Spotřebitelská inflace v ČR zrychlila v srpnu meziročně na 4,1 %. Údaje o srpnové inflaci zvyšují pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Podle předpovědí inflace poroste i v dalších měsících a na konci roku by se mohla přiblížit i pětiprocentní hranici.

Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci letošního prvního pololetí na penzi spořilo 4,419 milionu lidí, což proti konci loňského roku znamenalo nárůst o 3000. Na svých (ztrátových)  penzijních účtech měli lidé uloženo 549,6 miliardy Kč, tedy o 21,7 miliardy korun více než ke konci roku 2020, informovala o tom Asociace penzijních společností ČR.

Ministerstvo financí ČR prodalo v prvním kole aukce dluhopisy se splatností 2029 a kupónem 2,75 % za 4 mld. Kč, právě na horní hranici nabízeného objemu.

Ve druhém, nekonkurenčním kole americké aukce první tranše českých státních dluhopisů se splatností v 2037 a kuponem 1,95 % papíry za 236,1 mil. Kč.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Raději zlato. Vítěz hypoteční krize John Paulson očekává tvrdý pád kryptoměn, které označuje za „omezenou nabídku ničeho“. Pokud chcete investovat, tak podle 859. dolarového miliardáře raději do zlata.

A ještě jednou zlato. Porazí zlato inflaci? Situaci pěkně vystihuje přiložený článek, který ukazuje, že inflační epizoda je hrozbou nejen pro ČR. Země, nebo národy, které mají s inflací živou zkušenost se významně zajišťují proti znehodnocení svých úspor.

Ceny nemovitostí ve Spojených státech nepřestávají růst. Podle indexu S&P Case-Shiller zdražily nemovitosti v březnu meziročně o 13,2 %. To je nejrychlejší tempo za posledních 15 let. Domů na trhu je málo, cena materiálů roste a nepomáhají ani obavy z inflace. Právě očekáváný nárust cenové hladiny vede lidi k tomu, že čím dál tím častěji „shortují dolar“ a ženou tak ceny nemovitostí ještě výš.

Shortování (sázení na pokles podkladového aktiva) je v kontextu dolaru relativně jednoduché. Člověk, který očekává vysokou inflaci, si půjčí peníze a doufá, že budou co nejrychleji ztrácet hodnotu. Trh nemovitostí je v tomto případě ideálním instrumentem, jelikož domy jsou relativně stabilním uchovatelem hodnoty a ať se stane cokoliv, o střechu nad hlavou bude pořád zájem. Důležitým faktorem je i relativně levný způsob, jak si tímto způsobem půjčit peníze.

V praxi si tak jednotlivec může vzít pětimilionovou hypotéku s 2% úrokem a pořídit si s minimem financí vlastní nemovitost. Ve chvíli, kdy v ekonomice dojde k vysoké inflaci a úroky jsou fixní, splácí daný člověk reálně čím dál tím méně. Při přehnání do extrému může za 10 let stát pět milionů třeba garáž a desetitisícové splátky odpovídat dnešním tisícům. Cena nemovitosti roste, vypůjčená částka nikoliv – sázka na pokles měny (= shortování měny) je tedy úspěšná. Ale to snad všichni víme.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jedna protilátka vládne všem. Čeští vědci přišli s levným a rychlým testem, který odhalí, jestli a jak dlouho pacienta ochrání protilátky proti covidu-19. Tomu říkáme zlaté české ručičky.

Země budoucnosti. Jako Neználek ve Slunečním městě se cítí obyvatelé Salvadoru. Zažívají realitu trochu jako ze science fiction. Jejich stát je prvním na světě, kde se bitcoin stal oficiální měnou. Problém je, že řada občanů neví, jak kryptoměnu používat.

Podle průzkumu CB Insights je na světě 810 jednorožců. Samozřejmě myšleno ve významu privátně držených startupů s valuací přes 1 miliardu dolarů. Největší z nich, Bytedance (TikTok), má hodnotu okolo 140 miliard dolarů. Dohromady všech 810 jednorožců má hodnotu zhruba 2,63 bilionu dolarů. Jen pro srovnání, tržní kapitalizace Applu je aktuálně 2,55 bilionu dolarů. Tedy takřka stejná jako všech 810 firem dohromady.

Rozbuška za miliardy. Předlužený čínský megadeveloper Evergrande padá k zemi a táhne s sebou jüan i celou hongkongskou burzu. Pondělní propad akcií o devatenáct procent je jen symptomem hluboké krize, která začala už před několika lety. Co se vlastně stalo a proč by pád Evergrande měl dopad na celý čínský finanční systém?

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pokud jste dočetli až sem, tak jsem samozřejmě velmi potěšen. Je jasné, že nás čeká velká jízda, jen uvidíme jestli to bude jízda nahoru nebo dolu. V každém případě Vám doporučuji se na toto období dobře připravit.

Váš realitní makléř Jan Kotyz

  • 22.9.2021
Nejnovější články

Inflace není dočasná

Je inflace pod kontrolou?

Vláda je v pasti svých slibů.

Brněnské nemaso a miliony od Američanů.

Warren Buffett vyrazil na nákupy.

 

11.5.2022
Kontaktujte mě
Potřebujete poradit?