské nemaso a miliony od Američanů.

Warren Buffett vyrazil na nákupy.

 

11.5.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?