Dobrý a krásný den,

Než Vás budu trápit inflací a různými definicemi inflace, tak na odlehčení pár zajímavostí z domova i ze světa. Tak si to užijte a bacha, ta inflace je mrcha!

Česká republika je 18. nejšťastnější země na světě. Alespoň v rámci 149 zkoumaných států, které jsou hodnoceny na základě řady faktorů, jako je HDP, míra korupce, svoboda vyjadřování nebo třeba délka života. Nejvyšší pozice obsadily evropské státy, především ty ze severu. Česko si za posledních 5 let polepšilo o 9 pozic. První místo obsadilo Finsko, poslední je Afghánistán.

Remon Vos slaví. Akcie průmyslového developera CTP se začaly obchodovat na nejstarší burze cenných papírů na světě (a největší burze EU) Euronext Amsterdam; 15procentní díleček, který si ze svého koláče Vos jako jediný akcionář utrhl, má firmě vydělat na nové západoevropské investice. CTP vstupem na burzu získá 854,2 milionu eur; holt jak se říká, důvod k oslavě se najde vždycky.

Definuj DeFi. Ano, strýčku Musku, jistěže strýčku Musku! Od doby, co Twitter rozbombardoval právo na svobodu projevu Donalda Trumpa, ať byl jakýkoli, je nejzábavnějším kanálem na užvaněné sociální síti asi profil Elona Muska. Muskovy tweety ovlivňují hodnotu kryptoměn a stáčejí kormidlo diskutovaných témat v mainstreamových médiích. Nyní se zmínil o DeFi, tedy decentralizovaných financích. A tak nezbývá, než si přečíst, o čem to strýček Elon mluví – a zapřemýšlet nad tím, co tím sleduje.
 

Bydlení nelení. Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma jde do nemovitostí – společně s Martinem Pětivokým a Martinem Hubingerem založil fondy kvalifikovaných investorů IRQ Funds a soustředí se přitom na nájemní bydlení. Vůbec to není špatný nápad: z nemovitostí se v uplynulých měsících stala jedna z nejbezpečnějších investic současnosti. A to je zatím řeč jen o těch pozemských…

Garsonka na Marsu. A když už jsme u bydlení… je načase se zamyslet, jak se nám bude žít v lidských koloniích na Měsíci a na Marsu. Na jednu stranu – ovzduší nic moc. Jestli vám dnes v Česku přijde rouška jako omezující, počkejte, až si budete chtít na Měsíci zaběhat ve skafandru. Ale na druhou stranu – ten výhled! Zvlášť na Marsu. Ale vážně; kolonizaci už jsme se přiblížili natolik, že si můžete přečíst vyčerpávající článek o tom, na co se připravit při koupi garsonky na Marsu či na Měsíci. A není to sci-fi.

Všichni jsou už v Dubaji. Nejspíš jsou i vaše zdi sociálních sítí vytapetované příspěvky známých z prosluněných Arabských emirátů. No, nejste sami. Dubaj se totiž během druhé poloviny pandemického roku stala přívětivým místem pro mezinárodní turisty, kteří sem mohou vycestovat bez větších omezení a užívat si prosluněných dní, zatímco u práce srkají mojito na pláži. A to stejné můžete i vy – tahle víza vám zaručí roční pobyt bez nutnosti platit tamní daně. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Inflace bude prostě vyšší, otázka je o kolik a jak rychle,

Nechci Vám vysvětlovat co je to inflace. Já vím, že Vy víte, tak si to pojďme jenom připomenout, protože slovo inflace bude v příštích týdnech a měsících hodně skloňované slovo. Už teď je vyhledávání „inflace“ na Google na nejvyšší úrovni od vzniku společnosti Google!

Ať už jste připraveni nebo ne, vyšší životní náklady jsou přímo před námi. Mnoho věcí, které kupujeme, je už dražších.

Některé z definic inflace:

  • Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období.
  • Ekonomové se obecně shodují v názoru, že vysoká míra inflace je způsobena nadměrným růstem peněžní zásoby, tzn.: 1) tiskem peněz. A dnes tisknou opravdu všichni a ve velkém (viz aktualita https://kotyz.cz/nove-heslo-ekonomiky-tiskarny-to-zachrani. 2) také nová půjčka (hypotéka) = nově vytvořené peníze. 3) Nový dluh (státní dluhopisy) = zvyšující se množství peněz v oběhu. Viz nové pravomoci ČNB, podle kterých má centrální banka právo tisknout nekrytou měnu. Více informací naleznete v tomto odkazu.
  • Inflace je obvykle chápána jako opakovaný růst většiny cen v dané ekonomice. Jde o oslabení reálné hodnoty (tj. kupní síly) dané měny vůči zboží a službám, které spotřebitel kupuje.
  • Je rychlost oběhu peněz – čím rychleji obíhají, tím rychlejší růst inflace můžeme očekávat. Rychlost oběhu můžeme vyjádřit jednoduchou rovnicí: M . V = P . Q, kde M je objem peněz v ekonomice, V je rychlost oběhu peněz, P je cenová hladina a Q je kvantita spotřebovaného zboží.

Krásné, jednoduché a hlavně srozumitelné vysvětlení toho jak se počítá a co je inflace se dozvíte v článku zde:  https://www.finance.cz/makrodata-eu/inflace/informace/

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Zprávy o příchodu inflace, nebo minimálně to, že s ní prostě bankéři a ekonomové počítají lze vyčíst i z prohlášení předsedy Federálního rezervního systému (FED), kdy Jerome Powell během své tiskové konference  uvedl, že inflace by mohla růst o něco více, než se očekávalo…….

O vývoji a historii a předpovědi inflace v USA a zejména o souvislostech se dozvíte v parádním článku zde: https://1url.cz/LKza6

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Mějte se krásně a nedělejte si starosti!

  • 18.4.2021
Nejnovější články

Inflace není dočasná

Je inflace pod kontrolou?

Vláda je v pasti svých slibů.

Brněnské nemaso a miliony od Američanů.

Warren Buffett vyrazil na nákupy.

 

11.5.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?